REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki budownictwa w grudniu 2020

Wyniki budownictwa w grudniu 2020
Wyniki budownictwa w grudniu 2020
Xella Polska

REKLAMA

REKLAMA

Wyniki budownictwa w grudniu 2020. Według danych GUS silny wzrost wypracowany w grudniu wyglądał lepiej od odnotowanego przed rokiem. Okazuje się, że budownictwo początkowo było jedną z niewielu rodzajów działalności gospodarczej, dla której wpływ ograniczeń związanych z COVID-19 był mało odczuwalny, jednak z początkiem trzeciego kwartału 2020 r. dały się już odczuć pierwsze decyzje o wstrzymaniu lub anulowaniu części projektów budowlanych.

Wyniki budownictwa w grudniu 2020

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w grudniu 2020. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 34,4% wyższa niż w listopadzie i jednocześnie o 3,4% wyższa niż przed rokiem. W listopadzie produkcja była niższa niż przed rokiem o 4,9%. Ostatni raz wyniki lepsze niż przed rokiem w budownictwie notowane były w marcu 2020. Wyniki grudnia okazały się wyraźnie lepsze niż konsensus rynkowym, w którym przeciętnie oczekiwano wyników słabszych niż przed rokiem o około 2-3%. W okresie I – XII 2020 produkcja budowlano-montażowa była niższa niż przed rokiem o 2,2%.

REKLAMA

W grudniu produkcja budowlano montażowa jest zazwyczaj znacznie wyższa od notowanej w listopadzie. Grudzień to miesiąc o wysokiej sprzedaży, kiedy to fakturowane są liczne prace z zakresu inwestycji infrastrukturalnych i przedsiębiorstw. W konsekwencji w grudniu zwykle notowane są spektakularne wzrosty sprzedaży.

Budownictwo a COVID-19

REKLAMA

Silny wzrost wypracowany w grudniu wyglądał też lepiej od odnotowanego przed rokiem. Pozwoliło to na kolejną poprawę rocznej dynamiki sprzedaży – wreszcie, po wielu miesiącach, do dodatniej wartości. Budownictwo początkowo było jedną z niewielu rodzajów działalności gospodarczej, dla której wpływ ograniczeń związanych z koronawirusem był mało odczuwalny. Jednak z początkiem kwartału trzeciego dały się już odczuć pierwsze decyzje o wstrzymaniu lub anulowaniu części projektów inwestycyjnych, w tym budowlanych. Istotne dla wyników okazały się też pewne opóźnienia natury administracyjno-organizacyjnej. Obserwowana w końcu roku 2020 poprawa dynamiki rocznej sprzedaży jest w części efektem odrabiania opóźnień, w części zaś efektem wchodzenia w echo niskiej bazy do porównań (końcówka 2019 roku była dla budownictwa słabsza).

Według statystyk oczyszczonych z wpływu czynników o charakterze sezonowym (w tym różnic w czasie pracy) produkcja budowlano montażowa okazała się w grudniu wyższa od listopadowej o 1,9% oraz o 2,1% niższa niż przed rokiem.

Grudniowy wzrost sprzedaży wynoszący przeciętnie w całym budownictwie 34,4% był wypadkową wzrostów w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 37,5%), robotach budowlanych specjalistycznych (o 33,4%) oraz w budowie budynków (o 30,5%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż wyższa niż przed rokiem przeciętnie o 3,4% była wypadkową wzrostów notowanych w robotach budowlanych specjalistycznych (o 12,0%) i w budowie budynków (o 4,1%) i równocześnie spadków w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 1,0%).

Ceny produkcji budowlano-montażowej w grudniu okazały się 0,2% wyższe niż w listopadzie i jednocześnie o 2,7% wyższe niż przed rokiem. W listopadzie ceny wzrosły również o 0,2% i okazały się o 2,4% wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Krajowa Izba Gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA