REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy z powodu tańszych kredytów sprzedaż mieszkań wzrosła?

Czy z powodu tańszych kredytów sprzedaż mieszkań wzrosła?
Czy z powodu tańszych kredytów sprzedaż mieszkań wzrosła?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy z powodu tańszych kredytów sprzedaż mieszkań wzrosła? Czy jest więcej chętnych na własne M? Jakie nastroje można zaobserwować na rynku?

Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Tomasz Kaleta, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Develii

Jak wskazują analitycy, spadek cen hipotek pod koniec 2024 roku mógł być związany z mechanizmami finansowymi wpływającymi na rynek kredytów mieszkaniowych, jednak nie miał on wpływu na wyraźne ożywienie wśród kupujących. Istotnym impulsem do zwiększenia popytu będzie spodziewana w tym roku obniżka stóp procentowych, która według niektórych prognoz może nastąpić już w marcu. Aktualnie obserwujemy stopniową odbudowę zainteresowania nabywców, czego dowodem jest rosnąca liczba zapytań i spotkań w naszych biurach sprzedaży. Nastroje na rynku nieruchomości wskazują na stabilizację.

Agnieszka Majkusiak, dyrektor sprzedaży Atal

REKLAMA

Niestety, jak wynika z danych styczniowych, oferta hipoteczna pogorszyła się, a banki podniosły oprocentowanie kredytów z okresowo stałą stopą. Minione „promocje” bankowe z pewnością zwiększyły ruch w biurach sprzedaży, a w połączeniu z bonusami oferowanymi przez deweloperów, przyczyniły się do poprawy wyników kontraktacji w czwartym kwartale.

Zmiana polityki banków i ich powrót do okresowo niższych marż, mogłaby dać ponowny impuls sprzedażowy. O wiele lepszy efekt dałoby jednak stopniowe obniżanie wysokości stóp procentowych, które po doliczeniu marż skutkują obecnie najdroższym rynkiem hipotecznym w Europie. To w dużej mierze powstrzymuje klientów, zwłaszcza celujących w średni segment cenowy, przed podjęciem decyzji zakupowej. Już samo rozpoczęcie cyklu obniżek stóp, stworzyłoby bardziej realną perspektywę obniżki wysokości rat spłaty i dzięki temu mogłoby zadziałać prozakupowo.

Polecamy: Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Obniżki stóp procentowych były symboliczne i nie wpłynęły na ożywienie sprzedaży. Nadal mamy jedne z najdroższych kredytów hipotecznych w Europie i nadal wielu klientów nie stać na kredyt.

Andrzej Gutowski, dyrektor Sprzedaży Ronson Development

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w ostatnim kwartale minionego roku spadło, jednak nie było to efektem decyzji dotyczących stóp procentowych, które pozostały na niezmiennym poziomie. Spadek WIBOR-u należy interpretować jako reakcję wyprzedzającą potencjalne zmiany na rynku i odzwierciedlenie oczekiwań na dalsze obniżki w przyszłości. Jest to sygnał, że rynek znajduje się w fazie wyczekiwania, ale dotychczasowa skala korekty oprocentowania była niewystarczająca, by wywołać wyraźne zmiany w aktywności kupujących.

Nie odnotowujemy więc znaczącego ożywienia na rynku. Zarówno sprzedaż mieszkań, jak i ceny utrzymują się na stabilnym poziomie, stanowiąc kontynuację trendu z końca 2024 roku.

Obecny nastrój można opisać jako wyczekujący. To, jak będzie zachowywać się rynek, zależy od decyzji Rady Polityki Pieniężnej i dalszego kształtowania się stóp procentowych. Jeśli w drugiej połowie roku dojdzie do ich obniżek, zdolność kredytowa kupujących może się poprawić, co stworzy warunki do ożywienia rynku.

Tomasz Łapiński, prezes zarządu i dyrektor Zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi w Cordia Polska

REKLAMA

Nawet, jeśli banki obniżą oprocentowanie kredytów hipotecznych to zmiany na rynku mieszkaniowym będą widoczne dopiero za kilka miesięcy. Istotnym elementem będzie tu także wspomniany już program rządowy, na który czeka wielu potencjalnych nabywców mieszkań.

To co obserwowaliśmy w ciągu minionego roku, to wyhamowanie popytu na nowe mieszkania. Kupowały je głównie osoby, które dysponowały gotówką. Zauważalne było też pogorszenie sentymentu wśród klientów. Mamy nadzieję, że ten rok przyniesie więcej pozytywnych rozwiązań, zarówno dla deweloperów, jak i nabywców lokali.

Łukasz Šedovič, Sales Director Trust Investment S.A.

Obniżki oprocentowania kredytów hipotecznych w ostatnim kwartale minionego roku powoli zaczynają pozytywnie wpływać na sprzedaż mieszkań. Widać stopniową poprawę nastrojów oraz ożywienie wśród kupujących, którzy po okresie niepewności wracają na rynek. Zwiększyło się zainteresowanie zarówno lokalami przeznaczonymi na własne potrzeby, jak i nieruchomościami pod inwestycje. W szczególności większe zainteresowanie widać w segmencie mieszkań popularnych i średniej klasy, które najczęściej finansowane są kredytami bankowymi. Choć sytuacja wciąż wymaga ostrożnego podejścia, obecne warunki makroekonomiczne dają nadzieję na dalszy wzrost sprzedaży i stabilizację rynku mieszkaniowego w 2025 roku.

Katarzyna Mirota, Sales & Marketing Manager, Matexi Polska

W ostatnich miesiącach zmiany w zakresie kosztów finansowania zadłużenia były niewielkie i wynikały bardziej z czasowych promocji proponowanych przez banki przy udzielaniu kredytów hipotecznych, niż w wyniku obniżki stóp procentowych. Aktualna wartość stóp procentowych na poziomie około 5,75 proc. jest nadal wysoka i wiele osób ma wciąż problemy ze zdolnością kredytową. W perspektywie kolejnych okresów zapowiadane są jednak obniżki oprocentowania.

Obecnie podaż zrównała się z popytem. Na rynku obserwujemy większą dostępność mieszkań, a ograniczony popyt sprawia, że coraz częściej pojawiają się wypowiedzi ekspertów prognozujące spadki cen nieruchomości. To dobry czas dla kupujących, którzy posiadają odpowiednie środki finansowe. Nabywcy chętnie porównują oferty, negocjują, poszukują okazji zakupowych, ale widzimy, że wydłużył się ich proces decyzyjny.

Damian Tomasik, prezes zarządu Alter Investment

Ostatnie obniżki oprocentowania kredytów hipotecznych były zbyt niewielkie, aby znacząco wpłynąć na ożywienie rynku. Obecnie Polska wciąż ma jedne z najwyższych stóp procentowych w Europie, co ogranicza dostęp do taniego finansowania mieszkań wielu klientom.

W związku z tym, nastroje na rynku są ostrożne, potencjalni nabywcy czekają na bardziej znaczące obniżki, które mogłyby realnie wpłynąć na ich zdolność kredytową. Uważamy, że szybsze obniżenie stóp procentowych jest niezbędne, aby przywrócić stabilność i umożliwić większej liczbie osób realizację planów mieszkaniowych.

Obserwujemy sytuację z uwagą, dostosowując ofertę do aktualnych warunków rynkowych, jednocześnie przygotowując się na potencjalne ożywienie w przypadku bardziej znaczących zmian w polityce finansowej.

Cezary Grabowski, dyrektor Sprzedaży i Marketingu Bouygues Immobilier Polska

Nie odczuliśmy wyraźnego przełożenia spadku oprocentowania kredytów hipotecznych na sprzedaż. Warto jednak podkreślić, że zarówno deweloperzy, jak i klienci z uwagą obserwują rozwój sytuacji i czekają na impulsy, które mogłyby poprawić nastroje i pobudzić rynek.

Mariusz Gajżewski, Head of Sales, Marketing and Communication BPI Real Estate Poland

Spadek oprocentowania kredytów hipotecznych w ostatnim kwartale 2024 roku oraz oczekiwane dalsze obniżki mają zdecydowany wpływ na rynek nieruchomości. Już teraz obserwujemy wzrost zainteresowania zakupami mieszkań, zwłaszcza wśród osób, które wstrzymywały się z decyzją zakupową ze względu na wysokie oprocentowanie kredytów. Z początkiem 2025 roku widzimy wśród naszych klientów powrót optymizmu, któremu towarzyszy wzrost dostępności kredytów hipotecznych sprzyjający ogólnemu ożywieniu na rynku. To z kolei ma pozytywne odzwierciedlenie w wynikach sprzedaży, czego w tym roku oczekujemy.

Marcin Michalec, dyrektor zarządzający, Okam Capital

W tym czasie zauważyliśmy większą rezerwę kupujących, podjęcie decyzji zakupowej trwało dłużej i zdarzały się nam odwołania wcześniej złożonych rezerwacji. Równocześnie liczba podpisanych umów sprzedażowych nie różniła się znacząco od tej sprzed roku.

Nastroje na rynku nieruchomości są umiarkowanie optymistyczne. Eksperci przewidują, że rok 2025 przyniesie stabilizację cen, większą dostępność kredytów hipotecznych oraz rosnące zainteresowanie zrównoważonym budownictwem. Analitycy bankowi wskazują jednak, że obniżki stóp procentowych zostały już uwzględnione w wycenach kredytów hipotecznych, dlatego nie należy oczekiwać gwałtownego wzrostu popytu na nieruchomości. Dalszy rozwój sytuacji będzie zależał od równowagi między popytem a podażą oraz od polityki kredytowej banków.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

Na rynku widać wzrost zainteresowania nabyciem nieruchomości wśród klientów, chcących sfinalizować zakup za pomocą kredytu hipotecznego. Są to jednak subtelne różnice w stosunku do całego zeszłego roku, wynikające z bardzo niewielkiego udziału klientów kredytowych w naszym wyniku sprzedaży w 2024 roku. Spodziewamy się, że obniżki marż i oczekiwania dotyczące spadku stóp procentowych w 2/3 kwartale 2025 roku, zwiększą udział klientów kredytowych w sprzedaży. Nastroje wśród kupujących nie są dobre. Niestety rządzący zdają się nie zauważać, że jednym z najbardziej niekorzystnych zjawisk w gospodarce jest niepewność, w tym ta dotycząca programu wsparcia kredytobiorców lub jego braku.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA