REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabudowa balkonu - technicznie łatwiejsza niż prawnie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Zabudowa balkonu - technicznie łatwiejsza niż prawnie?
Zabudowa balkonu - technicznie łatwiejsza niż prawnie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wielu właścicieli mieszkań z bloków, chciałoby zabudować swój balkon. Taka inwestycja z punktu widzenia prawnego bywa trudniejsza niż technicznie.

Spory balkon to udogodnienie, o którym może tylko pomarzyć wielu mieszkańców bloków. Osoby posiadające większy balkon lub loggię, często próbują jednak wprowadzić ulepszenie w postaci zabudowy (np. wykonanej z szyb oraz aluminiowych profili). Taka modyfikacja z technicznego punktu widzenia obecnie nie stanowi dużego problemu, choć jednocześnie nie jest tania. W praktyce bardziej problematyczne mogą być kwestie prawne. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, skąd taka sytuacja.

REKLAMA

Zabudowa balkonowa dopuszczalna przez prawo

Na samym wstępie warto odwołać się do aktu prawnego, który bywa pomijany w kontekście zabudowy balkonów. Mowa o Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. Nr 74, poz. 836 z późn. zm.). Paragraf 14a ustęp 2 tego rozporządzenia (obowiązujący od 19 grudnia 2009 r.) wskazuje, że: „Na budynku mieszkalnym wielorodzinnym mogą być instalowane urządzenia związane z użytkowaniem budynku lub mieszkania, jak: kraty, żaluzje, rolety, zabudowy balkonów i loggii”. Rozporządzenie z 16 sierpnia 1999 r. nie podaje jednak więcej szczegółów w kwestii zabudowy balkonu lub loggii.

Stary problem, czyli status balkonów w blokach

REKLAMA

Cytowany wcześniej przepis oczywiście nie usuwa problemu związanego z balkonami i loggiami, który daje o sobie znać np. przy okazji montażu klimatyzatorów, a ostatnio coraz częściej w kontekście balkonowych instalacji fotowoltaicznych. Mowa o trudnościach z jednoznacznym określeniem miejsca, gdzie na balkonach i loggiach przebiega granica między odrębną własnością lokalu oraz częściami wspólnymi budynku. Warto też pamiętać, że wiele wspólnot mimo wątpliwości prawnych nie przyjęło uchwał określających granice części wspólnych budynku.

W związku z powyższym, osoby planujące zabudowę loggii albo balkonu mogą czasem usłyszeć, że ewentualne formalności będzie załatwiała wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia (o ile oczywiście wcześniej zaakceptuje plany zabudowy). Takie rozwiązanie wydaje się bardziej uzasadnione, jeśli zabudowa faktycznie skutkowałaby ingerencją w części wspólne budynku, do których sądy czasem zaliczają np. zewnętrzną część barierki balkonowej lub ściany zamykającej balkon/loggię.

Wyroki sądów niestety nie usuwają wątpliwości

REKLAMA

Niestety, pojawiają się też kolejne wątpliwości prawne związane z samą kwalifikacją zabudowy balkonu lub loggii na gruncie ustawy prawo budowlane. Wspomniane już rozporządzenie z dnia 16 sierpnia 1999 r. sugeruje, że zabudowę balkonu należy traktować jako urządzenie budowlane. To ważna kwestia, ponieważ prawo budowlane wskazuje na brak obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz dokonywania zgłoszenia w razie montażu „na obiektach budowlanych stanowiących albo niestanowiących całości techniczno-użytkowej urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, a także związanego z tymi urządzeniami osprzętu i urządzeń zasilających, o wysokości nieprzekraczającej 3 m”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekroczenie trzymetrowego limitu skutkuje natomiast koniecznością dokonania zgłoszenia budowlanego (zobacz: artykuł 29 ustęp 3, punkt 3, podpunkt a) prawa budowlanego). Problem polega jednak na tym, że orzecznictwo nie zawsze wspiera tezę o braku konieczności uzyskiwania pozwolenia i dokonywania zgłoszenia budowlanego w przypadku typowych zabudów balkonów i loggii o wysokości wynoszącej do 3 metrów. Interesujący w tym kontekście oraz w temacie części wspólnych bloku wydaje się Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 lutego 2019 r. (VII SA/Wa 1567/18).

Warszawski sąd administracyjny wypowiedział się w ciekawej sprawie. Polegała ona na tym, że właściciel mieszkania uzyskał pozwolenie na roboty budowlane polegające na zabudowie balkonu mieszkania. Nie wiemy, czy inwestor postąpił zapobiegawczo ze względu na wątpliwości prawne i zdecydował się na uzyskanie pozwolenia budowlanego, czyli formalnie najbezpieczniejszy wariant (zwłaszcza w sytuacji, gdy efekt prac może być uznany za powstanie dodatkowego pomieszczenia). Wiadomo natomiast, że decyzję starosty zakwestionowała wspólnota mieszkaniowa, która uznała się za niesłusznie pominiętą w procedurze administracyjnej. Wspólnocie udało się przekonać sąd, że jej interes prawny został niewłaściwie oceniony, bo inwestycja dotyczy nieruchomości wspólnej, a ponadto nieruchomość wspólna z pewnością znajduje się w obszarze oddziaływania planowanych prac.

Główna zasada: w zgodzie z administracją bloku

Powyższa, bardzo skrótowa analiza potwierdza, że zabudowa balkonu może być problematyczna prawnie. Dobra rada dla inwestorów zakłada konieczność dojścia do porozumienia z administracją budynku oraz zasięgnięcia informacji w lokalnym starostwie. Nieco inna sytuacja dotyczy budynków wpisanych do rejestru zabytków, gdyż w tym przypadku procedura wymagająca pozwolenia budowlanego przewiduje dodatkowo udział wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA