REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE

Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE
Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Branża budowlana wciąż może skorzystać z oferty szkoleniowo-doradczej „Kompetencje dla sektorów”, finansowanej z Funduszy Europejskich.

Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE

Jeszcze przez ponad rok przedsiębiorcy branży budowlanej mogą wziąć udział w programie szkoleniowo-doradczym „Kompetencje dla sektorów” i „Kompetencje dla sektorów 2”. Konkurs finansowany jest z Funduszy Europejskich, w ramach środków z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).  

REKLAMA

REKLAMA

Celem działania „Kompetencje dla sektorów” oraz „Kompetencje dla sektorów 2” jest dofinansowanie – za pośrednictwem Operatorów wybranych w konkursie – wsparcia dla mikro, małych, średnich przedsiębiorstw w obszarze szkoleń, doradztwa i studiów podyplomowych. Wsparcie ma przyczynić się do wzrostu kompetencji pracowników przedsiębiorstw objętych działaniami.

Tematyka usług objętych wsparciem wynika ściśle z rekomendacji wydanych przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Budownictwie, która tworzona jest w oparciu o szeroką współpracę kluczowych dla sektora organizacji, instytucji regulacyjnych, rynku pracy i struktur edukacyjnych oraz badawczych, spośród których kilkadziesiąt zadeklarowało udział w jej pracach. Kluczowa dla Rady jest współpraca zadeklarowana przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Celem działań Rady w ramach projektu jest wypracowanie rozwiązań, które zapewnią trwałość jej funkcjonowania, stały dostęp do aktualnych danych i narzędzi badawczych z wykorzystaniem Badania Kapitału Ludzkiego (BKL) oraz zainicjowanie procesu systemowej współpracy przedsiębiorstw budowlanych z jednostkami sektora edukacji i szkoleń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaje szkoleń dla branży budowlanej z funduszy UE

Tematy szkoleń oferowane dla sektora budownictwo w ramach programu „Kompetencje dla sektorów” są bardzo szerokie i obejmują m.in.:

  • znajomość użytkowa języka polskiego wśród obcokrajowców do bezpiecznej i efektywnej pracy na budowie,
  • umiejętność bezpiecznego posługiwania się narzędziami i sprzętem oraz narzędziami z napędem używanym w robotach budowlano-montażowych powyżej 1KW oraz obsługi sprzętu budowlanego i maszyn budowlanych typu spycharki, równiarki, koparki
  • uprawnienia do: obsługi podestów ruchomych przejezdnych, pełnienia w ograniczonym zakresie samodzielnych funkcji w sektorze budownictwa przez osoby z poziomu 4 i 5 PRK, pełnienia w ograniczonym zakresie samodzielnych funkcji w sektorze budownictwa przez osoby z poziomu 6 PRK i wyżej,
  • umiejętność operowania maszynami i urządzeniami roboczymi, budowlanymi i drogowymi w zakresie III klasy uprawnień
  • umiejętność projektowania, instalowania i konserwacji technicznych systemów zabezpieczeń oraz systemów sygnalizacji pożarowej i stałych urządzeń gaśniczych gazowych (SUG-G),
  • dekarz, betoniarz – zbrojarz, kamieniarz,
  • bezpieczeństwo pracy na placu budowy w czasie pandemii,
  • montowanie i rozbiórka szalunków ściennych i stropowych,
  • umiejętności w zakresie stosowania technologii BIM (Building Information Modelling).

Jak skorzystać ze szkolenia dla branży budowlanej z UE?

REKLAMA

Do 29 grudnia 2022 roku przedsiębiorcy mogą zgłosić się m.in. do Operatora KDK Info Sp. z o.o., który prowadzi szkolenia z zakresu zwiększenia zdolności adaptacyjnych MŚP z sektora budowlanego. Koordynator projektu z KDK Info, Monika Nawikow, zwraca uwagę na:

– Zostały wprowadzone uproszczenia dla przedsiębiorstw delegujących pracowników z Ukrainy, którym nadano PESEL po 24 lutego 2022 r. W rekomendacjach znajduje się szeroki katalog obszarów tematycznych dla przedsiębiorców i ich pracowników z mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Na poziomie rekrutacji, jeśli przedsiębiorstwo spełnia kryteria grupy docelowej, w miarę możliwości ułatwiamy przejście tego procesu, odchodząc od zapisu w Regulaminie dotyczącego jednokrotnej możliwości poprawienia dokumentacji. Zgadzamy się na wielokrotne poprawianie, aby ułatwić przedsiębiorcy zakwalifikowanie się do projektu i otrzymanie wsparcia finansowego na szkolenia z zakresu Rekomendacji Rady Sektorowej ds. Budownictwa. Ponadto służymy pomocą w kwestii uzupełniania dokumentacji oraz rozwiewamy wszelkie wątpliwości zarówno e-mailowo, jak i telefonicznie. Jesteśmy także elastyczni, jeśli chodzi o terminowość dostarczania dokumentów pod warunkiem, że nie zaburza to zbytnio realizacji projektu.

Z kolei w ramach „Kompetencji dla sektorów 2”, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego prowadzi nabór do 30 czerwca 2023 roku. Jak podkreśla Robert Jagła, Prezes Zarządu:

– Przedsiębiorcy sektora budowlanego zgłaszają liczne trudności w rekrutacji wykwalifikowanej kadry oraz w utrzymaniu stanu zatrudnienia – zarówno w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, jak i drogowym. Tylko uzupełnienie kadry i uzyskanie przez pracowników nowych uprawnień zawodowych pozwoli firmom budowlanym na przetrwanie w czasach prognozowanego kryzysu branży. Uczestnictwo w projekcie Kompetentni Pracownicy Sektora Budowlanego, daje nowe możliwości podniesienia kwalifikacji pracowników, a tym samym zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstwa. Projekt jest ogólnopolski. Przedsiębiorcy mogą zyskać blisko 8 tysięcy złotych dofinasowania do szkoleń na jednego pracownika. Nie ma przy tym limitu wsparcia na jedno przedsiębiorstwo, a poziom dofinasowania wynosi aż 80 %. 

Tematyka szkoleń oferowanych dla sektora budownictwo w ramach programu „Kompetencje dla sektorów 2” rozszerza zakres oferowany w pierwszej wersji programu i obejmuje m.in.:

  • planowanie i wdrażanie działań zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa i zdrowia na budowie,
  • sporządzanie kosztorysów oraz dokumentacji przetargowej na roboty budowlane,
  • wykonywanie elementów betonowych lub żelbetonowych służących jako konstrukcje nośne budowli
  • montowanie i demontowanie szalunków systemowych
  • wykonywanie posadzek jastrychowych płynnych i suchych, ociepleń budynków, w tym docieplanie przegród budowlanych, płyt balkonowych i fundamentów oraz nakładanie tynków cienkowarstwowych czy też wykonywanie izolacji ciepłochronnych sieci cieplnych
  • montowanie: obróbek blacharskich i systemów odwodnienia dachu oraz konstrukcji stalowych na parkingach wielopoziomowych oraz halach
  • nadzorowanie budowy, demontażu i eksploatacji rusztowań
     

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA