REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruch budowlany w 2021 wzrósł o blisko 10 proc. r/r – podsumowanie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

Ruch budowlany w 2021 wzrósł o blisko 10 proc. r/r – podsumowanie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
Ruch budowlany w 2021 wzrósł o blisko 10 proc. r/r – podsumowanie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2021 roku sektor budownictwa był lepszy dla branży niż przed rokiem poprzednim. Wydano ogółem 220 tys. decyzji o pozwoleniu na budowę dla 269 tys. obiektów budowlanych, podczas gdy w 2020 r. udzielono 200 tys. pozwoleń dla 236 tys. obiektów. W 2019 r. liczby te wyniosły analogicznie 201 tys. i 236 tys. Wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę wyniósł zatem 9,67% w stosunku do 2020 r. i 9,17 % do 2019 r.

W 2021 r.  wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę nastąpił w 6 kategoriach obiektów w stosunku do 2020 r. i 2019 r.. W pozostałych kategoriach odnotowano małe spadki.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe z dużym wzrostem liczby wydanych pozwoleń na budowę

Na budowę budynków mieszkalnych (jedno- i wielorodzinnych razem) w 2021 r. 136 tys. pozwoleń, co stanowi 61,76% ogólnej liczby wydanych w tym okresie pozwoleń na budowę. Dla porównania w 2020 r. dla budynków mieszkalnych wydano ich 112 tys. a w 2019 r. 105 134. W 2021 r. roku liczba pozwoleń na budynki mieszkalne jest o 21,37% wyższa niż w roku poprzedzającym i o ponad 29,22% wyższa niż w 2019 roku.

REKLAMA

W ogólnej liczbie pozwoleń na budynki mieszkalne jest 128 tys. pozwoleń na budownictwo jednorodzinne. Jest to więc o 20,56% więcej, w stosunku do roku ubiegłego roku (106tys. pozwoleń), oraz o 28,57% w odniesieniu do 2019 r. (100 tys. pozwoleń).

Najwięcej pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych wydano w województwach: mazowieckim – 18,4 tys., nieco mniej w województwach wielkopolskim – 13,9 tys. i śląskim – 12,8 tys., małopolskim – 12 tys., najmniej w opolskim – 2,5 tys..

W 2021 r. do organów administracji architektoniczno-budowlanej wpłynęło również 43,3 tys. zgłoszeń budowy z projektem dla 43,9 tys. obiektów. Liczba ta obejmuje 3,1 tys. zgłoszeń budowy 3,1 budynków jednorodzinnych oraz 39,1 tys. zgłoszeń budowy 39,6 tys. obiektów sieci i 645 zgłoszeń budowy 675 stacji transformatorowych.

Wzrosła także liczba obiektów budowlanych przekazanych do użytku

Do użytkowania przekazano 213,9 tys. obiektów budowlanych. W stosunku do 2020 roku (196,5 tys.) jest to wzrost o 8,82%, a do 2019 r. (192,8 tys.) jest to wzrost o 10,90%.

Wśród obiektów oddanych do użytkowania ponad połowę (52,48%) stanowią budynki jednorodzinne, których oddano 112,2 tys. Jest to więcej o 14,88% niż w 2020 r. (97,7 tys.) oraz o 22,43% więcej niż w 2019 r. (91,6 tys.).

Kolejny rok wyższa jest też liczba przekazanych do użytkowania budynków wielorodzinnych. W 2021 roku oddano takich obiektów 6,5 tys., czyli więcej o 17,01% w 2020 r. (5,6 tys.) i o 20,33% niż w 2019 r. (5,4 tys.).

W 2021 roku zalegalizowano 896 obiektów budowlanych, znacznie więcej niż w 2020 r. – wtedy było ich 527. Wśród nich jest m.in. 390 budynków jednorodzinnych, 112 budynków użyteczności publicznej, a 161 obiektów to budynki pozostałe.

Nakazy rozbiórek obiektów budowlanych

Organy nadzoru budowlanego wydały również 2,8 tys. nakazów rozbiórki. Z tego:

 • art. 49e Prawa budowlanego, tj. z tytułu samowoli budowlanej - 1,1 tys.
 • art. 49i Prawa budowlanego, tj. wynikających z niedopełnienia obowiązków związanych z uproszczonym postępowaniem legalizacyjnym, w tym z ekspertyzy technicznej obiektu - 89
 • art. 50a i 51 Prawa budowlanego, tj. z tytułu budowy niezgodnej z warunkami pozwolenia - 519
 • art. 67 Prawa budowlanego, tj. z tytułu niewłaściwego utrzymania obiektu - 1 115

W badanym roku wykonano także 1,5 rozbiórek obiektów budowlanych.

W 2021 r. wszczęto ponadto 520 postępowań egzekucyjnych, najwięcej 178 postępowań z tytułu niewłaściwego utrzymania obiektu budowlanego.

Dane źródłowe pochodzą ze sprawozdań urzędów wojewódzkich i starostw oraz wojewódzkich i powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Dotyczą obiektów budowlanych przekazanych do użytkowania oraz rozbiórek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA