REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek mieszkaniowy dla uchodźców z Ukrainy - warunki przyznania

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Dadatek mieszkaniowy dla uchodźcy z Ukrainy
Dadatek mieszkaniowy dla uchodźcy z Ukrainy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obywatele Ukrainy uciekający przed wojną w swoim kraju mogą skorzystać w Polsce z dodatku mieszkaniowego, jednak w określonych przypadkach. Jakich?

Dodatek mieszkaniowy - wysokość i zasady przyznawania

Bardzo szybki wzrost kosztów mieszkaniowych w połączeniu z wysokim poziomem ogólnej inflacji sprawia, że w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie dodatkami mieszkaniowymi. Wspomniane dodatki zwykle nie są wysokie. Ich średnia kwota już od dłuższego czasu oscyluje na poziomie około 200 zł. Niemniej jednak, dodatek mieszkaniowy w obecnych warunkach mógłby stanowić wymierną pomoc między innymi dla ukraińskich uchodźców, a także osób, które goszczą przybyszów zza wschodniej granicy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, czy uchodźcy z Ukrainy oraz ich polscy gospodarze mogą wnioskować o dodatek mieszkaniowy. To szczególnie ważna kwestia w kontekście informacji o nieprzedłużeniu po 25 czerwca br. specjalnej pomocy (wynoszącej 40 zł dziennie) dla osób goszczących Ukraińców.  

REKLAMA

Informacji o zasadach przyznawania dodatku mieszkaniowego trzeba szukać przede wszystkim w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 734). Ten akt prawny wskazuje, że podczas podejmowania decyzji o przyznaniu dodatku mieszkaniowego narodowość wnioskodawcy nie powinna być brana pod uwagę. Podobna zasada dotyczy decyzji o przyznaniu mieszkań z gminnego zasobu. Wymogiem jest jedynie posiadanie prawa legalnego popytu na terenie Polski. Warto przypomnieć, że ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wstępnie zalegalizowała popyt ukraińskich uchodźców na 18 miesięcy (zobacz art. 2 tego aktu prawnego).

Dodatek mieszkaniowy a podstawa prawna do mieszkania, bądź domu

Dla uchodźców z Ukrainy problematyczny może być fakt, że dodatek mieszkaniowy jest wypłacany jedynie osobom posiadającym tytuł prawny do lokalu lub domu. Najczęściej chodzi o własność lub współwłasność albo najem. Co ważne, ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. dopuszcza wnioskowanie o dodatek mieszkaniowy przez osoby, które podpisały umowę użyczenia i ponoszą koszty dotyczące utrzymania lokum. Użyczenie stanowi bowiem tytuł prawny w rozumieniu ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Nie wyklucza to jednak konieczności sprawdzenia przez urząd wszystkich okoliczności sprawy, a nie tylko samej umowy użyczenia (zobacz np. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 stycznia 2021 r. - sygn. akt. III OSK 3425/21).

Problemy w zakresie dodatku mieszkaniowego pojawią się jeśli umowę użyczenia podpisał najemca bez uzyskania wymaganej zgody właściciela (np. gminy). W takiej sytuacji, może się okazać, że decyzja gminnych urzędników w sprawie dodatku mieszkaniowego będzie negatywna i uzasadniona (patrz: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 czerwca 2020 r. - sygn. akt II SA/Po 1059/19). W razie wnioskowania o dodatek mieszkaniowy przez osobę legitymującą się użyczeniem jako tytułem prawnym, urzędy dość często przeprowadzają dodatkową weryfikację przed wydaniem decyzji.

Ze względu na ustawowe ograniczenia, o dodatek mieszkaniowy nie mogą natomiast wnioskować Ukraińcy korzystający z niesformalizowanej i bezpłatnej gościny w ramach tzw. prekarium. Taka zasada oczywiście nie wyklucza możliwości wnioskowania o dodatek mieszkaniowy przez właściciela lub najemcę. Niezależnie od obywatelstwa, konieczne jest spełnienie m.in. wymagań w zakresie wysokości dochodu gospodarstwa domowego i powierzchni lokum. Należy sprawdzić, czy uchwała rady gminy nie wprowadziła na przykład wyższych limitów normatywnej powierzchni dla osób wnioskujących o dodatek mieszkaniowy.

Dodatek energetyczny jako element dodatku mieszkaniowego

W ramach podsumowania wcześniejszej analizy prawnej, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wspomnieć o dodatku energetycznym. Stanowi on świadczenie uzupełniające względem dodatku mieszkaniowego. Oznacza to, że nieposiadanie dodatku mieszkaniowego oraz umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej wyklucza możliwość otrzymania dodatku energetycznego. Warto pamiętać, że wnioski o dodatek energetyczny złożone od 4 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. nie podlegają rozpatrzeniu. W tym czasie można natomiast ubiegać się o dodatek osłonowy. Na taką formę pomocy mogą liczyć również polskie rodziny goszczące uchodźców z Ukrainy - oczywiście pod warunkiem spełnienia wymagań ustawowych (m.in. dotyczących dochodu na osobę).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

  Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

  Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

  Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

  Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

  Jak przycinać hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Kiedy wykonać przycinanie hortensji? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

  Kiedy przycinać róże?

  Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

  REKLAMA

  W lutym 2024 r. przycinasz jabłonie, grusze, orzechy, porzeczki, agrest. Co z czereśnią, wiśnią, śliwą? I forsycją? Mogę bielić?

  Jakie rośliny przycinasz w lutym 2024 r. w ogrodzie? Czego nie wolno Ci przyciąć? Czy możesz jeszcze pobielić drzewka w Twoim ogrodzie?

  Dofinansowanie wymiany pieca i instalacji do ogrzewania w 2024 roku. URE publikuje listę firm realizujących dofinansowania

  Prezes URE opublikował 15 lutego 2024 r. listę przedsiębiorstw, które oferują program bezzwrotnych dofinansowań na poprawę efektywności energetycznej w 2024 roku. Z takiego dofinansowania mogą korzystać odbiorcy w gospodarstwach domowych, odbiorcy biznesowi, a także jednostki sektora finansów publicznych. Środki te mogą być przeznaczone na wymianę urządzeń oraz instalacji służących do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody na urządzenia charakteryzujące się wyższą klasą efektywności energetycznej, a także na przyłączenie do sieci ciepłowniczej. 

  Można już zdejmować kurtki? Dziś temperatura w Polsce to nawet 17 stopni Celsjusza!

  Czy to już wiosna? Piątkowe popołudnie w Polsce będzie wyjątkowo ciepłe. Na Dolnym Śląsku termometry pokażą nawet 17 st. C. To zasługa wiatru fenowego. 

  Kupno nowego mieszkania. Ile trzeba mieć na jego wykończenie i czy warto skorzystać z opcji mieszkania urządzonego po klucz

  Wykończenie mieszkania to szereg rozmaitych prac remontowych, instalacyjnych i dekoratorskich, z którymi muszą się zmierzyć nabywcy nowych lokali. W przypadku zakupu mieszkania „pod klucz”, działania ograniczają się najczęściej do wyboru sprzętu oraz akcesoriów.

  REKLAMA

  Mieszkanie na Start 2024. Jak na rynek mieszkaniowy wpływa oczekiwanie na nowy rządowy program wsparcia kupujących

  Czy klienci wstrzymują się z zakupem mieszkań w oczekiwaniu na wejście w życie kredytu Mieszkanie na start? Najlepiej wiedzą to sami deweloperzy. Oni też są najbardziej zainteresowani, by kolejne swoje oferty budować uwzględniając spodziewane oczekiwania klientów, którzy z nowego rządowego programu zechcą skorzystać.

  Indeksacja umów najmu - o czym należy pamiętać?

  Dlaczego tak ważne jest doprecyzowanie warunków tzw. indeksacji umów najmu? Jak prawidłowo dobrać wskaźnik waloryzacji? Na co zwrócić uwagę negocjując warunki umowy? 

  REKLAMA