REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Dwa domy jednorodzinne na jednej działce - taki wariant zabudowy może się kojarzyć z terenami wiejskimi oraz minionym stuleciem. Okazuje się jednak, że w dalszym ciągu wzbudza on zainteresowanie niektórych inwestorów. Mówimy również o sytuacji, w której do jednego wzniesionego wcześniej domu ma dołączyć drugi budynek posadowiony na tej samej działce. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl krótko wyjaśniają, czy taki wariant zabudowy jest możliwy i tłumaczą, jakie wątpliwości prawne z nim się wiążą.

REKLAMA

Ważne są ograniczenia z miejscowego planu

REKLAMA

Na wstępie warto wyjaśnić, że niniejszy artykuł dotyczy domów jednorodzinnych, a nie na przykład wolnostojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej (rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku). Jednak niezależnie od rodzaju planowanej inwestycji, zawsze trzeba sprawdzić, czy na danym obszarze obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wspomniany plan może określać nie tylko minimalną powierzchnię działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne, ale również inne zasady dopuszczalnej zabudowy.

Przykładem jest zakaz zabudowy bliźniaczej rozumianej jako dwa samodzielne domy. Ten zakaz można obejść poprzez wzniesienie budynku jednorodzinnego dwulokalowego, przy czym późniejsze zarządzanie takim domem będzie się odbywać na zasadach małej wspólnoty mieszkaniowej. Inne możliwe ograniczenie z MPZP polega na wprowadzeniu zasady „jeden dom, jedna działka”. Jeżeli na danym terenie obowiązuje plan miejscowy, a jego postanowienia są niekorzystne dla inwestora, to istnieje opcja wnioskowania o zmianę planu. W praktyce gminy niechętnie przychylają się jednak do wniosków - ze względu na pracochłonność zmiany planu oraz koszty, jakie generuje taka procedura.

Polecamy: Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki

Warunki techniczne podają limity odległości

Dla inwestora ważne są nie tylko wymagania z MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy dotyczące np. minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej, maksymalnej intensywności zabudowy oraz maksymalnej i minimalnej nadziemnej intensywności zabudowy. Jeżeli inwestycja ma skutkować obecnością dwóch budynków jednorodzinnych na jednej działce, to kluczowe są również wymagania, które przedstawia Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225 z późn. zm.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kontekście rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 roku, chodzi między innymi o limity odległościowe, czyli:

  • odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną (zobacz paragraf 12 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych)
  • odległości między zewnętrznymi ścianami budynków związane z bezpieczeństwem pożarowym (zobacz paragraf 271 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych)
  • odległości między zewnętrznymi ścianami budynków położonych na jednej działce budowlanej związane z bezpieczeństwem pożarowym (zobacz paragraf 273 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych)

Warto dodać, że zgodnie z par. 273 analizowanego rozporządzenia, minimalnych odległości pomiędzy budynkami usytuowanymi na tej samej działce nie ustala się (z zastrzeżeniem par. 249 ust. 6), gdy „łączna powierzchnia wewnętrzna tych budynków nie przekracza najmniejszej dopuszczalnej powierzchni strefy pożarowej wymaganej dla każdego ze znajdujących się na tej działce rodzajów budynków”. Jeżeli chodzi o budynki jednorodzinne, to taki warunek zwykle zostaje spełniony.

Zawsze warto wziąć pod uwagę podział działki

REKLAMA

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że w przypadku budowy dwóch domów na jednej działce, znaczenie mają nie tylko kwestie związane z przepisami planistycznymi, budowlanymi oraz przeciwpożarowymi. Nie można również pomijać aspektów cywilnoprawnych, o których czasem zapominają inwestorzy. Dość częste i oczywiście błędne jest przekonanie, że dom wzniesiony na działce stanowiącej własność innej osoby (np. rodzica) będzie osobną własnością inwestora. Tymczasem przepisy kodeksu cywilnego jasno wiążą własność domu z własnością działki.

Późniejsze roszczenia związane ze zwrotem nakładów poniesionych na budowę lub przeniesieniem własności gruntu i domu, bywają bardzo problematyczne również w przypadku blisko spokrewnionych osób. Dlatego należy rozpatrywać wariant związany z podziałem działki na cele budowlane, choć nie zawsze będzie to możliwa opcja (np. ze względu na ograniczenia wynikające z planu miejscowego).

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

REKLAMA

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

REKLAMA

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

REKLAMA