Jak inwestować w nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
Inwestowanie w nieruchomości - ochrona kapitału przed inflacją
REKLAMA
Nieruchomości oferują połączenie stabilności z możliwością osiągania atrakcyjnych zysków. Dla wielu inwestorów stanowią także formę ochrony kapitału przed inflacją – to aktywa, które w trudnych gospodarczo czasach zachowują swoją wartość, a często ją nawet zwiększają. Z najnowszego Kwartalnika Mieszkaniowego autorstwa Otodom i Polityki Insight wynika, że w III kwartale 2024 roku średnie stawki ofertowe mieszkań wzrosły o 1,4 proc. w relacji kwartał do kwartału, a roczny wzrost wyniósł 12 proc. W największych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, dynamika wzrostu kwartał do kwartału wyniosła 2,4 proc., a rok do roku - 13,2 proc., co potwierdza silną pozycję nieruchomości jako formy inwestycji w Polsce.
REKLAMA
– Wielu ludzi postrzega nieruchomości jako bezpieczną przystań dla oszczędności, ale wysoki próg wejścia często uniemożliwia im realizację tego celu. Zakup mieszkania w dużym mieście wymaga dużych nakładów finansowych i często wysokiej zdolności kredytowej. Dodatkowym problemem bywają skomplikowane procedury, odpowiednia i rzeczowa analiza rynku, czy regularne zarządzanie wynajmem. To sprawia, że choć chęci są, możliwości często brakuje – mówi dr Grzegorz Mizerski, pomysłodawca oraz prezes zarządu Rentinvesto.app PSA – spółki wprowadzającej aplikację do inwestowania Rentinvesto.app.
Konieczne przygotowanie
REKLAMA
Dla początkujących inwestorów pierwsze kroki w branży wynajmu nieruchomości mogą wydawać się skomplikowane. Wejście na ten rynek na pewno wymaga przygotowania, a kluczem do sukcesu jest odpowiednie podejście, które pozwoli ominąć najczęściej spotykane przeszkody. Pierwszym etapem jest zdobycie wiedzy. Inwestowanie w wynajem nieruchomości wymaga zrozumienia podstawowych pojęć i mechanizmów nim rządzących. Warto przeanalizować, czym różni się rynek pierwotny od wtórnego oraz jakie typy nieruchomości – mieszkania, domy czy lokale użytkowe – przyniosłyby nam największe korzyści.
Dobrym pomysłem jest również śledzenie raportów branżowych, które pokazują aktualne ceny, prognozy wzrostu oraz najbardziej atrakcyjne lokalizacje. Kolejnym krokiem jest określenie własnego budżetu i celów. Zakup nieruchomości na wynajem to często duży wydatek, dlatego trzeba dokładnie oszacować, jakimi środkami dysponujemy. Jeśli nie posiadamy wystarczającej kwoty, warto zbadać o swoją zdolność kredytową i porównać oferty kredytów hipotecznych, oferowanych przez poszczególne banki. Jednocześnie należy zdecydować, jaki jest nasz cel – wynajem długoterminowy, sprzedaż mieszkania z zyskiem po remoncie, czy długoterminową ochronę kapitału.
Kluczowa decyzja to również lokalizacja. Najbardziej opłacalne w kontekście zysków z wynajmu są z reguły nieruchomości położone w pobliżu uczelni, centrów biznesowych lub dobrze skomunikowanych dzielnic. Miasta takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław cieszą się z tego względu nieustającym zainteresowaniem najemców i oferują największy potencjał wzrostu wartości nieruchomości.
– Co ważne, przed zakupem należy dokładnie sprawdzić daną nieruchomość. Oprócz oględzin stanu technicznego ważne jest również zweryfikowanie sytuacji prawnej mieszkania. Trzeba upewnić się, że nie jest zadłużone ani obciążone hipoteką. Przy zakupie z rynku wtórnego warto natomiast oszacować koszty ewentualnego remontu, aby określić, czy inwestycja jest opłacalna – mówi dr Grzegorz Mizerski. – Zakup nieruchomości to tak naprawdę dopiero początek. Kluczowe jest odpowiednie zarządzanie nią, zwłaszcza jeśli celem jest wynajem. Należy zadbać m.in. o znalezienie najemców i stałą opiekę nad nieruchomością. Początki mogą wydawać się trudne, ale odpowiednie podejście pozwala osiągnąć zyski z wynajmu porównywalne z oprocentowaniem rocznej lokaty bankowej. Wiele osób zaczyna od małych inwestycji, stopniowo budując swoje portfolio nieruchomości. Kluczowe jest zrozumienie rynku i cierpliwość. Minusem – konieczność posiadania dużych kapitałów początkowych – dodaje.
Duże wyzwanie
Inwestowanie w nieruchomości, choć daje ogromne możliwości, dla wielu osób pozostaje wyzwaniem ze względu na wysoki próg finansowy, skomplikowane procedury czy brak doświadczenia, skutkujący niepewnością w kontekście tak drogich zakupów. Koszt mieszkania w dużym mieście oscyluje dziś wokół kilkuset tysięcy złotych, a zarządzanie nim wymaga czasu i zaangażowania. Nie każdy może sobie na to pozwolić – To właśnie te bariery sprawiają, że wielu początkujących rezygnuje z inwestowania na wczesnym etapie. Czują się oni przytłoczeni barierami związanymi z finansowaniem czy procedurami prawnymi. Zdarza się, że mimo szczerych chęci rezygnują, bo cały ten proces wydaje im się zbyt skomplikowany.
REKLAMA
REKLAMA