REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy 2024. Dla kogo? Na czym polega pomoc dla kredytobiorcy?

Rodzinny kredyt mieszkaniowy 2024. Dla kogo? Na czym polega pomoc dla kredytobiorcy?
Rodzinny kredyt mieszkaniowy 2024. Dla kogo? Na czym polega pomoc dla kredytobiorcy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rodzinny kredyt mieszkaniowy cieszy się dużą popularnością wśród potencjalnych beneficjentów. Do kogo skierowany jest ten rządowy program? Na czym polega pomoc dla kredytobiorcy? 

Rodzinny kredyt mieszkaniowy – druga odsłona kredytów bez wkładu własnego

W maju 2022 roku rząd uruchomił program Mieszkanie bez wkładu własnego, umożliwiający zakup mieszkania – jak wskazuje nazwa – bez wymaganego wkładu finansowego. Projekt miał obudzić uśpiony przez pandemię rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych. Brakujący wkład zapewniał Bank Gospodarstwa Krajowego, co umożliwiało kredytobiorcom zaciąganie kredytów o pełnej wartości nieruchomości. BGK gwarantował do 20% kwoty kredytu (maksymalnie 100 tys. zł). Choć warunki wydawały się atrakcyjne dla potencjalnych kredytobiorców, to projekt nie cieszył się dużym zainteresowaniem. W 2022 roku skorzystało z niego niespełna 330 osób. Bez wątpienia wpłynęła na to trudna sytuacja gospodarcza, która panowała w kraju w tamtym czasie. Wzrosty stóp procentowych, rosnące koszty energii, materiałów budowlanych i robocizny, przyczyniły się do wysokich kosztów spłat kredytów hipotecznych. Wielu Polaków nie było stać na kredyt.

W 2023 roku rząd zdecydował się nieco zmienić formułę projektu. W ten sposób powstał Rodzinny kredyt mieszkaniowy.

REKLAMA

Rodzinny kredyt mieszkaniowy - na czym polega

Ideą programu – podobnie jak jego wcześniejszej odsłony – jest wsparcie osób, które chcą kupić nieruchomość i mają zdolność kredytową, jednak nie dysponują wymaganym wkładem własnym.

REKLAMA

Projekt składa się z dwóch elementów: gwarancji BGK obraz systemu spłat rodzinnych. Gwarancja zastępuje konieczność wniesienia wkładu lub uzupełnia różnicę między wymaganą kwotą wkładu, a tą dysponowaną przez kredytobiorcę. Niezwykle ciekawie prezentuje się opcja spłaty rodzinnej. Można skorzystać z niej wtedy, kiedy gospodarstwo domowe powiększy się o drugie bądź kolejne dziecko – wyjaśnia Artur Smoleń, dyrektor sprzedaży w PROFIT Development. – Wsparcie finansowe wynosi 20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka lub 60 tys. zł w przypadku trzeciego bądź kolejnego. 

Czym Rodzinny kredyt mieszkaniowy różni się od Mieszkania bez wkładu własnego? Przede wszystkim zwiększono limity cenowe za metr kwadratowy, co znacznie podniosło możliwości wyboru nieruchomości. Limit różni się w zależności od rynku (pierwotny lub wtórny) i położenia nieruchomości. Ponadto zmieniono zasady otrzymywania gwarancji i umożliwiono skorzystanie wyłącznie z systemu spłat rodzinnych.

Pomoc dla rodzin na zakup własnego mieszkania

Brak wkładu własnego to jedna z głównych przyczyn uniemożliwiających zaciągnięcie kredytu hipotecznego i tym samym spełnienie marzeń o własnym M. Rodzinny kredyt mieszkaniowy rozwiązuje ten problem. Program skierowany jest do osób, które mają zdolność kredytową, ale nie dysponują wystarczającymi środkami na wymagany wkład własny. To także szansa dla tych, którzy mają wkład, jednak chcą skorzystać ze spłaty rodzinnej. Z programu mogą skorzystać single, małżeństwa, a także osoby pozostające w związkach nieformalnych, którzy wychowują razem co najmniej jedno wspólne lub przysposobione (adoptowane) dziecko. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest prowadzenie gospodarstwa domowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bądź poza jej terytorium, w przypadku posiadania obywatelstwa polskiego lub prowadzenia gospodarstwa z osobą posiadającą obywatelstwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co lepiej kupić: dom czy mieszkanie? 

Środki pochodzące z Rodzinnego kredytu mieszkaniowego można przeznaczyć na zakup mieszkania, domu lub zakup działki i budowę domu. Jakich nieruchomości poszukują rodziny? Przede wszystkim przestronnych, komfortowych i bezpiecznych. Duże znaczenie ma także lokalizacja. Bliska obecność placówek edukacyjnych, sklepów i dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna są kluczowe – mówi Artur Smoleń z PROFIT Development. – Uwzględniamy te czynniki, planując każdą kolejną inwestycję. – dodaje.

Program Rodzinny kredyt mieszkaniowy ma obowiązywać od końca 2030 roku. To szansa dla rodzin, by spełnić swoje marzenie o komfortowych, ciepłych i przytulnych czterech kątach – mówi Artur Smoleń. – Możliwość zakupu nieruchomości bez wkładu oraz pokrycie części zadłużenia w ramach tzw. spłaty rodzinnej, to kusząca propozycja. Choć program będzie trwał jeszcze kilka lat, to warto rozważyć złożenie wniosku w najbliższym czasie. Ceny nieruchomości z dużym prawdopodobieństwem będą dalej rosnąć. Teraz jest więc dobry moment na zakup atrakcyjnego mieszkania, w atrakcyjnej cenie. – podsumowuje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA