REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Dwa domy jednorodzinne na jednej działce - taki wariant zabudowy może się kojarzyć z terenami wiejskimi oraz minionym stuleciem. Okazuje się jednak, że w dalszym ciągu wzbudza on zainteresowanie niektórych inwestorów. Mówimy również o sytuacji, w której do jednego wzniesionego wcześniej domu ma dołączyć drugi budynek posadowiony na tej samej działce. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl krótko wyjaśniają, czy taki wariant zabudowy jest możliwy i tłumaczą, jakie wątpliwości prawne z nim się wiążą.

REKLAMA

Ważne są ograniczenia z miejscowego planu

REKLAMA

Na wstępie warto wyjaśnić, że niniejszy artykuł dotyczy domów jednorodzinnych, a nie na przykład wolnostojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej (rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku). Jednak niezależnie od rodzaju planowanej inwestycji, zawsze trzeba sprawdzić, czy na danym obszarze obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wspomniany plan może określać nie tylko minimalną powierzchnię działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne, ale również inne zasady dopuszczalnej zabudowy.

Przykładem jest zakaz zabudowy bliźniaczej rozumianej jako dwa samodzielne domy. Ten zakaz można obejść poprzez wzniesienie budynku jednorodzinnego dwulokalowego, przy czym późniejsze zarządzanie takim domem będzie się odbywać na zasadach małej wspólnoty mieszkaniowej. Inne możliwe ograniczenie z MPZP polega na wprowadzeniu zasady „jeden dom, jedna działka”. Jeżeli na danym terenie obowiązuje plan miejscowy, a jego postanowienia są niekorzystne dla inwestora, to istnieje opcja wnioskowania o zmianę planu. W praktyce gminy niechętnie przychylają się jednak do wniosków - ze względu na pracochłonność zmiany planu oraz koszty, jakie generuje taka procedura.

Polecamy: Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki

Warunki techniczne podają limity odległości

Dla inwestora ważne są nie tylko wymagania z MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy dotyczące np. minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej, maksymalnej intensywności zabudowy oraz maksymalnej i minimalnej nadziemnej intensywności zabudowy. Jeżeli inwestycja ma skutkować obecnością dwóch budynków jednorodzinnych na jednej działce, to kluczowe są również wymagania, które przedstawia Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225 z późn. zm.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kontekście rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 roku, chodzi między innymi o limity odległościowe, czyli:

  • odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną (zobacz paragraf 12 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych)
  • odległości między zewnętrznymi ścianami budynków związane z bezpieczeństwem pożarowym (zobacz paragraf 271 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych)
  • odległości między zewnętrznymi ścianami budynków położonych na jednej działce budowlanej związane z bezpieczeństwem pożarowym (zobacz paragraf 273 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych)

Warto dodać, że zgodnie z par. 273 analizowanego rozporządzenia, minimalnych odległości pomiędzy budynkami usytuowanymi na tej samej działce nie ustala się (z zastrzeżeniem par. 249 ust. 6), gdy „łączna powierzchnia wewnętrzna tych budynków nie przekracza najmniejszej dopuszczalnej powierzchni strefy pożarowej wymaganej dla każdego ze znajdujących się na tej działce rodzajów budynków”. Jeżeli chodzi o budynki jednorodzinne, to taki warunek zwykle zostaje spełniony.

Zawsze warto wziąć pod uwagę podział działki

REKLAMA

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że w przypadku budowy dwóch domów na jednej działce, znaczenie mają nie tylko kwestie związane z przepisami planistycznymi, budowlanymi oraz przeciwpożarowymi. Nie można również pomijać aspektów cywilnoprawnych, o których czasem zapominają inwestorzy. Dość częste i oczywiście błędne jest przekonanie, że dom wzniesiony na działce stanowiącej własność innej osoby (np. rodzica) będzie osobną własnością inwestora. Tymczasem przepisy kodeksu cywilnego jasno wiążą własność domu z własnością działki.

Późniejsze roszczenia związane ze zwrotem nakładów poniesionych na budowę lub przeniesieniem własności gruntu i domu, bywają bardzo problematyczne również w przypadku blisko spokrewnionych osób. Dlatego należy rozpatrywać wariant związany z podziałem działki na cele budowlane, choć nie zawsze będzie to możliwa opcja (np. ze względu na ograniczenia wynikające z planu miejscowego).

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA