REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE

Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE
Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Branża budowlana wciąż może skorzystać z oferty szkoleniowo-doradczej „Kompetencje dla sektorów”, finansowanej z Funduszy Europejskich.

Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE

Jeszcze przez ponad rok przedsiębiorcy branży budowlanej mogą wziąć udział w programie szkoleniowo-doradczym „Kompetencje dla sektorów” i „Kompetencje dla sektorów 2”. Konkurs finansowany jest z Funduszy Europejskich, w ramach środków z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).  

REKLAMA

REKLAMA

Celem działania „Kompetencje dla sektorów” oraz „Kompetencje dla sektorów 2” jest dofinansowanie – za pośrednictwem Operatorów wybranych w konkursie – wsparcia dla mikro, małych, średnich przedsiębiorstw w obszarze szkoleń, doradztwa i studiów podyplomowych. Wsparcie ma przyczynić się do wzrostu kompetencji pracowników przedsiębiorstw objętych działaniami.

Tematyka usług objętych wsparciem wynika ściśle z rekomendacji wydanych przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Budownictwie, która tworzona jest w oparciu o szeroką współpracę kluczowych dla sektora organizacji, instytucji regulacyjnych, rynku pracy i struktur edukacyjnych oraz badawczych, spośród których kilkadziesiąt zadeklarowało udział w jej pracach. Kluczowa dla Rady jest współpraca zadeklarowana przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Celem działań Rady w ramach projektu jest wypracowanie rozwiązań, które zapewnią trwałość jej funkcjonowania, stały dostęp do aktualnych danych i narzędzi badawczych z wykorzystaniem Badania Kapitału Ludzkiego (BKL) oraz zainicjowanie procesu systemowej współpracy przedsiębiorstw budowlanych z jednostkami sektora edukacji i szkoleń.

Rodzaje szkoleń dla branży budowlanej z funduszy UE

Tematy szkoleń oferowane dla sektora budownictwo w ramach programu „Kompetencje dla sektorów” są bardzo szerokie i obejmują m.in.:

 • znajomość użytkowa języka polskiego wśród obcokrajowców do bezpiecznej i efektywnej pracy na budowie,
 • umiejętność bezpiecznego posługiwania się narzędziami i sprzętem oraz narzędziami z napędem używanym w robotach budowlano-montażowych powyżej 1KW oraz obsługi sprzętu budowlanego i maszyn budowlanych typu spycharki, równiarki, koparki
 • uprawnienia do: obsługi podestów ruchomych przejezdnych, pełnienia w ograniczonym zakresie samodzielnych funkcji w sektorze budownictwa przez osoby z poziomu 4 i 5 PRK, pełnienia w ograniczonym zakresie samodzielnych funkcji w sektorze budownictwa przez osoby z poziomu 6 PRK i wyżej,
 • umiejętność operowania maszynami i urządzeniami roboczymi, budowlanymi i drogowymi w zakresie III klasy uprawnień
 • umiejętność projektowania, instalowania i konserwacji technicznych systemów zabezpieczeń oraz systemów sygnalizacji pożarowej i stałych urządzeń gaśniczych gazowych (SUG-G),
 • dekarz, betoniarz – zbrojarz, kamieniarz,
 • bezpieczeństwo pracy na placu budowy w czasie pandemii,
 • montowanie i rozbiórka szalunków ściennych i stropowych,
 • umiejętności w zakresie stosowania technologii BIM (Building Information Modelling).

Jak skorzystać ze szkolenia dla branży budowlanej z UE?

REKLAMA

Do 29 grudnia 2022 roku przedsiębiorcy mogą zgłosić się m.in. do Operatora KDK Info Sp. z o.o., który prowadzi szkolenia z zakresu zwiększenia zdolności adaptacyjnych MŚP z sektora budowlanego. Koordynator projektu z KDK Info, Monika Nawikow, zwraca uwagę na:

– Zostały wprowadzone uproszczenia dla przedsiębiorstw delegujących pracowników z Ukrainy, którym nadano PESEL po 24 lutego 2022 r. W rekomendacjach znajduje się szeroki katalog obszarów tematycznych dla przedsiębiorców i ich pracowników z mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Na poziomie rekrutacji, jeśli przedsiębiorstwo spełnia kryteria grupy docelowej, w miarę możliwości ułatwiamy przejście tego procesu, odchodząc od zapisu w Regulaminie dotyczącego jednokrotnej możliwości poprawienia dokumentacji. Zgadzamy się na wielokrotne poprawianie, aby ułatwić przedsiębiorcy zakwalifikowanie się do projektu i otrzymanie wsparcia finansowego na szkolenia z zakresu Rekomendacji Rady Sektorowej ds. Budownictwa. Ponadto służymy pomocą w kwestii uzupełniania dokumentacji oraz rozwiewamy wszelkie wątpliwości zarówno e-mailowo, jak i telefonicznie. Jesteśmy także elastyczni, jeśli chodzi o terminowość dostarczania dokumentów pod warunkiem, że nie zaburza to zbytnio realizacji projektu.

Z kolei w ramach „Kompetencji dla sektorów 2”, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego prowadzi nabór do 30 czerwca 2023 roku. Jak podkreśla Robert Jagła, Prezes Zarządu:

– Przedsiębiorcy sektora budowlanego zgłaszają liczne trudności w rekrutacji wykwalifikowanej kadry oraz w utrzymaniu stanu zatrudnienia – zarówno w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, jak i drogowym. Tylko uzupełnienie kadry i uzyskanie przez pracowników nowych uprawnień zawodowych pozwoli firmom budowlanym na przetrwanie w czasach prognozowanego kryzysu branży. Uczestnictwo w projekcie Kompetentni Pracownicy Sektora Budowlanego, daje nowe możliwości podniesienia kwalifikacji pracowników, a tym samym zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstwa. Projekt jest ogólnopolski. Przedsiębiorcy mogą zyskać blisko 8 tysięcy złotych dofinasowania do szkoleń na jednego pracownika. Nie ma przy tym limitu wsparcia na jedno przedsiębiorstwo, a poziom dofinasowania wynosi aż 80 %. 

Tematyka szkoleń oferowanych dla sektora budownictwo w ramach programu „Kompetencje dla sektorów 2” rozszerza zakres oferowany w pierwszej wersji programu i obejmuje m.in.:

 • planowanie i wdrażanie działań zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa i zdrowia na budowie,
 • sporządzanie kosztorysów oraz dokumentacji przetargowej na roboty budowlane,
 • wykonywanie elementów betonowych lub żelbetonowych służących jako konstrukcje nośne budowli
 • montowanie i demontowanie szalunków systemowych
 • wykonywanie posadzek jastrychowych płynnych i suchych, ociepleń budynków, w tym docieplanie przegród budowlanych, płyt balkonowych i fundamentów oraz nakładanie tynków cienkowarstwowych czy też wykonywanie izolacji ciepłochronnych sieci cieplnych
 • montowanie: obróbek blacharskich i systemów odwodnienia dachu oraz konstrukcji stalowych na parkingach wielopoziomowych oraz halach
 • nadzorowanie budowy, demontażu i eksploatacji rusztowań
   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trawnik po zimie. Kiedy kosić pierwszy raz? Kiedy i czym nawozić? Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne (wertykulacja, aeracja). Co jeszcze?

  Jak pielęgnować trawnik wiosną? Kiedy skosić pierwszy raz po zimie? Kiedy i czym nawozić?

  Chcesz kupić nowe mieszkanie od ręki? Na rynku coraz mniej ofert

  Klient, który chce kupić nowe mieszkanie w dużym mieście nie ma zbyt wielkiego wyboru. Ile mieszkań jest gotowych do kupienia, jakie to są mieszkania i ile kosztują zbadali eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

  Wynajem mieszkań ma być tańszy. Rząd chce do tego doprowadzić wspierając budowę akademików

  Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl zwraca uwagę na fakt, iż miejsc w akademikach wystarcza dla niewielkiej grupy studentów. Wielu najmuje więc mieszkania. W efekcie jest ich mniej dla pozostałych osób i rodzin, chcących wynająć jakieś lokum.

  Kiedy przycinać tuje?

  Kiedy przycinać tuje szmaragdy, brabanty i kuliste danica? Czy przycinanie tuj po zimie na wysokość jest wystarczające? Ile przycinać tuje formowane na zimozielony żywopłot? Poznaj 8 głównych zasad.

  REKLAMA

  Średni dług mieszkaniowy to 15 tys. zł. Lokatora, który nie płaci czynszu "utrzymują" pozostali mieszkańcy

  Rosnące koszty utrzymania to jeden z palących problemów mieszkańców i zarządców nieruchomości. Zalegający z opłatami najemcy są straszeni przez zarządców dopisaniem do Krajowego Rejestru Długów, ale na straszeniu się kończy…

  Kiedy ciąć lawendę? Jak to zrobić?

  W wielu polskich ogrodach mamy posadzone krzaczki lawendy. Czy wiemy jak je przycinać i kiedy powinniśmy to zrobić? Jak ciąć lawendę na wiosnę?

  Kiedy przycinać budleję Davida na wiosnę? I jak?

  Jak i kiedy trzeba przyciąć na wiosnę budleję Davida? Czy budleję można ciąć tylko wiosną?

  Kiedy przycinać trawy?

  Kiedy przycinać trawy ozdobne w ogrodzie? Kiedy i jak przycinać trawy pampasowe, miskanty, rozplenice, turzyce i stipę? Lepiej to zrobić po zimie na wiosnę czy jesienią? Kiedy zaplanować przycinanie traw ozdobnych posadzonych w donicach?

  REKLAMA

  W Warszawie rośnie popyt na powierzchnię biurową. Rosną także czynsze i wydłuża się okres najmu biur

  Jak wynika z analizy firmy Walter Herz, w 2023 r. popyt ze strony najemców na powierzchnię biurową w Warszawie był niewiele niższy od rekordowego 2022 r. W ubiegłym roku na rynku warszawskim zakontraktowano ok. 750 tys. mkw. powierzchni biurowej. Niestety, na rynkach regionalnych oczekiwany jest dalszy spadek popytu.

  Organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się. Są wyjątki od tej zasady. Zakaz reformationis in peius w prawie budowlanym

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego publikuje ważne i ciekawe interpretacje przepisów Prawa budowlanego. W jednym z opisanych kazusów opisana została kwestia zakazu wydania decyzji na niekorzyść strony odwołującej się.

  REKLAMA