REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje typu mixed-use – szansa czy wyzwanie dla rynku nieruchomości?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Inwestycje typu mixed-use – szansa czy wyzwanie dla rynku nieruchomości?
Inwestycje typu mixed-use – szansa czy wyzwanie dla rynku nieruchomości?
Dom Development

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce pojawia się coraz więcej inwestycji typu mixed-use, czyli łączących kilka funkcji w obrębie jednego projektu. Szacuje się, że do końca 2024 r. ich liczba w Polsce wzrośnie aż o jedną trzecią. Trend wzmacnia również wzrost świadomości ekologicznej, idea współdzielenia, a także aktualna sytuacja geopolityczna, związana m.in. podwyżkami cen paliwa. Czy zatem projekty mixed-use to przyszłość rynku nieruchomości?

Inwestycje typu mixed-use okiem deweloperów 

Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper:

REKLAMA

REKLAMA

Rosnąca popularność projektów mixed-use to zdecydowanie jeden z ważniejszych kierunków rozwoju sektora rynku nieruchomości w Polsce. Szczególnie w obecnej sytuacji powinniśmy dążyć do przyspieszenia tego trendu i rezygnować z wprowadzania inwestycji zamkniętych na miasto i jego mieszkańców, oderwanych od kontekstu otoczenia, w którym powstają.

Dziś ogromny deficyt mieszkań, występujący szczególnie w dużych miastach, został pogłębiony falą uchodźców, z których część może pozostać w naszym kraju na stałe. Ustawodawca i samorządy powinni aktywnie brać udział w działaniach, które służyłyby obniżeniu kosztu wytworzenia mieszkań, aby zwiększyć ich dostępność. Wsparciem mogłoby być: uwolnienie do sprzedaży gruntów państwowych i gminnych, przyspieszenie procedur uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i dobre założenia tych planów. 

Należy intensyfikować zabudowę w śródmieściu, aby ograniczać rozlewanie się miast na peryferia, dążyć do tworzenia miast 15-minutowych, gdzie większość potrzeb można zaspokoić w odległości kilkunastominutowego spaceru. Miasto 15-minutowe sprzyja tworzeniu więzi społecznych, rozwojowi lokalnej przedsiębiorczości i wzrostowi ekologicznej świadomości. Takie rozwiązanie ma również pozytywny wpływ na aspekt ekonomiczny – umożliwi mieszkańcom rezygnację z samochodu, a tym samym zmniejszenie wydatków na energię i paliwa, a także przełoży się na ograniczenie budowy drogich parkingów, odpowiedzialnych za około 30% kosztu mieszkania. Dzięki temu nowe osiedla – inwestycje mixed-use będą stanowić przestrzeń powstałą z myślą o odpowiedzialności ekologicznej i społecznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbigniew Juroszek, prezes ATAL:

Zdecydowanie obiekty multifunkcyjne to przyszłość rynku nieruchomości, wpisują się one we wiodące trendy kształtujące przestrzenie miejskie oraz wyznaczające kierunek rozwoju sektora nieruchomości. Takie projekty cieszą się także dużym zainteresowaniem wśród nabywców. To coraz wyraźniejszy trend – chcemy żyć, robić zakupy, pracować i wypoczywać w jednym kompleksie, bo zależy nam na wygodzie. Nasi klienci szukają multifunkcyjnych i wyróżniających się projektów w dobrej lokalizacji. Stąd w portfolio mamy coraz więcej wysokich budynków, które stają się symbolami miast. Ponadto prowadzimy przedsięwzięcia, gdzie rewitalizowane są zabytkowe zabudowania i nadawana jest im zupełnie nowa funkcja.

Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia:

REKLAMA

Inwestycje mieszanego przeznaczenia (mixed-use) to nieruchomości o dużej atrakcyjności nie tylko dla klientów, ale również mieszkańców aglomeracji, gdzie są zlokalizowane. Dzięki połączeniu różnych funkcji – mieszkaniowej, biurowej, handlowej czy rozrywkowej – projekty te stanowią ciekawą tkankę miejską i zapewniają wysoki komfort użytkowania mieszkańcom, pracownikom biurowym czy lokalnej społeczności.

Realizacja takich inwestycji wiąże się jednak z dodatkowymi wyzwaniami w porównaniu do standardowych przedsięwzięć deweloperskich. Potrzebują one większych działek, które powinny być zlokalizowane w dzielnicach centralnych, aby zawarty w projekcie komponent biurowy czy handlowy miał uzasadnienie ekonomiczne. Z tego powodu takie kompleksy często realizowane są na obszarach poprzemysłowych, umiejscowionych w centrach miast. Wykorzystanie takiego gruntu wymaga często ścisłej współpracy z lokalnym konserwatorem zabytków oraz wysokich nakładów na rewitalizację. Charakter takich projektów często wyklucza ich etapową realizację, dlatego z reguły mogą je przeprowadzać tylko najwięksi deweloperzy. Byłbym daleki od stwierdzenia, że przedsięwzięcia mixed-use będą przyszłością rynku nieruchomości, choć niewątpliwie są atrakcyjne, potrzebne na rynku i urozmaicają krajobraz polskich miast.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development:

Zauważyliśmy duży potencjał projektów typu mixed-use już jakiś czas temu i realizujemy obecnie taką inwestycję. Zgadzamy się zatem, że to przyszłość rynku nieruchomości. Wpływa na to wiele czynników, począwszy od zdobywającej coraz więcej zwolenników idei 15-minutowego miasta. Tego typu projekty już teraz są coraz bardziej poszukiwane przez nabywców, ponieważ nawet mimo pandemii na popularności nie straciła ekonomia współdzielenia, wciąż rozwijająca się w Polsce w sferze przestrzeni do pracy (co-working) oraz przestrzeni mieszkalnej (co-living). Butikowe co-workingi są szczególnie pożądane – jako atrakcyjna alternatywa dla korporacyjnych open-space’ów.

Mieszkańcy miast dzięki takiemu formatowi zyskują miejsca integrujące przestrzeń do pracy, mieszkania, ale również zakupów czy wypoczynku, dla którego istotny jest dostęp do terenów zielonych. Jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze aktualną konieczność oszczędzania na paliwach płynnych i zmiany przyzwyczajeń związanych z transportem – będziemy mieli kompletną odpowiedź na pytanie czy mixed-use zostanie z nami na dłużej, a nie stanie się tylko przelotny trendem. To już nie jest wyłącznie kwestia preferencji, ale także realnych kosztów, że coraz więcej ludzi będzie rezygnowało w mieście z prywatnych samochodów na rzecz transportu publicznego i innych środków zrównoważonego transportu. To podejście będzie z całą pewnością wpływało na korzyść inwestycji typu mixed-use.

Cezary Grabowski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Bouygues Immobilier Polska:

Inwestycje, które łączą mieszkania, tereny zieleni, obiekty rozrywki, gastronomii i handlu, to przyszłość. Przede wszystkim dlatego, że klienci chcą, aby na ich osiedlu wszystko znajdowało się „pod ręką” – kawiarnia, piekarnia, restauracja, sklep, żłobek czy też lokalny ośrodek kultury. Ważna jest tu również funkcja rekreacyjna, którą spełnia dziedziniec czy zielone patio z małą infrastrukturą i strefą do odpoczynku.

Oczywiście deweloper jeszcze na etapie samego pomysłu musi skonfrontować swoje wyobrażenie z oczekiwaniami przyszłych użytkowników takiego miejsca. Dopiero wnikliwa analiza wyznacza kierunek, w których inwestycja mixed-use powinna pójść.

Obecnie najpopularniejsze inwestycje tego typu powstają w obiektach po dawnych fabrykach. Mixed-use to jednak nie tylko inwestycje o dużym formacie. W tę koncepcję wpisują się również mniejsze inwestycje, w których powstają np. tylko sklepy czy przedszkole. To mała skala, ale w rejonach gdzie dane osiedle powstaje jako jedno z pierwszych, nowy żłobek czy też sklep spożywczy, bardzo często jedyny w zasięgu kilkuset najbliższych metrów, okazuje się działalnością bardzo pożądaną przez mieszkańców.

Łukasz Węcławski – dyrektor ds. architektury w Cordia Polska:

Inwestycje typu mixed-use nie są nowością na naszym rynku – do tej pory powstało ich w Polsce kilkadziesiąt, pierwsze już 20 lat temu. Jednak rzeczywiście w ostatnich latach obserwujemy ich dynamiczny rozwój. Szacuje się, że do końca 2024 r. ich liczba w Polsce wzrośnie aż o jedną trzecią. Z pewnością popularność mixed-use dalej będzie rosła, bo z tego typu projektów czerpią korzyści wszyscy zainteresowani.

Dla inwestorów projekty wielofunkcyjne wiążą się z wyższymi cenami nieruchomości, najemcy komercyjni zyskują na obecności pracowników biurowych i mieszkańców, a mieszkańcy cieszą się z dobrze zagospodarowanej przestrzeni. Zyskują także samorządy, dla który projekt mixed-use to często okazja do rewitalizacji zaniedbanych terenów i działań miastotwórczych.

Warto jednak pamiętać, że przynajmniej obecnie realizacja tego typu projektów wymaga pokonania wielu ograniczeń natury formalno-prawnej. Jej sukces zależy od ścisłej współpracy pomiędzy inwestorem a samorządem i organami publicznymi, a nierzadko również konserwatorem zabytków. Z tego powodu odpowiedź na pytanie o przyszłość inwestycji mixed-use i kształt tego rynku zależy m.in. od tego, czy zmienią się warunki, w których dziś działają deweloperzy.

Teresa Witkowska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu NAPOLLO Residential:

Inwestycje typu mixed-use coraz częściej pojawiają się w miejskich przestrzeniach. Czy jest to przyszłość? O tym zdecyduje oczywiście rynek, bo zadaniem deweloperów jest właśnie dostosowywanie swojej oferty do jego potrzeb. Należy pamiętać, że obecność np. lokali usługowych czy placówek edukacyjnych na nowym osiedlu lub w nowej inwestycji jest często narzucona odgórnie przy wydaniu pozwolenia na budowę. Deweloperzy również analizują rynek i już na etapie projektu sprawdzają potrzeby danej dzielnicy. Również w sytuacji, gdy nowa inwestycja powstaje na danym terenie i jest jedną z pierwszych, bardzo często ze strony miasta padają sugestie, że w danym miejscu mógłby powstać np. dodatkowy żłobek czy przedszkole. Mixed-use będą powstawać, ale w określonych lokalizacjach i inwestycjach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

Polacy na potęgę kupują mieszkania za granicą. Lubują się w wielkich apartamentach

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zakupili aż 800 domów i apartamentów na Półwyspie Iberyjskim – wynika z danych podanych przez Registradores de Espana. To nie tylko o 21% więcej niż w poprzednim kwartale, ale także trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku.

TOP hotele w Polsce mają te 5 cech, które świadczą o atrakcyjności

Liczba turystów korzystających z hoteli w Polsce rośnie. Jakie obiekty wybierają na wypoczynek? Oto 5 cech, które świadczą o atrakcyjności hoteli.

Czego teraz szukają kupujący mieszkania?

Gdzie przyszli nabywcy nieruchomości najczęściej szukają mieszkań? Jakie metraże i rozwiązania preferują? W jakich cenach? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Ilu Polaków kupuje nowe mieszkania za gotówkę?

Czy tylko inwestorzy kupują mieszkania bez kredytu? Niekoniecznie. Ile osób w 2023 r. mogło pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. Portal RynekPierwotny.pl postanowił przyjrzeć się tym statystykom. 

Nawet 30 tys. zł dopłaty na mikroinstalację wiatrową i 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej. W II. i III. kwartale 2024 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział uruchomienie naboru wniosków w ramach programu "Moja elektrownia wiatrowa" na drugi - trzeci kwartał 2024 roku. Będzie można otrzymać do 30 tys. zł dopłaty na zakup przydomowego wiatraka i do 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej.

Kredyt mieszkaniowy #naStart. Limity ceny metra kwadratowego – ile wyniosą, czy w ogóle mają sens? Jakie są obecne ceny rynkowe mieszkań?

Nadal nie wiadomo kiedy w ofercie banków pojawi się  „Kredyt mieszkaniowy #naStart”. Mając na uwadze ryzyko wzrostu cen mieszkań, rząd rozważa wprowadzenie limitów cenowych w przeliczeniu na metr kwadratowy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań w ofercie firm deweloperskich spełniłoby obecnie taki warunek.

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

REKLAMA