REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak cudzoziemiec może kupić mieszkanie w Polsce?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Zakup nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce – kiedy potrzebne jest zezwolenie na nabycie nieruchomości
Zakup nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce – kiedy potrzebne jest zezwolenie na nabycie nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy jest potrzebne zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce? Jakie musi spełnić wymagania, aby je otrzymać? Co wyklucza wydanie zezwolenia nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce? Na te i inne pytania odpowiedzi udziela poniższy artykuł.

Jak cudzoziemiec może kupić mieszkanie w Polsce?

Cudzoziemiec, który chce zakupić nieruchomość w Polsce musi otrzymać od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na to zezwolenie. Jest ono wydawane na wniosek osoby zainteresowanej kupnem danej nieruchomości.

REKLAMA

Kto musi złożyć wniosek?

  1. Osoba fizyczna, która nie posiada polskiego obywatelstwa.
  2. Osoba prawna z siedzibą za granicą.
  3. Nieposiadająca osobowości prawnej spółka osób z pkt. 1 i 2, mająca siedzibę za granią.
  4. Osoba prawna i spółki handlowe nieposiadające osobowości prawnej z siedzibą w Polsce, ale kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio przez spółki lub osoby wymienione powyżej.

Ważne! Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca niezgodnie z polskim prawem jest nieważne. O nieważności orzeka sąd na żądanie:

  • wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, na terenie którego znajduje się nieruchomość;
  • starosty;
  • marszałka województwa lub wojewody;
  • Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warunki, które musi spełnić cudzoziemiec, aby móc kupić nieruchomość w Polsce

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydaje pozwolenie na nabycie mieszkania, czy też domu cudzoziemcowi pod dwoma warunki. Po pierwsze nabycie to nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa, bądź też porządku publicznego. Czynność ta nie może również szkodzić polityce społecznej i zdrowiu danego społeczeństwa. Drugim wymogiem jest wykazanie przez osobę ubiegającą się o zezwolenie, że łączą ją więzi z Polską.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okoliczności, które MSWiA określa jako łączące cudzoziemca z Polską:

  1. Posiadanie polskiej narodowości lub polskiego pochodzenia.
  2. Zawarcie małżeństwa z obywatelem Polski.  
  3. Posiadanie zezwolenia na pobyt.
  4. Członkostwo w organie zarządzającym osobą prawną spółką handlową nieposiadającą osobowości prawnej z siedzibą w Polsce, ale kontrolowaną przez osoby nie posiadające obywatelstwa polskiego, bądź spółki z siedzibą za granicą

Kiedy do nabycia nieruchomości przez cudzoziemca nie jest wymagane zezwolenie?

Obywatele lub przedsiębiorcy z siedzibą na terytorium jednego z państw, które jest stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Szwajcarii od 1 maja 2016 r. nie potrzebują zezwolenia na nabycie jakiejkolwiek nieruchomości, w tym również nieruchomości rolnych i leśnych.

Ponadto nie wymaga zezwolenia nabycie przez cudzoziemca :

  • mieszkania składającego się z pokoi oraz pomieszczeń pomocniczych, np. kuchnia, łazienka, mającego zapewnić warunki mieszkaniowe. Mogą do niego przynależeć m.in.: piwnica lub strych, także jeśli nie znajdują się bezpośrednio obok niego.
  • lokalu lub udział w lokalu przeznaczonym na garaż.
  • nieruchomości prze cudzoziemca mieszkającego w Polsce co najmniej 5 lat od uzyskania zezwolenia na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
  • nieruchomości, które wejdą w skład wspólnoty majątkowej po zawarciu związku małżeńskiego przez cudzoziemca z obywatelem Polski; tu jednak dodatkowym warunkiem jest przebywanie w Polsce co najmniej dwa lata od uzyskania na pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE.
  • nieruchomości jako wierzyciel hipoteczny (bank) – gdy przejmujesz nieruchomość na własność po nieudanej licytacji w postępowaniu egzekucyjnym.

Ważne! Jeśli nabywana przez cudzoziemca nieruchomość jest położona w strefie nadgranicznej, bądź stanowi grunty orne o powierzchni większej niż 1 ha, do jej zakupu w każdym z powyższych przypadków i tak niezbędne będzie uzyskanie zezwolenia do jej zakupu.

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce

Powierzchnia nabytych przez cudzoziemca nieruchomości na potrzeby życiowe nie może przekroczyć 0,5 ha.

Ponadto, jeśli osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego nabywa nieruchomość w celu prowadzenia działalności gospodarczej, musi wykazać, że zakup ten będzie ściśle z nią powiązany.

Kiedy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i administracji może odmówić zgody na kupno nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca?

Cudzoziemiec może nie otrzymać zezwolenia na kupno nieruchomości przede wszystkim w przypadku sprzeciwu wniesionego przez Ministra Obrony Narodowej. Dodatkowo, jeśli jest to nieruchomość rolna, zgodę musi wydać również minister właściwy do spraw rozwoju wsi.

Dziedziczenie nieruchomości na terenie Polski przez cudzoziemca, a wymagana zgoda

REKLAMA

Cudzoziemiec dziedziczący nieruchomość z mocy ustawy nie potrzebuje zezwolenia na nabycie nieruchomości. Występuje tu jednak jeden warunek – musi on być uprawniony do dziedziczenia tej nieruchomości przez okres 5 lat od momentu nabycia uprawnienia do dziedziczenia po tej osobie, czyli 5 lat przed śmiercią tej osoby.

W przypadku testamentu sytuacja jest odmienna. Cudzoziemiec, który nabył nieruchomość na mocy testamentu, musi złożyć wniosek o zezwolenie w ciągu dwóch lat od jego otwarcia. Jeśli tego nie zrobi, po tym czasie nieruchomości przechodzi na rzecz osób, które odziedziczyłyby ją z mocy ustawy.

Wniosek o złożenie zezwolenia na kupno domu albo mieszkania w Polsce – gdzie cudzoziemiec może go złożyć?

Wniosek wraz z załączonymi dokumentami można złożyć osobiście w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, które ma swoją siedzibę w Warszawie przy ulicy Stefana Batorego 5, bądź listownie. W tym drugim przypadku warto zrobić to listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, aby mieć pewność, że dokumenty dotarły.

Dokumenty potrzebne do sporządzenia wniosku o zakup nieruchomości przez osobę fizyczną nieposiadającą obywatelstwa polskiego:

  1. Uwierzytelniona kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość; dokument ten może uwierzytelnić notariusz.
  2. Odpis z księgi wieczystej.
  3. Wypis z rejestru gruntów.
  4. Wyrys z mapy ewidencyjnej.
  5. Dokument potwierdzający podstawę zmian oznaczenia nieruchomości.
  6. Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
  7. Oświadczenie zbywcy wyrażające wolę zbycie nieruchomości cudzoziemcowi.
  8. Decyzja o warunkach zabudowy.
  9. Dokumenty potwierdzające więzi cudzoziemca z Polską.
  10. Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS.
  11. Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej na wydanie decyzji.
  12. Dokumenty potwierdzające źródło pochodzenia środków finansowych na zakup nieruchomości.

Ważne! Dokumenty w języku obcym muszą mieć tłumaczenie na język polski, poświadczone przez tłumacza przysięgłego. Dodatkowo zagraniczne dokumenty urzędowe powinny być zalegalizowane albo poświadczone apostille

Opłata za wydania zezwolenia na zakup nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce wynosi 1570 zł.

Opłatę należy wnieść na rzecz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy

na numer konta  21 1030 1508 0000 0005 5000 0070

Centrum Obsługi Podatnika
ul. Obozowa 57
01-161 Warszawa

albo gotówką:
1. W kasie Centrum Obsługi Podatnika
ul. Obozowa 57
01-161 Warszawa.
2. W kasie Urzędów Dzielnic m.st. Warszawy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz.U. 1920 Nr 31 poz. 178)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA