REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

GUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ceny mieszkań w 3 kwartale 2023 r. wzrosły o 9,3% rdr. GUS podał wskaźniki cen lokali mieszkalnych

Ceny mieszkań w 3 kwartale 2023 r. wzrosły o 9,3% w porównaniu w 3 kwartałem 2022 r. Wzrost cen na rynku pierwotnym wyniósł w tym okresie 9,8%, a na rynku wtórnym – 8,8%. W stosunku do 2 kwartału 2023 r. ceny wzrosły o 4,5%, przy wzroście na rynku pierwotnym o 4,0% i rynku wtórnym o 5%.

Wskaźniki cen mieszkań w 2 kwartale 2023 r. GUS podał dane

Ceny lokali mieszkalnych w 2 kwartale 2023 r. wzrosły o 3,2% w stosunku do 1 kwartału 2023 r.,  przy wzroście cen na rynku pierwotnym (o 3,3%)  i na rynku wtórnym (o 3,2%). W porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 7,0% (na rynku pierwotnym o 10,4%, a na rynku wtórnym  o 4,1%). Takie dane ogłosił Główny Urząd Statystyczny.

Rynek nieruchomości. GUS podał dane o transakcjach w 2022

Aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości podpisano w 2022 r. prawie o jedną czwartą mniej w porównaniu z 2021 r. – takie dane o obrocie nieruchomościami w 2022 r. podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba sprzedaży działek niezabudowanych spadła w porównaniu z poprzednim rokiem o ponad jedną trzecią. Wartość prawie pół miliona transakcji na rynku nieruchomości wyniosła w 2022 r. ponad 175 mld złotych. 

Wiosenne odbicie w budownictwie mieszkaniowym. Komentarz do danych GUS

Kwietniowa informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w marcu oraz pierwszym tegorocznym kwartale, prezentuje solidarne odbicie od dna wszystkich trzech kategorii danych. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl jest to efekt poprawy statystyk sprzedażowych deweloperów, ale także wiosennego ożywienia w budownictwie indywidualnym. 

REKLAMA

Wyniki budownictwa w styczniu 2023

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w styczniu 2023 r. Czy różnią się od prognozowanych? 

Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-październik 2022 [Komentarz do danych GUS]

Opublikowane wyniki dotyczące budownictwa mieszkaniowego nie są zaskoczeniem lecz kontynuacją obserwowanej zmiany trendu. Można spodziewać się, że w tym roku zarówno wśród deweloperów, jak i (łącznie) we wszystkich kategoriach budownictwa zostanie oddanych mniej więcej tyle samo mieszkań co w roku poprzednim (dla przypomnienia w 2021 r. deweloperzy oddali 142 tys. jednostek).

Deweloperzy rozpoczynają coraz mniej inwestycji mieszkaniowych [Komentarz do danych GUS]

Wrześniowa informacja GUS, komunikująca wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego w sierpniu oraz w okresie ośmiu miesięcy bieżącego roku, w pełni potwierdziła obawy o rozwojowy charakter procesu hamowania inwestycji rynku mieszkaniowego w odpowiedzi na załamanie statystyk sprzedażowych lokali deweloperskich.

Spada sprzedaż mieszkań deweloperskich [komentarz do danych GUS]

Najnowsza informacja GUS, komunikująca wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego w lipcu oraz w okresie siedmiu miesięcy bieżącego roku, wreszcie zakomunikowała korelację danych inwestycyjnych mieszkaniowego rynku pierwotnego z postępującym już czwarty kwartał z rzędu załamaniem sprzedaży lokali deweloperskich. Tym samym inwestycyjne eldorado budowniczych mieszkań definitywnie dobiegło końca.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe w czerwcu nadal na wysokim poziomie - komentarz do danych GUS

Najnowsza informacja GUS, komunikująca wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego w czerwcu oraz w pierwszym półroczu bieżącego roku, wciąż nie koresponduje z postępującym załamaniem sprzedaży lokali deweloperskich, którego rynek pierwotny doświadcza już od trzech kwartałów. Niestety, są to zapewne ostatnie symptomy inwestycyjnego eldorado budowniczych mieszkań.

Budownictwo mieszkaniowe w maju 2022

Z najnowszych danych GUS wynika, że w maju 2022 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 13,1 tys. mieszkań. To najwyższy miesięczny wynik od ubiegłorocznych wakacji. Zdaniem analityków Otodom ożywienie jest jednak tylko „wirtualne”, a na rynku obserwujemy inną ważną zmianę – powrót rynku kupującego.

GUS: wyniki budownictwa w lutym 2022 roku

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w lutym 2022 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 5,8% wyższa niż w styczniu i jednocześnie wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku o 21,2% (wtedy produkcja spadła r/r o 16,9%).

Budownictwo mieszkaniowe - deweloperzy budują na potęgę

Budownictwo mieszkaniowe. GUS udostępnił dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego, z których wynika, że od stycznia do listopada 2021 r. na rynek nieruchomości trafiło więcej mieszkań niż w analogicznym czasie roku poprzedniego. O ile? A ile Starostwa wydały w tym czasie nowych pozwoleń na budowę?

Ceny produkcji budowlano-montażowej w listopadzie dynamiczne do góry – o ile?

Od marca br. obserwuje się rosnący trend w dynamice cen produkcji budowlano-montażowej w skali roku - wynika z analizy Głównego Urzędu Statystycznego

Wyniki budownictwa w sierpniu 2021 roku

Wyniki budownictwa. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w sierpniu 2021 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 3,2% wyższa niż w lipcu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 10,2%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji wyniosła 3,3%.

GUS: w Polsce na koniec 2020 r. było ponad 15 mln mieszkań

Zasoby mieszkaniowe. W Polsce według stanu na koniec 2020 r. odnotowano ponad 15 mln mieszkań (wzrost o 1,4 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2019 r.), o łącznej powierzchni użytkowej 1 118,8 mln mkw., w których znajdowało się 57,4 mln izb – poinformował GUS.

Budownictwo mieszkaniowe - stabilizacja na wysokich poziomach

Budownictwo mieszkaniowe. Najnowsze statystyki GUS, będące podsumowaniem wyników budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do lipca bieżącego roku, wskazują na stabilizację aktywności inwestycyjnej rynku pierwotnego na zdecydowanie ponadprzeciętnych poziomach. Czy tego typu przyśpieszenie ma trwały czy może tylko przejściowy charakter?

GUS: W styczniu prawie 13% mniej mieszkań deweloperskich niż rok wcześniej

Znaczący spadek liczby oddanych mieszkań od deweloperów i ogólny wzrost cen produkcji budowlano-montażowej – to tylko niektóre dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat sytuacji w branży nieruchomości na początku 2021 roku.

Wyniki budownictwa w grudniu 2020

Wyniki budownictwa w grudniu 2020. Według danych GUS silny wzrost wypracowany w grudniu wyglądał lepiej od odnotowanego przed rokiem. Okazuje się, że budownictwo początkowo było jedną z niewielu rodzajów działalności gospodarczej, dla której wpływ ograniczeń związanych z COVID-19 był mało odczuwalny, jednak z początkiem trzeciego kwartału 2020 r. dały się już odczuć pierwsze decyzje o wstrzymaniu lub anulowaniu części projektów budowlanych.

Wyniki budownictwa we wrześniu 2020 r.

GUS zaprezentował informacje o wynikach budownictwa we wrześniu 2020 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 15,5% wyższa niż w sierpniu i jednocześnie o 9,8% niższa niż przed rokiem. W sierpniu produkcja była niższa niż przed rokiem o 12,1%. W okresie I – IX 2020 produkcja budowlano-montażowa była niższa niż przed rokiem o 1,6%.

REKLAMA