REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Hiszpania, prawo, sąd
Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

  • W 2024 roku w całej Hiszpanii odnotowano ponad 15 tys. przypadków nielegalnego zajęcia nieruchomości;
  • Po wejściu w życie nowych przepisów od 3 kwietnia 2025 r. właściciele będą mogli korzystać z uproszczonych formularzy zgłoszeniowych, co znacznie usprawni rozpoczęcie procesu sądowego;
  • Zaostrzeniu ulegną również sankcje karne dla „ocupas" – za naruszenie prawa do mieszkania oraz naruszenie miejsca zamieszkania kara może wynieść nawet 5 lat więzienia

Przełomowe zmiany w hiszpańskim prawie nieruchomości

Nowe przepisy wprowadzają szereg istotnych zmian, które znacząco wzmacniają pozycję właścicieli nieruchomości w Hiszpanii. Najważniejszą z nich jest przyspieszenie procedur sądowych dotyczących eksmisji nielegalnych lokatorów. Przed nowelizacją proces ten mógł trwać miesiącami, teraz ma się zamknąć w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

- To przełomowa zmiana, która rozwiewa obawy potencjalnych inwestorów w Hiszpanii. Świadomość sprawnych procedur prawnych daje klientom dodatkowe poczucie bezpieczeństwa - komentuje Robert Reiski, współwłaściciel agencji By-Bright.

REKLAMA

Trzy sytuacje związane z ocupas. Kluczowe 48 godzin

W praktyce spotykamy się z trzema różnymi sytuacjami dotyczącymi ocupas. Pierwsza to przypadek, gdy legalny najemca przestaje płacić czynsz i staje się de facto nielegalnym lokatorem. Druga sytuacja dotyczy osób, które wprowadzają się do domu stałego zamieszkania podczas nieobecności właściciela, na przykład podczas wakacji. Trzecia to zajęcie pustostanu – nieruchomości, która stoi pusta przez dłuższy czas.

Najważniejsza zmiana we wprowadzanych właśnie przepisach dotyczy szybkości działania organów ścigania. Kluczowe jest, aby właściciel nieruchomości lub osoba trzecia jak najszybciej powiadomiła policję, gdy tylko zauważy, że ktoś zajął lokal. Pierwsze godziny są decydujące – jeśli nie minęło jeszcze 48 godzin, policja może wejść do lokalu bez nakazu sądowego i przeprowadzić eksmisję. W takich przypadkach mamy do czynienia z naruszeniem miru domowego – wyjaśnia adwokatka Klaudia Lipska z kancelarii Martinez – Echevarria.

Dodatkowo, na podstawie nowej ustawy, nie będzie przeprowadzana analiza sytuacji życiowej lokatorów, którzy zajęli nieruchomość. Nie będą mogli powoływać się na trudną sytuację finansową (np. obecność niepełnoletnich, osób starszych lub zależnych, stan zdrowia, sytuacja zawodowa, dochody, ofiary przemocy domowej lub wykluczenia społecznego) jako podstawę do uzasadnienia nielegalnego pobytu. Istotnym elementem zmian w prawie jest również wprowadzenie natychmiastowej egzekucji eksmisji po wydaniu korzystnego wyroku dla właściciela, co znacząco skraca dotychczasowe okresy oczekiwania.

- Najszybszy proces eksmisyjny, z jakim miałam do czynienia w poprzednim systemie, trwał około 6 miesięcy. Nowe przepisy skracają ten czas, co jest ogromnym postępem – podkreśla adwokatka Klaudia Lipska.

Jak chronić swoją nieruchomość w Hiszpanii?

Eksperci zalecają właścicielom nieruchomości w Hiszpanii podejmowanie prostych środków zapobiegawczych. Powinni regularnie monitorować swoje nieruchomości, szczególnie te użytkowane sezonowo. Dobrą praktyką jest utrzymywanie dobrych relacji z sąsiadami czy zarządcą wspólnoty, którzy mogą szybko zauważyć i zgłosić próby nielegalnego zajęcia.

- W wielu turystycznych regionach Hiszpanii wyspecjalizowały się też firmy oferujące usługi konsjerża. Świadczą one kompleksową opiekę nad nieruchomościami dla osób, które posiadają tu drugi dom – mówi Joanna Ossowska-Rodziewicz z agencji By-Bright.

Eksperci rekomendują cztery kluczowe metody zabezpieczenia nieruchomości:
1. Instalacja alarmu z powiadomieniem firmy ochroniarskiej, która może natychmiast zareagować i powiadomić policję,
2. Zatrudnienie zaufanej osoby, która będzie regularnie sprawdzać nieruchomość,
3. Wynajmowanie nieruchomości w okresach, gdy nie jest używana przez właściciela,
4. Zakup nieruchomości w zamkniętym osiedlu z profesjonalną ochroną.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA