To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

REKLAMA
REKLAMA
Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?
- Jawność cen nieruchomości: jak zmiany odbiera rynek
- Czy deweloper powinien sporządzać raport zmienności cen mieszkań
Przejrzystość rynku nieruchomości jest ważna i należy do niej podchodzić rozsądnie – to opinia przedsiębiorców sektora budowlanego i deweloperskiego zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.
Jednocześnie eksperci przyznają, że ustawa musi być przygotowana spójnie i musi obejmować cały rynek, a nie tylko jego ułamek.
– Uczciwi i profesjonalni deweloperzy nie obawiają się jawności cen. Irytować może jednak dyskurs polityczny, który przekonuje, że ustawę trzeba wprowadzić przez „złych deweloperów”, którzy kombinują – mówi Daniel Makowski, ekspert rynku nieruchomości.
REKLAMA
Jawność cen nieruchomości: jak zmiany odbiera rynek
Ustawa o jawności cen nieruchomości jest szeroko dyskutowana przez przedsiębiorców. Niektórzy uważają, że to bezsprzecznie dobry pomysł. Inni zwracają uwagę na niekonsekwencje ustawodawców, którzy nowymi obowiązkami obejmują tylko wycinek całego rynku cedując obowiązki na rynek pierwotny z ominięciem rynku wtórnego.
- Ujawnianie cen powinno zwiększać przejrzystość rynku – popieram ten kierunek. Ale prawo musi być skuteczne, a nie pozorne. Jeśli ustawa dotyczy zaledwie kilkunastu procent rynku, to nie rozwiązuje realnego problemu, tylko tworzy fałszywe poczucie transparentności. Potrzebujemy mądrych regulacji, które obejmą cały rynek pierwotny – nie tylko gotowe mieszkania, ale także umowy deweloperskie. Inaczej zamiast ładu – będziemy mieli więcej chaosu – mówi Łukasz Szykuć, Prezes zarządu TLS Capital i PZFD Oddział Zachodniopomorski.
Jawność cen mieszkań nie spowoduje spadków sprzedaży mieszkań. Nie jest to rewolucja, nie jest to coś przeciwko czemu branża będzie protestować.
Czy deweloper powinien sporządzać raport zmienności cen mieszkań
Sprawa budzi dyskusje, ale w opinii ekspertów sama jawność cen nie jest tematem problemowym. Więcej kontrowersji budzi konstrukcja ustawy i np. prowadzenie raportu zmienności cen mieszkań czy to, że historia zmiany ceny musi być upubliczniana.
To może powodować, że przedsiębiorcy będą mniej skłonni do obniżania cen nieruchomości. Wątpliwości dotyczą także tego kogo dotyczy ustawa i czy do raportów cenowych zobowiązani będą także sprzedający na rynku wtórnym.
- Uczciwi, profesjonalni deweloperzy – których na szczęście w Polsce nie brakuje, na tym tylko zyskają. Zyskają zaufanie, wiarygodność i lepiej poinformowanego klienta. To deweloperzy budują miasta. Biorą na siebie ryzyko związane z kosztownym inwestowaniem, tworzą miejsca do życia, pracy. To przepis, który cywilizuje komunikację z klientem i pozwala uczciwym firmom wyróżnić się na tle tych, którzy grali niedomówieniami i “promocjami dnia” – mówi Daniel Makowski, ekspert rynku nieruchomości.
Ustawa o jawności cen wróci do sejmu po tym, jak senatorzy zasugerowali kilka poprawek, głównie o charakterze redakcyjnym. Należy się spodziewać, że ustawa wejdzie w życie w najbliższych miesiącach.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA