REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak cudzoziemiec może kupić mieszkanie w Polsce?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Zakup nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce – kiedy potrzebne jest zezwolenie na nabycie nieruchomości
Zakup nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce – kiedy potrzebne jest zezwolenie na nabycie nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy jest potrzebne zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce? Jakie musi spełnić wymagania, aby je otrzymać? Co wyklucza wydanie zezwolenia nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce? Na te i inne pytania odpowiedzi udziela poniższy artykuł.

Jak cudzoziemiec może kupić mieszkanie w Polsce?

Cudzoziemiec, który chce zakupić nieruchomość w Polsce musi otrzymać od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na to zezwolenie. Jest ono wydawane na wniosek osoby zainteresowanej kupnem danej nieruchomości.

REKLAMA

Kto musi złożyć wniosek?

  1. Osoba fizyczna, która nie posiada polskiego obywatelstwa.
  2. Osoba prawna z siedzibą za granicą.
  3. Nieposiadająca osobowości prawnej spółka osób z pkt. 1 i 2, mająca siedzibę za granią.
  4. Osoba prawna i spółki handlowe nieposiadające osobowości prawnej z siedzibą w Polsce, ale kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio przez spółki lub osoby wymienione powyżej.

Ważne! Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca niezgodnie z polskim prawem jest nieważne. O nieważności orzeka sąd na żądanie:

  • wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, na terenie którego znajduje się nieruchomość;
  • starosty;
  • marszałka województwa lub wojewody;
  • Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warunki, które musi spełnić cudzoziemiec, aby móc kupić nieruchomość w Polsce

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydaje pozwolenie na nabycie mieszkania, czy też domu cudzoziemcowi pod dwoma warunki. Po pierwsze nabycie to nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa, bądź też porządku publicznego. Czynność ta nie może również szkodzić polityce społecznej i zdrowiu danego społeczeństwa. Drugim wymogiem jest wykazanie przez osobę ubiegającą się o zezwolenie, że łączą ją więzi z Polską.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okoliczności, które MSWiA określa jako łączące cudzoziemca z Polską:

  1. Posiadanie polskiej narodowości lub polskiego pochodzenia.
  2. Zawarcie małżeństwa z obywatelem Polski.  
  3. Posiadanie zezwolenia na pobyt.
  4. Członkostwo w organie zarządzającym osobą prawną spółką handlową nieposiadającą osobowości prawnej z siedzibą w Polsce, ale kontrolowaną przez osoby nie posiadające obywatelstwa polskiego, bądź spółki z siedzibą za granicą

Kiedy do nabycia nieruchomości przez cudzoziemca nie jest wymagane zezwolenie?

Obywatele lub przedsiębiorcy z siedzibą na terytorium jednego z państw, które jest stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Szwajcarii od 1 maja 2016 r. nie potrzebują zezwolenia na nabycie jakiejkolwiek nieruchomości, w tym również nieruchomości rolnych i leśnych.

Ponadto nie wymaga zezwolenia nabycie przez cudzoziemca :

  • mieszkania składającego się z pokoi oraz pomieszczeń pomocniczych, np. kuchnia, łazienka, mającego zapewnić warunki mieszkaniowe. Mogą do niego przynależeć m.in.: piwnica lub strych, także jeśli nie znajdują się bezpośrednio obok niego.
  • lokalu lub udział w lokalu przeznaczonym na garaż.
  • nieruchomości prze cudzoziemca mieszkającego w Polsce co najmniej 5 lat od uzyskania zezwolenia na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
  • nieruchomości, które wejdą w skład wspólnoty majątkowej po zawarciu związku małżeńskiego przez cudzoziemca z obywatelem Polski; tu jednak dodatkowym warunkiem jest przebywanie w Polsce co najmniej dwa lata od uzyskania na pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE.
  • nieruchomości jako wierzyciel hipoteczny (bank) – gdy przejmujesz nieruchomość na własność po nieudanej licytacji w postępowaniu egzekucyjnym.

Ważne! Jeśli nabywana przez cudzoziemca nieruchomość jest położona w strefie nadgranicznej, bądź stanowi grunty orne o powierzchni większej niż 1 ha, do jej zakupu w każdym z powyższych przypadków i tak niezbędne będzie uzyskanie zezwolenia do jej zakupu.

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce

Powierzchnia nabytych przez cudzoziemca nieruchomości na potrzeby życiowe nie może przekroczyć 0,5 ha.

Ponadto, jeśli osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego nabywa nieruchomość w celu prowadzenia działalności gospodarczej, musi wykazać, że zakup ten będzie ściśle z nią powiązany.

Kiedy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i administracji może odmówić zgody na kupno nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca?

Cudzoziemiec może nie otrzymać zezwolenia na kupno nieruchomości przede wszystkim w przypadku sprzeciwu wniesionego przez Ministra Obrony Narodowej. Dodatkowo, jeśli jest to nieruchomość rolna, zgodę musi wydać również minister właściwy do spraw rozwoju wsi.

Dziedziczenie nieruchomości na terenie Polski przez cudzoziemca, a wymagana zgoda

REKLAMA

Cudzoziemiec dziedziczący nieruchomość z mocy ustawy nie potrzebuje zezwolenia na nabycie nieruchomości. Występuje tu jednak jeden warunek – musi on być uprawniony do dziedziczenia tej nieruchomości przez okres 5 lat od momentu nabycia uprawnienia do dziedziczenia po tej osobie, czyli 5 lat przed śmiercią tej osoby.

W przypadku testamentu sytuacja jest odmienna. Cudzoziemiec, który nabył nieruchomość na mocy testamentu, musi złożyć wniosek o zezwolenie w ciągu dwóch lat od jego otwarcia. Jeśli tego nie zrobi, po tym czasie nieruchomości przechodzi na rzecz osób, które odziedziczyłyby ją z mocy ustawy.

Wniosek o złożenie zezwolenia na kupno domu albo mieszkania w Polsce – gdzie cudzoziemiec może go złożyć?

Wniosek wraz z załączonymi dokumentami można złożyć osobiście w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, które ma swoją siedzibę w Warszawie przy ulicy Stefana Batorego 5, bądź listownie. W tym drugim przypadku warto zrobić to listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, aby mieć pewność, że dokumenty dotarły.

Dokumenty potrzebne do sporządzenia wniosku o zakup nieruchomości przez osobę fizyczną nieposiadającą obywatelstwa polskiego:

  1. Uwierzytelniona kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość; dokument ten może uwierzytelnić notariusz.
  2. Odpis z księgi wieczystej.
  3. Wypis z rejestru gruntów.
  4. Wyrys z mapy ewidencyjnej.
  5. Dokument potwierdzający podstawę zmian oznaczenia nieruchomości.
  6. Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
  7. Oświadczenie zbywcy wyrażające wolę zbycie nieruchomości cudzoziemcowi.
  8. Decyzja o warunkach zabudowy.
  9. Dokumenty potwierdzające więzi cudzoziemca z Polską.
  10. Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS.
  11. Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej na wydanie decyzji.
  12. Dokumenty potwierdzające źródło pochodzenia środków finansowych na zakup nieruchomości.

Ważne! Dokumenty w języku obcym muszą mieć tłumaczenie na język polski, poświadczone przez tłumacza przysięgłego. Dodatkowo zagraniczne dokumenty urzędowe powinny być zalegalizowane albo poświadczone apostille

Opłata za wydania zezwolenia na zakup nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce wynosi 1570 zł.

Opłatę należy wnieść na rzecz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy

na numer konta  21 1030 1508 0000 0005 5000 0070

Centrum Obsługi Podatnika
ul. Obozowa 57
01-161 Warszawa

albo gotówką:
1. W kasie Centrum Obsługi Podatnika
ul. Obozowa 57
01-161 Warszawa.
2. W kasie Urzędów Dzielnic m.st. Warszawy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz.U. 1920 Nr 31 poz. 178)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA