REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r
Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Coraz mniej pozwoleń na budowę 

Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

REKLAMA

Pozwolenia budowlane w 2023

Pozwolenia budowlane w 2023

 

Źródło zewnętrzne

REKLAMA

Wprawdzie obecna lista obiektów, na budowę których trzeba uzyskać pozwolenie, jest znacznie mniejsza niż wówczas. Nie zmienia to jednak faktu, że potężne tąpnięcie w ostatnich dwóch latach może wywoływać niepokój nie tylko wśród budowlanych firm wykonawczych, ale także m.in. producentów materiałów budowlanych i wyposażeniowych. Pozwolenia na budowę są bowiem powszechnie uznawane za papierek lakmusowy przyszłej koniunktury w budownictwie.

Z danych GUNB wynika, że największe hamowanie grozi mieszkaniówce, na którą przypadało przeszło 60% wszystkich pozwoleń oraz objętych nimi obiektów. I tak, na podstawie wydanych w 2023 r. pozwoleń na budowę i zgłoszeń budowy będzie mogło powstać ok. 91,5 tys. domów jednorodzinnych. Rok wcześniej pozwolenia i zgłoszenia obejmowały blisko 117,9 3 tys. takich domów. Ich liczba spadła więc o 22%, a w ciągu dwóch lat – aż o 40%!  Z kolei deweloperzy uzyskali ponad 4,9 tys. pozwoleń na budowę ok. 13,3 tys. budynków wielorodzinnych. Powstanie ich więc o 15% mniej niż na podstawie pozwoleń wydanych rok wcześniej.

Pozwolenia budowlane w 2023 - budynki mieszkalne

Pozwolenia budowlane w 2023 - budynki mieszkalne

 

Źródło zewnętrzne

Niewykorzystane pozwolenia czekają 

REKLAMA

Marek Wielgo nie wyklucza, że mimo tak potężnego spadku pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych, już ten rok może przynieść poprawę koniunktury w mieszkaniówce, czyli wzrost liczby rozpoczynanych mieszkań. Jest to możliwe, gdyż – jak wynika z danych GUS – inwestorzy dysponują ogromnym zapasem niewykorzystanych pozwoleń na budowę. W poprzednich dwóch latach do rozpoczynania budów skutecznie zniechęcały bowiem inwestorów drożejące materiały budowlane, drogie kredyty oraz niepewna sytuacja gospodarcza. 

–  W tym roku sytuacja diametralnie się zmieniła. Cieszyć może spadek inflacji i spodziewana poprawa kondycji naszej gospodarki, choć wciąż może niepokoić wojna za naszą wschodnią granicą – komentuje Marek Wielgo. I dodaje, że już od kilku miesięcy widoczny jest wzrost aktywności inwestycyjnej firm deweloperskich. Inwestorów, którzy wstrzymali budowę domów jednorodzinnych, do jej „odmrożenia” może zachęcić w tym roku spadek cen wielu materiałów budowlanych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Pozwolenia budowlane w 2023 - pozwolenie i rozpoczęte

Pozwolenia budowlane w 2023 - pozwolenie i rozpoczęte

 

Źródło zewnętrzne

Czeka nas klęska urodzaju?

A jakie są prognozy dla innych sektorów budownictwa? Według GUNB, aż o 21% zmniejszyła się w ubiegłym roku liczba planowanych rurociągów, linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych, a o 11% - budynków użyteczności publicznej. Ponadto GUNB odnotował 4% spadek w pozwoleniach na budowę budynków gospodarczo-inwentarskich. Z kolei budynków przemysłowych i magazynowych oraz infrastruktury transportu (m.in. dróg, mostów czy torów) powstanie o 2% mniej.

Z drugiej strony, optymizmem może napawać niedawna decyzja Komisji Europejskiej o odblokowaniu 137 mld euro w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i funduszy z polityki spójności. Może się okazać, że większym zagrożeniem dla branży budowlanej będzie „klęska urodzaju”, czyli spiętrzenie w krótkim czasie wielu inwestycji, w tym mieszkaniowych, drogowych, kolejowych, termomodernizacyjnych czy energetycznych. 

Pozwolenia budowlane w 2023 - wszystkie obiekty

Pozwolenia budowlane w 2023 - wszystkie obiekty

 

Źródło zewnętrzne

A jak tego typu sygnały z rynku oceniają same przedsiębiorstwa budowlane? W badaniach dotyczących ogólnego klimatu koniunktury wciąż przeważają w tej branży pesymiści. W lutym wskaźnik był na poziomie minus 5,5, choć należy zauważyć, że rok temu wynosił minus 20,4. Nastąpiła więc znacząca poprawa nastrojów. GUS zwraca uwagę, że niemal trzy na 10 ankietowanych firm budowlanych spodziewa się w tym roku spadku poziomu inwestycji, a tylko 13% - wzrostu, i to raczej nieznacznego. Pozostałe liczą, że inwestycje utrzymają ubiegłoroczny poziom. Firmom budowlanym najmocniej dają się dziś we znaki wysokie koszty realizacji inwestycji, wysoka inflacja oraz niepewna sytuacja makroekonomiczna.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Zobacz także: Dom w ruinie, ale nie ma zwolnienia z PCC na pierwsze lokum
Przedsiębiorcy budowlani będą walczyć o możliwość wypłacania diet 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA