REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzeby demograficzne się zmieniają. Czy deweloperzy nadążają za nimi?

Potrzeby demograficzne się zmieniają. Czy deweloperzy nadążają za nimi?
Potrzeby demograficzne się zmieniają. Czy deweloperzy nadążają za nimi?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmieniają się potrzeby demograficzne, co sprawia, że deweloperzy muszą zastosować nowe podejście do projektowania osiedli i mieszkań. Na co trzeba zwracać szczególną uwagę?

Spadek populacji i starzejące się społeczeństwo

REKLAMA

Demografia Polski ulega dynamicznym zmianom. Starzenie się społeczeństwa, spadek przyrostu naturalnego oraz migracje – zarówno wewnętrzne, jak i zagraniczne – wpływają na strukturę populacji. Jak wskazują szacowane dane GUS, liczba mieszkańców Polski do roku 2060 zmniejszy się do ok. 33 milionów. Największe spadki populacji dotkną województw świętokrzyskiego i opolskiego, a jedynie Mazowsze, dzięki aglomeracji warszawskiej, ma szansę na wzrost. Ubywanie społeczeństwa widać już dzisiaj, na zaledwie rocznej próbce. Według GUS, na koniec września 2024 roku liczba ludności Polski wyniosła ok. 37,5 mln osób, co daje liczbę o 147 tys. mniejszą, niż miało to miejsce w tym samym okresie rok temu oraz o 105 tys. mniejszą w porównaniu z końcem 2023 roku. Co więcej, tempo ubytku rzeczywistego w okresie trzech kwartałów br. wyniosło ok. -0,3 proc., co oznacza, że na każde 10 tys. mieszkańców Polski ubyło blisko 30 osób.

REKLAMA

Wymieranie i starzenie się społeczeństwa to ważne czynniki, które w niedalekiej przyszłości wpłyną na wiele obszarów funkcjonowania miast - w tym na rynek nieruchomości. Wg wyliczeń GUS, do 2060 roku liczba osób powyżej 65. roku życia wzrośnie o 34,2 proc., a mediana wieku ludności wyniesie wówczas ponad 50 lat, czyli o ok. 7 lat więcej niż miało to miejsce w 2023 r. Dodatkowo zachodzący już dzisiaj proces suburbanizacji, czyli migracja mieszkańców miast na ich obrzeża, nabiera na sile i nie można jej deprecjonować. – Deweloperzy w Polsce stoją przed wielkim wyzwaniem – muszą sprostać bardzo szybko zmieniającym się potrzebom demograficznym. Odpowiednia adaptacja oferty zdecyduje o ich sukcesie w kolejnych dekadach. Zainteresowanie konsumentów coraz częściej odwraca się bowiem w stronę obrzeży miejskich, a nie ścisłych centrów. Ludzie wybierają spokojniejsze miejsca, które oferują bliskość natury, przestrzeń oraz bardziej dostępną infrastrukturę edukacyjną. Trend suburbanizacji skłania deweloperów do inwestowania w podmiejskie osiedla domów jednorodzinnych oraz szeregowców – mówi arch. Paweł Koperski, członek zarządu Q3D Concept – Jednocześnie starzejące się społeczeństwo będzie wymagało projektowania mieszkań i osiedli dostosowanych do potrzeb seniorów – z lepszym dostępem do opieki medycznej, rozwiązań wspierających mobilność oraz miejsc sprzyjających integracji społecznej – dodaje.

Polecamy: Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki

Osiedla bez barier architektonicznych

REKLAMA

Zmiany demograficzne wymuszają nowe podejście w projektowaniu przestrzeni mieszkaniowych. Coraz większy nacisk kładzie się na dostosowanie mieszkań np. do potrzeb seniorów, którzy stanowią rosnącą część społeczeństwa. – Projektowane są osiedla pozbawione barier architektonicznych, wyposażone w większe tarasy, z łatwym dostępem do opieki zdrowotnej i bliskością lokalnych usług. Coraz częściej uwzględnia się także potrzeby integracji międzypokoleniowej, oferując przestrzenie wspólne, takie jak kluby seniora czy miejsca do rekreacji, które sprzyjają budowaniu więzi. Deweloperzy kładą również nacisk na energooszczędne rozwiązania, które nie tylko obniżają koszty utrzymania mieszkań, ale również zwiększają ich komfort termiczny – szczególnie istotny przecież dla osób starszych – mówi arch. Paweł Koperski.

Miasta również muszą dostosować swoją zabudowę do nowych realiów. Zrównoważone osiedla integrujące przestrzeń publiczną, ekologię i funkcjonalność zyskują na znaczeniu. – Tworzenie zielonych terenów wspólnych, przestrzeni dla rekreacji oraz rozbudowa infrastruktury usługowej są kluczowymi elementami nowoczesnej architektury miejskiej. Coraz częściej wykorzystuje się rozwiązania integrujące zieleń z zabudową, takie jak zielone dachy czy pionowe ogrody, które nie tylko poprawiają estetykę, ale także wspierają retencję wody deszczowej i oczyszczanie powietrza. Współczesna architektura stawia również na elastyczne przestrzenie publiczne, które mogą być adaptowane do zmieniających się potrzeb społeczności. Ważnym aspektem jest projektowanie infrastruktury w sposób zrównoważony, uwzględniający wykorzystanie lokalnych materiałów oraz energooszczędne technologie. Integracja różnych funkcji – mieszkalnych, komercyjnych i rekreacyjnych – w ramach jednej przestrzeni pozwala na stworzenie bardziej spójnych i zrównoważonych środowisk miejskich - mówi arch. Paweł Koperski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA