REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy 2024. Dla kogo? Na czym polega pomoc dla kredytobiorcy?

Rodzinny kredyt mieszkaniowy 2024. Dla kogo? Na czym polega pomoc dla kredytobiorcy?
Rodzinny kredyt mieszkaniowy 2024. Dla kogo? Na czym polega pomoc dla kredytobiorcy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rodzinny kredyt mieszkaniowy cieszy się dużą popularnością wśród potencjalnych beneficjentów. Do kogo skierowany jest ten rządowy program? Na czym polega pomoc dla kredytobiorcy? 

Rodzinny kredyt mieszkaniowy – druga odsłona kredytów bez wkładu własnego

W maju 2022 roku rząd uruchomił program Mieszkanie bez wkładu własnego, umożliwiający zakup mieszkania – jak wskazuje nazwa – bez wymaganego wkładu finansowego. Projekt miał obudzić uśpiony przez pandemię rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych. Brakujący wkład zapewniał Bank Gospodarstwa Krajowego, co umożliwiało kredytobiorcom zaciąganie kredytów o pełnej wartości nieruchomości. BGK gwarantował do 20% kwoty kredytu (maksymalnie 100 tys. zł). Choć warunki wydawały się atrakcyjne dla potencjalnych kredytobiorców, to projekt nie cieszył się dużym zainteresowaniem. W 2022 roku skorzystało z niego niespełna 330 osób. Bez wątpienia wpłynęła na to trudna sytuacja gospodarcza, która panowała w kraju w tamtym czasie. Wzrosty stóp procentowych, rosnące koszty energii, materiałów budowlanych i robocizny, przyczyniły się do wysokich kosztów spłat kredytów hipotecznych. Wielu Polaków nie było stać na kredyt.

W 2023 roku rząd zdecydował się nieco zmienić formułę projektu. W ten sposób powstał Rodzinny kredyt mieszkaniowy.

REKLAMA

Rodzinny kredyt mieszkaniowy - na czym polega

Ideą programu – podobnie jak jego wcześniejszej odsłony – jest wsparcie osób, które chcą kupić nieruchomość i mają zdolność kredytową, jednak nie dysponują wymaganym wkładem własnym.

REKLAMA

Projekt składa się z dwóch elementów: gwarancji BGK obraz systemu spłat rodzinnych. Gwarancja zastępuje konieczność wniesienia wkładu lub uzupełnia różnicę między wymaganą kwotą wkładu, a tą dysponowaną przez kredytobiorcę. Niezwykle ciekawie prezentuje się opcja spłaty rodzinnej. Można skorzystać z niej wtedy, kiedy gospodarstwo domowe powiększy się o drugie bądź kolejne dziecko – wyjaśnia Artur Smoleń, dyrektor sprzedaży w PROFIT Development. – Wsparcie finansowe wynosi 20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka lub 60 tys. zł w przypadku trzeciego bądź kolejnego. 

Czym Rodzinny kredyt mieszkaniowy różni się od Mieszkania bez wkładu własnego? Przede wszystkim zwiększono limity cenowe za metr kwadratowy, co znacznie podniosło możliwości wyboru nieruchomości. Limit różni się w zależności od rynku (pierwotny lub wtórny) i położenia nieruchomości. Ponadto zmieniono zasady otrzymywania gwarancji i umożliwiono skorzystanie wyłącznie z systemu spłat rodzinnych.

Pomoc dla rodzin na zakup własnego mieszkania

Brak wkładu własnego to jedna z głównych przyczyn uniemożliwiających zaciągnięcie kredytu hipotecznego i tym samym spełnienie marzeń o własnym M. Rodzinny kredyt mieszkaniowy rozwiązuje ten problem. Program skierowany jest do osób, które mają zdolność kredytową, ale nie dysponują wystarczającymi środkami na wymagany wkład własny. To także szansa dla tych, którzy mają wkład, jednak chcą skorzystać ze spłaty rodzinnej. Z programu mogą skorzystać single, małżeństwa, a także osoby pozostające w związkach nieformalnych, którzy wychowują razem co najmniej jedno wspólne lub przysposobione (adoptowane) dziecko. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest prowadzenie gospodarstwa domowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bądź poza jej terytorium, w przypadku posiadania obywatelstwa polskiego lub prowadzenia gospodarstwa z osobą posiadającą obywatelstwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co lepiej kupić: dom czy mieszkanie? 

Środki pochodzące z Rodzinnego kredytu mieszkaniowego można przeznaczyć na zakup mieszkania, domu lub zakup działki i budowę domu. Jakich nieruchomości poszukują rodziny? Przede wszystkim przestronnych, komfortowych i bezpiecznych. Duże znaczenie ma także lokalizacja. Bliska obecność placówek edukacyjnych, sklepów i dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna są kluczowe – mówi Artur Smoleń z PROFIT Development. – Uwzględniamy te czynniki, planując każdą kolejną inwestycję. – dodaje.

Program Rodzinny kredyt mieszkaniowy ma obowiązywać od końca 2030 roku. To szansa dla rodzin, by spełnić swoje marzenie o komfortowych, ciepłych i przytulnych czterech kątach – mówi Artur Smoleń. – Możliwość zakupu nieruchomości bez wkładu oraz pokrycie części zadłużenia w ramach tzw. spłaty rodzinnej, to kusząca propozycja. Choć program będzie trwał jeszcze kilka lat, to warto rozważyć złożenie wniosku w najbliższym czasie. Ceny nieruchomości z dużym prawdopodobieństwem będą dalej rosnąć. Teraz jest więc dobry moment na zakup atrakcyjnego mieszkania, w atrakcyjnej cenie. – podsumowuje.

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA