REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pieniądze z programu Pierwsze Klucze nie trzeba wydawać na kupno mieszkania z rynku wtórnego, można za nie budować własny dom
Pieniądze z programu Pierwsze Klucze nie trzeba wydawać na kupno mieszkania z rynku wtórnego, można za nie budować własny dom
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Rok 2024 nie należał do najlepszych dla sektora budownictwa jednorodzinnego. Problemem dla wielu inwestorów okazało się finansowanie budowy. Wysokie koszty robocizny plus drogie kredyty zrobiły swoje. Teraz będzie możliwość dofinansowania budowy własnego domu?

REKLAMA

Pierwsze Klucze: będzie dopłata z budżetu państwa do budowy własnego domu

REKLAMA

Aktualną, nie najlepszą sytuację może poprawić nowo wprowadzony program „Pierwsze Klucze”, mający na celu wsparcie osób kupujących swoją pierwszą nieruchomość.
Mimo ograniczenia programu do rynku wtórnego, założenia te nie dotyczą inwestorów indywidualnych planujących budowę domu. „Pierwsze Klucze” przewidują wsparcie przy zakupie działki i pomoc w sfinansowaniu budowy własnego domu.

– Ponieważ program nie wspiera rynku pierwotnego, środki będą lepiej ukierunkowane na wsparcie osób, które chcą samodzielnie budować dom. Wymóg, aby sprzedający nieruchomość był jej właścicielem co najmniej 5 lat, ogranicza możliwości szybkiego odsprzedawania działek przez spekulantów. To zapewne przełoży się na większą dostępność i niższe ceny gruntów – komentuje Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Budowa własnego domu: teraz Polacy obniżają koszty budowy poprzez oszczędności

Ograniczony dostęp do kredytów hipotecznych i utrzymujące się wysokie koszty energii sprawiają, że już od dłuższego czasu Polacy wybierają kompaktowe, energooszczędne budynki o powierzchni 90-110 mkw., które łączą nowoczesny design z funkcjonalnością i przystępnymi kosztami budowy.
W pierwszych dwóch miesiącach 2025 roku klienci Extradom.pl najczęściej decydowali się na projekty domów w typie nowoczesnej stodoły oraz ekonomicznych domów parterowych (60%) i z dwuspadowym dachem (69%).

REKLAMA

Inną cechą charakterystyczną domów, które Polacy będą budować w 2025 roku, jest brak garażu.
Nowe domy coraz częściej budowane są bez garażu (dotychczas wybierało je 56% inwestorów), a zamożniejsi stawiają domy, które posiadają garaże dwustanowiskowe (24%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Optymalizacji kosztów budowy sprzyja również sytuacja na rynku materiałów budowlanych – według danych grupy PSB ich ceny utrzymują się na niezmiennym poziomie w grudniu 2024 r/r dynamika cen wyniosła -0,3%.
W porównaniu z okresem budowlanego boomu łatwiej również znaleźć wykwalifikowaną ekipę

Tani dom z dofinansowaniem Pierwsze Klucze zwiększy popyt na domy prefabrykowane?

Trudno nie zauważyć rosnącego w naszym kraju zainteresowania budownictwem prefabrykowanym, szczególnie w technologii keramzytobetonowej.
To pokazuje, jak ważne jest dla planujących budowę domu dążenie do szybszej i przewidywalnej cenowo realizacji inwestycji.

Powstające w tej technologii domy mogą być budowane nawet w trzy miesiące.
To bardzo atrakcyjna opcja w kontekście rosnących wynagrodzeń ekip budowlanych i długiego czasu realizacji budynków wznoszonych metodą tradycyjną.

Tani dom z dofinansowaniem Pierwsze Klucze: wybór właściwego projektu

Budowa domu wymaga nie tylko dużego zaangażowania, ale też wyboru odpowiedniego projektu. Aktualne trendy wskazują, że Polacy stawiają na prostotę, energooszczędność i optymalne wykorzystanie przestrzeni.
Popularnością cieszą się zarówno domy parterowe, które zapewniają komfort użytkowania, jak i nowoczesne stodoły, przykuwające uwagę minimalistycznym wyglądem i dużymi przeszkleniami.

Niewątpliwie nowością jest to, że poza całymi domami prefabrykowanymi inwestorzy coraz chętniej wybierają wszelkie inne rozwiązania prefabrykowane, które pozwalają skrócić do minimum czas budowy oraz kontrolować i ograniczyć koszty budowy, a także późniejszej eksploatacji.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Przepisy stosowane przez KOWR wciąż budzą wątpliwości. Co z dzierżawcami nieruchomości?

Brak rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego powoduje, że dzierżawcy nieruchomości rolnych Skarbu Państwa poszukują ochrony swoich praw przed sądami powszechnymi.

Gdzie firmy i fundusze najchętniej inwestują w mieszkania na wynajem? Na celowniku metropolie

Szacuje się, że na rynek najmu w Polsce trafiło do tej pory ponad 23,8 tys. mieszkań należących do prywatnych firm i funduszy. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach inwestują one najchętniej.

Agent na wyłączność – czy to dobra opcja dla klienta?

Na rynku polskim można spotkać różne modele współpracy z agencją nieruchomości zarówno przy sprzedaży jak i przy zakupie nieruchomości.

REKLAMA

Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkań i domów: kara to nie wszystko, bo trzeba zwracać pieniądze

Kontrole sięgają pięciu lat wstecz, a zgodnie z planem kontrolerzy w najbliższym czasie mają trafić aż do co dwudziestego mieszkania i domu. Jakie są konsekwencje gdy kontrola stwierdzi naruszenia umowy zawartej o dotację z programu Czyste Powietrze?

Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Bez własnego mieszkania Polacy nie czują się szczęśliwi. Co sprawia, że konkretne lokum staje się źródłem szczęścia
Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

REKLAMA