REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruch budowlany w 2021 wzrósł o blisko 10 proc. r/r – podsumowanie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

Subskrybuj nas na Youtube
Ruch budowlany w 2021 wzrósł o blisko 10 proc. r/r – podsumowanie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
Ruch budowlany w 2021 wzrósł o blisko 10 proc. r/r – podsumowanie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2021 roku sektor budownictwa był lepszy dla branży niż przed rokiem poprzednim. Wydano ogółem 220 tys. decyzji o pozwoleniu na budowę dla 269 tys. obiektów budowlanych, podczas gdy w 2020 r. udzielono 200 tys. pozwoleń dla 236 tys. obiektów. W 2019 r. liczby te wyniosły analogicznie 201 tys. i 236 tys. Wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę wyniósł zatem 9,67% w stosunku do 2020 r. i 9,17 % do 2019 r.

W 2021 r.  wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę nastąpił w 6 kategoriach obiektów w stosunku do 2020 r. i 2019 r.. W pozostałych kategoriach odnotowano małe spadki.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe z dużym wzrostem liczby wydanych pozwoleń na budowę

Na budowę budynków mieszkalnych (jedno- i wielorodzinnych razem) w 2021 r. 136 tys. pozwoleń, co stanowi 61,76% ogólnej liczby wydanych w tym okresie pozwoleń na budowę. Dla porównania w 2020 r. dla budynków mieszkalnych wydano ich 112 tys. a w 2019 r. 105 134. W 2021 r. roku liczba pozwoleń na budynki mieszkalne jest o 21,37% wyższa niż w roku poprzedzającym i o ponad 29,22% wyższa niż w 2019 roku.

REKLAMA

W ogólnej liczbie pozwoleń na budynki mieszkalne jest 128 tys. pozwoleń na budownictwo jednorodzinne. Jest to więc o 20,56% więcej, w stosunku do roku ubiegłego roku (106tys. pozwoleń), oraz o 28,57% w odniesieniu do 2019 r. (100 tys. pozwoleń).

Najwięcej pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych wydano w województwach: mazowieckim – 18,4 tys., nieco mniej w województwach wielkopolskim – 13,9 tys. i śląskim – 12,8 tys., małopolskim – 12 tys., najmniej w opolskim – 2,5 tys..

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2021 r. do organów administracji architektoniczno-budowlanej wpłynęło również 43,3 tys. zgłoszeń budowy z projektem dla 43,9 tys. obiektów. Liczba ta obejmuje 3,1 tys. zgłoszeń budowy 3,1 budynków jednorodzinnych oraz 39,1 tys. zgłoszeń budowy 39,6 tys. obiektów sieci i 645 zgłoszeń budowy 675 stacji transformatorowych.

Wzrosła także liczba obiektów budowlanych przekazanych do użytku

Do użytkowania przekazano 213,9 tys. obiektów budowlanych. W stosunku do 2020 roku (196,5 tys.) jest to wzrost o 8,82%, a do 2019 r. (192,8 tys.) jest to wzrost o 10,90%.

Wśród obiektów oddanych do użytkowania ponad połowę (52,48%) stanowią budynki jednorodzinne, których oddano 112,2 tys. Jest to więcej o 14,88% niż w 2020 r. (97,7 tys.) oraz o 22,43% więcej niż w 2019 r. (91,6 tys.).

Kolejny rok wyższa jest też liczba przekazanych do użytkowania budynków wielorodzinnych. W 2021 roku oddano takich obiektów 6,5 tys., czyli więcej o 17,01% w 2020 r. (5,6 tys.) i o 20,33% niż w 2019 r. (5,4 tys.).

W 2021 roku zalegalizowano 896 obiektów budowlanych, znacznie więcej niż w 2020 r. – wtedy było ich 527. Wśród nich jest m.in. 390 budynków jednorodzinnych, 112 budynków użyteczności publicznej, a 161 obiektów to budynki pozostałe.

Nakazy rozbiórek obiektów budowlanych

Organy nadzoru budowlanego wydały również 2,8 tys. nakazów rozbiórki. Z tego:

  • art. 49e Prawa budowlanego, tj. z tytułu samowoli budowlanej - 1,1 tys.
  • art. 49i Prawa budowlanego, tj. wynikających z niedopełnienia obowiązków związanych z uproszczonym postępowaniem legalizacyjnym, w tym z ekspertyzy technicznej obiektu - 89
  • art. 50a i 51 Prawa budowlanego, tj. z tytułu budowy niezgodnej z warunkami pozwolenia - 519
  • art. 67 Prawa budowlanego, tj. z tytułu niewłaściwego utrzymania obiektu - 1 115

W badanym roku wykonano także 1,5 rozbiórek obiektów budowlanych.

W 2021 r. wszczęto ponadto 520 postępowań egzekucyjnych, najwięcej 178 postępowań z tytułu niewłaściwego utrzymania obiektu budowlanego.

Dane źródłowe pochodzą ze sprawozdań urzędów wojewódzkich i starostw oraz wojewódzkich i powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Dotyczą obiektów budowlanych przekazanych do użytkowania oraz rozbiórek.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA