REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trendy architektoniczne w 2021 roku

Trendy architektoniczne w 2021 roku
Trendy architektoniczne w 2021 roku
Echo Investment SA

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie, gdy harmonia tego co wewnątrz i na zewnątrz jest kluczowa, konieczne jest znalezienie rozwiązań, które w pełni będą odpowiadać nastrojom społecznym i aktualnym trendom wśród architektów. Pandemia umocniła fakt, że architektura i przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy, odgrywa dużą rolę w codziennym życiu, zmieniła nasze podejście do projektowania mieszkań i przestrzeni miejskich.

Styl industrialny

Styl industrialny narodził się w latach 40. ubiegłego wieku pośród amerykańskich metropolii, gdzie opuszczone budynki przemysłowe zaczęły być oddawane na wynajem. Początkowo życie w takich budynkach było czymś ekstremalnym, jednak z biegiem czasu nowojorska bohema znalazła w nich sporo zalet - między innymi duże, przestronne okna i wysokie sufity. 

REKLAMA

Dzisiejszy styl industrialny jest bardziej intymny i elastyczny - można go łatwo dostosować do mieszkań o dowolnej wielkości. W 2021 architekci maksymalnie skupią się na jego poszerzeniu - renowacja opuszczonych budynków zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowych, które często znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach, pozwala na rozwiązanie aktualnych problemów, takich jak zachowanie wartości kulturowej i kodu architektonicznego danego miasta czy zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia środowiska. 

Druga strona minimalizmu

REKLAMA

W świetle dzisiejszych trendów należy zwrócić uwagę na architekturę minimalistyczną, która rozwijała się w latach 50-60 ubiegłego wieku. W 2021 r. styl ten ze względu na funkcjonalność, harmonię i swoje charakterystyczne cechy – przestronne balkony, panoramiczne okna, neutralne odcienie fasad budynków – ponownie stanie się popularny.

Proste formy z wykorzystaniem nowoczesnych i awangardowych materiałów widać także w przypadku hoteli, budynków biurowych oraz centrów handlowych. Wysokiej jakości materiały mają na celu zapewnienie dobrej jakości izolacji termicznej i akustycznej, co przekłada się na oszczędności ekonomiczne i duże korzyści dla środowiska. 

Duży wpływ na obecne trendy mieszkaniowe i styl życia ma młodsze pokolenie, które dąży do prostszego, wygodniejszego i nierzadko tańszego stylu życia. Architekci zaczęli zaspokajać ten popyt, projektując mikroapartamenty. Są one zwykle zlokalizowane są w bardziej zurbanizowanych i gęsto zaludnionych obszarach (często w pobliżu biurowców czy uczelni wyższych), zapewniają niezbędne udogodnienia dla użytkowników i są dostępne w przystępnej cenie. Chociaż jest to stosunkowo nowy koncept, mikroapartamenty stają się bardzo popularną opcją, szczególnie wśród młodszego pokolenia, ceniącego wygodę i dobrą lokalizację. Mając do wyboru akademik, współdzielone mieszkanie studenckie (a czasem i miejsce w pokoju), nawet niewielkie, ale w pełni samodzielne lokum jest dla nich korzystną opcją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekologiczne rozwiązania

REKLAMA

Od kilku lat architekci pracują nad realizacją idei bycia bliżej natury i wykorzystywania ekologicznych rozwiązań. W miastach widać aktywny rozwój zazieleniania elewacji z wykorzystaniem roślin – zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. 

Dobrym przykładem są m.in. zielone dachy czy ściany, pokrywające prywatne domy, przedsiębiorstwa, szkoły czy instytucje kulturalne. Wykonane z wytrzymałych odmian sukulentów, traw, polnych kwiatów i ziół, wnoszą naturalne piękno budynkom. Ekologiczne rozwiązania w architekturze to także niższe koszty ogrzewania i chłodzenia budynków.

– Dzisiejsza architektura pokazuje, że rośliny, drzewa i krzewy nie muszą rosnąć tylko w parkach. Zazielenianie terenów niesie ze sobą szeroką gamę korzyści ekologicznych, takich jak zdolność pochłaniania dwutlenku węgla, ograniczanie absorpcji ciepła, zmniejszanie hałasu, zapewnienie siedlisk dla owadów i ptaków. Takie rozwiązania mają również wymiar estetyczny i mogą być wyróżnikiem budynku – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak z pracowni architektonicznej AP Szczepaniak. 

Nowe technologie

Kiedy funkcjonalność i troska o naturę wychodzą na pierwszy plan, tuż obok pojawiają się technologiczne rozwiązania inteligentnych domów, które mają za zadanie zapewnić przyszłym mieszkańcom wiele udogodnień. Inteligentne urządzenia w mieszkaniach, oprócz wysokiej jakości wentylacji czy sterowania oświetleniem, mają za zadanie zapewnić maksymalne bezpieczeństwo oraz wygodę. Nowoczesne systemy muszą cechować się wydajnością w zużyciu energii, co jest szczególnie ważne w trosce o środowisko – to odzwierciedlenie społecznej świadomości dbałości o przyrodę i potrzeby konsumpcji. 

Energooszczędna technologia i trend eko-mieszkań ograniczają zużycie energii szczególnie poprzez zmniejszenie strat ciepła w budynku poprzez skuteczną izolację wysokiej jakości, przemyślane zagospodarowanie przestrzeni i zachowanie proporcji wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Otwarte i większe przestrzenie

Silnym trendem 2021 roku jest również optyczne otwieranie przestrzeni dzięki przeszkleniom. Duża przestrzeń będzie istotna jak nigdy wcześniej – zarówno w architekturze mieszkaniowej, jak i biurowcach. Jednym z istotniejszych kryteriów poszukiwania mieszkań będzie miejsce do relaksu – balkon, przestronny taras lub ogródek oraz możliwość wydzielenia osobnego, domowego biura. 

Również w przypadku inwestycji biurowych kwestia powierzchni będzie istotna. Z jednej strony pojawi się potrzeba istnienia większych pomieszczeń, które umożliwią zachowanie dystansu społecznego. Z drugiej zaś będziemy mieli do czynienia z większą popularnością pracy zdalnej. Pracodawcy przekonują się do tego systemu w różnorodnych branżach – także i tych, które do tej pory nie uwzględniały takiej opcji. Być może z czasem będziemy mieć do czynienia z tzw. gorącymi biurkami, gdzie pracownicy nie są przypisani do konkretnego stanowiska. Część z nich pracuje z domu, część jest na spotkaniach, wyjazdach – stąd liczba biurek odpowiadająca liczbie wszystkich zatrudnionych może okazać się za duża. Przekłada się to również na oszczędności.

Nie tylko podejście do przestrzeni ulegnie zmianie. Coraz ważniejsze będzie również łączenie funkcji mieszkaniowych, usługowych, handlowych czy biurowych w budynkach. Niezależnie od pory dnia będą one wykorzystywane – co pomoże w efektywnym zagospodarowaniu przestrzeni.

Trendy w architekturze na 2021 rok mają wspólne cechy — zaangażowanie w zrównoważony rozwój i zrównoważoną architekturę. Ewolucja społeczeństwa w kierunku zaangażowania w dbanie o środowisko sprawia, że coraz częściej stosujemy materiały nadające się do recyklingu, projektujemy mieszkania, które są samowystarczalne i dostarczamy budynkom wszelkiego rodzaju instalacje szanujące naszą planetę.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA