REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Teraz zamiast kupować mieszkanie w Polsce inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii
Teraz zamiast kupować mieszkanie w Polsce inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Według ekspertów, tendencja poszukiwania „bezpiecznych przystani” będzie się nasilać w kontekście sytuacji w Ukrainie.

REKLAMA

Bezpieczna przystań życiowa w Hiszpanii?

REKLAMA

Znaczący wzrost zainteresowania nieruchomościami w Hiszpanii miał już miejsce w 2022 roku, po agresji Rosji na Ukrainę.
Eksperci podkreślają, że w ostatnim czasie zmieniły się motywacje stojące za zakupem nieruchomości w Hiszpanii. Przed pandemią były to przede wszystkim względy inwestycyjne, obecnie na pierwszy plan wysuwa się zabezpieczenie dla rodziny na wypadek eskalacji konfliktu na wschodzie Europy.

– Klienci z Polski mówią wprost, że obawiają się zagrożenia ze strony Rosji i ewentualnego rozszerzenia konfliktu zbrojnego. Szukają nie tylko nieruchomości inwestycyjnych, ale przede wszystkim drugiego domu – wyjaśnia Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości Bright, która działa w regionie Costa del Sol.
Hiszpania, geograficznie oddalona od konfliktów na wschodzie, postrzegana jest jako jeden z najbezpieczniejszych krajów w Europie.
To, co obserwujemy przy okazji rozmów z klientami, to rosnący niepokój. Wielu z nich otwarcie przyznaje, że decyzja o zakupie nieruchomości w Hiszpanii to poszukiwanie bezpiecznej lokalizacji w obliczu rosnącej niestabilności geopolitycznej – mówi Joanna Ossowska-Rodziewicz, współwłaścicielka biura nieruchomości Bright.

Hiszpania miejscem na bezpieczne zainwestowanie gotówki

Klienci zainteresowani nabyciem nieruchomości w Hiszpanii przyznają, że wolą inwestować gotówkę w bezpiecznych regionach, takich jak Hiszpania, niż trzymać kapitał w miejscach narażonych na niestabilność.
Według ekspertów, to nie jest chwilowy trend, ale długoterminowy kierunek, który prawdopodobnie będzie się umacniać w nadchodzących, niepewnych latach.

REKLAMA

Według danych hiszpańskiego Ministerstwa Mieszkalnictwa i Agendy Miejskiej (MIVAU) oraz CaixaBank Research w ubiegłym roku Polacy kupili aż czterokrotnie więcej nieruchomości w Hiszpanii niż w 2019 r., czyli przed pandemią.
Jednocześnie w skali całego 2024 r. nasz średni udział w rynku wśród zagranicznych inwestorów wyniósł 4,53 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– W IV kwartale 2024 r. Polacy uplasowali się na 9. pozycji wśród zagranicznych inwestorów. Na okres od października do grudnia przypadło 1112 zakupów nieruchomości w Hiszpanii przez naszych rodaków. Było to zatem o niemal 70 proc. więcej niż w IV kwartale 2023 r. – mówi Joanna Ossowska-Rodziewicz.
Miniony rok był zapowiadany jako rekordowy i rzeczywiście taki się okazał.

Polscy nabywcy kupili ponad 4 tys. domów i apartamentów w Hiszpanii, co oznacza wynik o ponad 35 proc. wyższy niż w 2023 r. oraz aż czterokrotnie wyższy niż w 2019 roku – mówi Joanna Ossowska-Rodziewicz.
Prognozy na 2025 r. mówią o utrzymaniu tej tendencji, bo niepewność geopolityczna sprawia, że inwestorzy z Polski i innych krajów wschodniej części Europy masowo lokują swoje środki za granicą – dodaje współwłaścicielka agencji nieruchomości w Hiszpanii.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przepisy stosowane przez KOWR wciąż budzą wątpliwości. Co z dzierżawcami nieruchomości?

Brak rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego powoduje, że dzierżawcy nieruchomości rolnych Skarbu Państwa poszukują ochrony swoich praw przed sądami powszechnymi.

Gdzie firmy i fundusze najchętniej inwestują w mieszkania na wynajem? Na celowniku metropolie

Szacuje się, że na rynek najmu w Polsce trafiło do tej pory ponad 23,8 tys. mieszkań należących do prywatnych firm i funduszy. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach inwestują one najchętniej.

Agent na wyłączność – czy to dobra opcja dla klienta?

Na rynku polskim można spotkać różne modele współpracy z agencją nieruchomości zarówno przy sprzedaży jak i przy zakupie nieruchomości.

Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkań i domów: kara to nie wszystko, bo trzeba zwracać pieniądze

Kontrole sięgają pięciu lat wstecz, a zgodnie z planem kontrolerzy w najbliższym czasie mają trafić aż do co dwudziestego mieszkania i domu. Jakie są konsekwencje gdy kontrola stwierdzi naruszenia umowy zawartej o dotację z programu Czyste Powietrze?

REKLAMA

Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Bez własnego mieszkania Polacy nie czują się szczęśliwi. Co sprawia, że konkretne lokum staje się źródłem szczęścia
Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

REKLAMA

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA