REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r
Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Coraz mniej pozwoleń na budowę 

Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

REKLAMA

Pozwolenia budowlane w 2023

Pozwolenia budowlane w 2023

 

Źródło zewnętrzne

REKLAMA

Wprawdzie obecna lista obiektów, na budowę których trzeba uzyskać pozwolenie, jest znacznie mniejsza niż wówczas. Nie zmienia to jednak faktu, że potężne tąpnięcie w ostatnich dwóch latach może wywoływać niepokój nie tylko wśród budowlanych firm wykonawczych, ale także m.in. producentów materiałów budowlanych i wyposażeniowych. Pozwolenia na budowę są bowiem powszechnie uznawane za papierek lakmusowy przyszłej koniunktury w budownictwie.

Z danych GUNB wynika, że największe hamowanie grozi mieszkaniówce, na którą przypadało przeszło 60% wszystkich pozwoleń oraz objętych nimi obiektów. I tak, na podstawie wydanych w 2023 r. pozwoleń na budowę i zgłoszeń budowy będzie mogło powstać ok. 91,5 tys. domów jednorodzinnych. Rok wcześniej pozwolenia i zgłoszenia obejmowały blisko 117,9 3 tys. takich domów. Ich liczba spadła więc o 22%, a w ciągu dwóch lat – aż o 40%!  Z kolei deweloperzy uzyskali ponad 4,9 tys. pozwoleń na budowę ok. 13,3 tys. budynków wielorodzinnych. Powstanie ich więc o 15% mniej niż na podstawie pozwoleń wydanych rok wcześniej.

Pozwolenia budowlane w 2023 - budynki mieszkalne

Pozwolenia budowlane w 2023 - budynki mieszkalne

 

Źródło zewnętrzne

Niewykorzystane pozwolenia czekają 

REKLAMA

Marek Wielgo nie wyklucza, że mimo tak potężnego spadku pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych, już ten rok może przynieść poprawę koniunktury w mieszkaniówce, czyli wzrost liczby rozpoczynanych mieszkań. Jest to możliwe, gdyż – jak wynika z danych GUS – inwestorzy dysponują ogromnym zapasem niewykorzystanych pozwoleń na budowę. W poprzednich dwóch latach do rozpoczynania budów skutecznie zniechęcały bowiem inwestorów drożejące materiały budowlane, drogie kredyty oraz niepewna sytuacja gospodarcza. 

–  W tym roku sytuacja diametralnie się zmieniła. Cieszyć może spadek inflacji i spodziewana poprawa kondycji naszej gospodarki, choć wciąż może niepokoić wojna za naszą wschodnią granicą – komentuje Marek Wielgo. I dodaje, że już od kilku miesięcy widoczny jest wzrost aktywności inwestycyjnej firm deweloperskich. Inwestorów, którzy wstrzymali budowę domów jednorodzinnych, do jej „odmrożenia” może zachęcić w tym roku spadek cen wielu materiałów budowlanych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Pozwolenia budowlane w 2023 - pozwolenie i rozpoczęte

Pozwolenia budowlane w 2023 - pozwolenie i rozpoczęte

 

Źródło zewnętrzne

Czeka nas klęska urodzaju?

A jakie są prognozy dla innych sektorów budownictwa? Według GUNB, aż o 21% zmniejszyła się w ubiegłym roku liczba planowanych rurociągów, linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych, a o 11% - budynków użyteczności publicznej. Ponadto GUNB odnotował 4% spadek w pozwoleniach na budowę budynków gospodarczo-inwentarskich. Z kolei budynków przemysłowych i magazynowych oraz infrastruktury transportu (m.in. dróg, mostów czy torów) powstanie o 2% mniej.

Z drugiej strony, optymizmem może napawać niedawna decyzja Komisji Europejskiej o odblokowaniu 137 mld euro w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i funduszy z polityki spójności. Może się okazać, że większym zagrożeniem dla branży budowlanej będzie „klęska urodzaju”, czyli spiętrzenie w krótkim czasie wielu inwestycji, w tym mieszkaniowych, drogowych, kolejowych, termomodernizacyjnych czy energetycznych. 

Pozwolenia budowlane w 2023 - wszystkie obiekty

Pozwolenia budowlane w 2023 - wszystkie obiekty

 

Źródło zewnętrzne

A jak tego typu sygnały z rynku oceniają same przedsiębiorstwa budowlane? W badaniach dotyczących ogólnego klimatu koniunktury wciąż przeważają w tej branży pesymiści. W lutym wskaźnik był na poziomie minus 5,5, choć należy zauważyć, że rok temu wynosił minus 20,4. Nastąpiła więc znacząca poprawa nastrojów. GUS zwraca uwagę, że niemal trzy na 10 ankietowanych firm budowlanych spodziewa się w tym roku spadku poziomu inwestycji, a tylko 13% - wzrostu, i to raczej nieznacznego. Pozostałe liczą, że inwestycje utrzymają ubiegłoroczny poziom. Firmom budowlanym najmocniej dają się dziś we znaki wysokie koszty realizacji inwestycji, wysoka inflacja oraz niepewna sytuacja makroekonomiczna.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Zobacz także: Dom w ruinie, ale nie ma zwolnienia z PCC na pierwsze lokum
Przedsiębiorcy budowlani będą walczyć o możliwość wypłacania diet 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA