REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Buduj się kto może, albo remontuj! W rok materiały budowlane potaniały o 3,1 procent, ale spadki już się kończą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ceny materiałów budowlanych spadły, a nadciąga ogromny na nie popyt więc marzec to najlepszy miesiąc na zakupy
Ceny materiałów budowlanych spadły, a nadciąga ogromny na nie popyt więc marzec to najlepszy miesiąc na zakupy
anatoliy_gleb
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kto planował właśnie ruszyć z budową domu lub z poważnym remontem i do ostatniej chwili zwlekał z zakupem materiałów budowlanych, ten jest wygrany. Pod drastycznym wzroście cen materiałów budowlanych na przełomie 2022 i 2023 roku na rynek spadła korekta, która trwa już sześć miesięcy i to zdaniem ekspertów najlepszy moment na takie zakupy.

Dalej raczej mocnych spadków nie będzie, bo wraz z wiosną wraca na rynek materiałów budowlanych mocny popyt.

REKLAMA

Materiały budowlane: w lutym nieco taniej niż w styczniu 2024

REKLAMA

Na krajowym rynku materiałów budowlanych luty okazał się szóstym z rzędu miesiącem korekty cen. Tym razem, jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl, średni poziom dynamiki stawek w relacji rok do roku wyniósł -3,1 proc., z kolei miesiąc do miesiąca spadek cen osiągnął poziom -0,4 proc. Takie wielkości mogą oznaczać okres stabilizacji przeceny na względnie stałym i dość umiarkowanym poziomie.

Jak wyjaśnia Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, utrzymanie  korekty cen materiałów budowlanych drugi miesiąc z rzędu na poziomie -3 proc. oznacza hamowanie średniej dynamiki przeceny, a prawdopodobnie również pierwszy sygnał materializacji  przesłanek zapowiadających zmianę sytuacji rynkowej już w przewidywalnej przyszłości. W najnowszym raporcie Grupy PSB dynamika cen w kanale hurtowym wyniosła -4,2 proc. oraz detalicznym -2,1 proc. 

Ceny wapna i cementu nie chcą spadać jak innych materiałów budowlanych

Odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych autorstwa Grupy PSB w lutym br. wskazuje na utrwalony spadek zarówno jej dynamiki jak i liczby pozycji ze szczytów tabeli, czyli wciąż drożejących. W dalszym ciągu liderem wzrostów pozostaje cement-wapno jako grupa asortymentowa najmocniej zwyżkująca rok do roku o niespełna 12 proc., wyprzedzając farby, lakiery (+3,7 proc.) i chemię budowlaną (+1,5 proc.).

Materiały budowlane - luty 2024

Materiały budowlane - luty 2024

 

Materiały prasowe

Tym razem, jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl, zmienił się stosunek grup towarowych drożejących i taniejących w relacji rok do roku na korzyść tych drugich, wynosząc 5 do 15. Wśród materiałów najszybciej taniejących niezmiennie od miesięcy wyróżniają się płyty OSB z drewnem oraz izolacje termiczne, tym razem z cenowym regresem rdr rzędu odpowiednio 24 i 10 proc. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Popyt na materiały wzrośnie wkrótce bardzo gwałtownie

Tym samym, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl, na razie niewiele wskazuje na ewentualne przesilenie tendencji spadkowej cen materiałów budowlanych już w bezpośredniej perspektywie.

Utrzymująca się ujemna ich dynamika i rosnąca obecnie liczba taniejących w relacji rok do roku grup asortymentowych, mogą wskazywać wręcz na rozwojowy charakter obowiązującej tendencji.

Tymczasem coraz głośniejszym echem odbija się w mediach kwestia 137 mld euro środków z KPO, których pozyskanie przez Polskę wydaje się już tylko kwestią czasu, a na wydanie których będziemy mieli czas zaledwie do końca czerwca 2026 roku.

Nieuchronna w tej sytuacji wydaje się silna kumulacja wszelkiego typu inwestycji od mieszkaniowych, poprzez drogowe czy kolejowe, na użyteczności publicznej kończąc.

–  W tej sytuacji nieunikniony wydaje się gwałtowny wzrost popytu nie tylko na materiały budowlane, ale jednocześnie na usługi firm budowlanych. Trudno sobie wyobrazić, by nie pociągnęło to za sobą adekwatnie silnego wzrostu cen zarówno materiałów jak i robocizny już w bardzo przewidywalnej przyszłości – zauważa Jarosław Jędrzyński.

Jakby tego było mało, wielkimi krokami zbliża się „wielka fala renowacji” związana z przyjętą ostatnio przez PE „dyrektywą budowlaną”.

–  Opracowanie, wdrożenie i realizacja wieloletniego planu modernizacji kilku milionów polskich domów i budynków użyteczności publicznej, zapewne na długo zagwarantuje wielu rodzimym producentom materiałów budowlanych nie tylko pełne moce produkcyjne, ale i ceny na poziomach znacznie wyższych od obecnych – podsumowuje ekspert.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA