REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eko-budownictwo, czyli przyszłość nieruchomości

Ekologiczne mieszkania nie są w dłuższej perspektywie droższe od tych pozbawionych tego typu rozwiązań
Unia Europejska wymusi eko-budownictwo, by do 2050 r. osiągnąć neutralność węglową / Zabudowa mieszkaniowa R40 przy ul. Rydlówka w Krakowie (Projekt Horizone Studio)
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost świadomości ekologicznej kształtuje rynek nieruchomości, zwracając uwagę na eko-budownictwo. Segment ten, choć obecnie niewielki, jest obiecującym kierunkiem dla zrównoważonego rozwoju i komfortu mieszkaniowego, z potencjałem stania się przyszłościowym standardem.

Eko-budownictwa to segment, który stanowi wciąż stosunkowo marginalny wycinek całego rynku. W przyszłości może się to jednak zmienić, a już teraz część klientów deklaruje, że byłaby w stanie zapłacić więcej za nieruchomość utrzymaną w nurcie “eko”.

REKLAMA

Unia Europejska wymusi eko-budownictwo

Kwestia zrównoważonego budownictwa od lat jest istotnym odłamem dyskursu publicznego. To kierunek, dzięki któremu jesteśmy w stanie w znaczący sposób ograniczyć emisję dwutlenku węgla i zużycie zasobów naturalnych, a także przyczynić się do poprawy samopoczucia i zdrowia ludzi. Już wkrótce eko-budownictwo będzie w zasadzie obowiązkowe, gdyż Unia Europejska do 2050 r. ma zamiar osiągnąć neutralność węglową, a do realizacji tego celu niezbędne jest drastyczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych generowanych właśnie przez sektor budowlany. Pytanie, jak my sami zapatrujemy się na te zmiany i jak zapatrują się na nie nasze portfele.

Ekologiczne mieszkania - początkowe koszty największym problemem

W świetle wyników badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i Studio4SPACE jesteśmy jako społeczeństwo wyraźnie podzieleni w kwestii ewentualnych dopłat na poczet rozwiązań ekologicznych w budownictwie. Wyniki wskazują, że blisko 35 proc. klientów deweloperów byłoby skłonnych ponieść większe koszty, by nabyć nieruchomość wykonaną z materiałów ekologicznych, w tym z surowców wtórnych. Po drugiej stronie, a więc osób niechętnych do nadpłaty za tego typu rozwiązania budowlane, jest z kolei 34 proc. badanych. Wśród nich 14 proc. wyraża swoją opinię w sposób zdecydowany, a 20 proc. jest nie do końca przekonanych. - Ekologiczne mieszkania nie są w dłuższej perspektywie droższe od tych pozbawionych tego typu rozwiązań. Jednak ich zakup wiążą się zwykle z większym kosztem początkowym, na który nie każdy chce lub jest w stanie przeznaczyć środki. Trzeba jednak pamiętać, że po czasie koszty te zwracają się z nawiązką i jest to oszczędność na różnych opłatach, np. za energię elektryczną, centralne ogrzewanie, czy ogrzewanie wody. Wielu klientów zdaje sobie sprawę z  tych zależności, przez co ogólna popularność eko-nieruchomości z roku na rok rośnie - mówi Bartłomiej Kisielewski, Partner w Horizone Studio.

Trend eko-budownictwa wzmacnia się

Świadomość ekologiczna oraz chęć oszczędzania pieniędzy sprawia, że klienci coraz częściej zdają sobie sprawę z zalet stosowania ekologicznych rozwiązań. Deweloperzy, aby sprostać ich oczekiwaniom, są więc bezpośrednio motywowani do tego, by efektywnie dostosowywać działalność do nowych standardów. Zrównoważone budownictwo staje się tym samym wizytówką firm, przyciągającą klientów i tworzącą reputację odpowiedzialnego inwestora. Znamienny jest fakt, że tworzenie takich budynków to nie tylko kwestia wspomagania środowiska, ale również użytkowników w ich codziennym życiu - te dwa aspekty idą ze sobą w parze. Wbrew pozorom, wprowadzenie takich rozwiązań do inwestycji wielorodzinnej nie jest wcale skomplikowane - Budynki można ulepszać pod kątem ergonomii użytkowania naprawdę prostymi decyzjami. Przykładem niech będzie rekuperacja, czyli prosty odzysk ciepła na wentylacji. Jeśli blok posiada wentylację mechaniczną, to stosuje się odzysk ciepła przed wyrzuceniem tego powietrza na zewnątrz. Stabilna temperatura wewnętrzna oraz brak przeciągów sprawiają, że mieszkańcy czują się u siebie bardziej komfortowo. Ciekawe, nowoczesne rozwiązania to także np. panele fotowoltaiczne połączone z zasobnikiem ciepła wspólnym dla całego budynku. Niekoniecznie takie rozwiązanie musi nawet zapewniać 100 procent rocznego zapotrzebowania energetycznego - może za to stanowić uzupełnienie rozwiązań tradycyjnych. Kolejną rzeczą spotykaną w nowych inwestycjach jest stosowanie zielonych dachów - dla ostatnich pięter dodatkowa kondygnacja jest buforem ciepła i chroni budynek przed przegrzewaniem, jako naturalna bariera przeciwsłoneczna. Przy okazji “dostajemy” również retencję, bo taki dach gromadzi część wody deszczowej z opadów - mówi Bartłomiej Kisielewski, Partner w Horizone Studio.

Niezbędne są nowoczesne rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną

Po to żeby eko-budownictwo faktycznie zyskało na znaczeniu w dłuższej perspektywie, konieczne jest budowanie inwestycji, w których po prostu dobrze się mieszka. Warto skupić się więc nie tylko na aspektach ekologicznych, ale także na komforcie i funkcjonalności mieszkań. Projekty powinny więc uwzględniać nowoczesne rozwiązania technologiczne, poprawiające efektywność energetyczną, a także stawiać na przestrzenie zielone i dostęp do natury. W ten sposób zyska nie tylko środowisko, ale także klienci, którzy w konsekwencji będą skłonni zapłacić więcej za tego typu rozwiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA