REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dom na południu Europy można kupić taniej niż mieszkanie w Polsce
Dom na południu Europy można kupić taniej niż mieszkanie w Polsce
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

Z najnowszej analizy danych Grupy Morizon-Gratka wynika, że Polacy coraz śmielej rozglądają się za mieszkaniami i domami na południu Europy. Klientów przyciągają atrakcyjne ceny - np. w bułgarskim Burgas mediana to 5 578 zł/m², czyli o połowę mniej niż we Władysławowie - oraz atrakcyjna lokalizacja i klimat. Domy i apartamenty w regionach z połączeniami lotniczymi z Polski coraz częściej stają się realną alternatywą nie tylko dla inwestorów, ale też osób szukających nowego miejsca do życia.

REKLAMA

Mieszkanie na południu Europy: marzenie nie tylko zamożnych Polaków

REKLAMA

O posiadaniu domu lub apartamentu w miejscu, gdzie nawet zimą świeci słońce i jest ciepło, marzą nie tylko najzamożniejsi, ale także ci, którzy rozważają zmianę stylu życia, przeprowadzkę lub inwestycję pod wynajem sezonowy.
Trend ten wzmacnia rosnąca zamożność społeczeństwa oraz coraz większa przystępność cenowa zagranicznych nieruchomości. W wielu przypadkach koszt zakupu mieszkania lub domu w Hiszpanii, Włoszech czy Grecji porównywalny jest z cenami obowiązującymi w dużych polskich miastach.

Spośród stolic sześciu analizowanych krajów południowej Europy najniższe ceny mieszkań na rynku wtórnym odnotowano w Sofii - mediana cen ofertowych metra kwadratowego wynosi tam 9 417 zł. Wyższe stawki, ale wciąż niższe niż w Warszawie (16 970 zł/m²), obowiązują w Atenach (12 066 zł/m²) i Zagrzebiu (15 050 zł/m²).
Zdecydowanie droższe od stolicy Polski są natomiast stolice takich krajów jak Włochy, Hiszpania i Portugalia: w Rzymie mediana wynosi 20 210 zł/m², w Madrycie 25 800 zł/m², a w Lizbonie - 24 385 zł/m².

Mieszkanie na południu Europy: nadmorskie lokalizacje bardziej przystępne cenowo

REKLAMA

Chociaż stolice pełnią funkcje administracyjne, gospodarcze i kulturalne, nie są one głównym celem polskich nabywców.
Z analizy zapytań w serwisach Grupy Morizon-Gratka wynika, że znacznie większą popularnością cieszą się mniejsze miejscowości - zwłaszcza nadmorskie - oferujące nie tylko niższe ceny, ale też bliskość plaż i klimat. Kluczowym atutem okazuje się też bliskość lotnisk obsługujących połączenia z Polski.

Do najczęściej wyszukiwanych przez Polaków lokalizacji w Hiszpanii należą Barcelona i Alicante wraz z okolicami. O ile w stolicy Katalonii mediana cen ofertowych mieszkań wynosi 21 595 zł/m², o tyle w Alicante kształtuje się na poziomie 11 936 zł/m² - znacznie mniej niż w polskich kurortach takich jak Sopot (18 722 zł/m²) czy Kołobrzeg (13 538 zł/m²).
Ceny zbliżone do tych sopockich spotkać można w portugalskim Porto, gdzie mediana wynosi 18 804 zł/m². Znacznie droższe są natomiast nadmorskie lokalizacje Chorwacji. W Dubrowniku, słynnym z filmowych plenerów z „Gry o Tron” czy „Gwiezdnych Wojen”, mediana cen ofertowych mieszkań sięga aż 27 606 zł/m², a w równie popularnym Splicie - 21 930 zł/m².

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ani książka Roberta Ludluma „Przesyłka z Salonik”, ani film „Egzekutor” z Antonio Banderasem, kręcony na ulicach Salonik, nie sprawiły, że drugie co do wielkości miasto Grecji zyskało równie silną rozpoznawalność jak Dubrownik czy Split.
Dzięki temu Saloniki pozostają jedną z bardziej dostępnych cenowo opcji: mediana cen ofertowych wynosi tam 12 083 zł/m² - mniej niż w Gdańsku (14 109 zł/m²) czy Gdyni (12 602 zł/m²).

Dom na południu Europy tańszy niż kawalerka w Polsce?

Jeszcze bardziej przystępne cenowo są nieruchomości w mniejszych miejscowościach i wioskach, położonych z dala od głównych szlaków turystycznych. Wśród hiszpańskich ofert sprzedaży domów nie brakuje takich, których ceny są niższe niż średnia cena kawalerki w Warszawie (ok. 568 000 zł) czy w Krakowie (ok. 535 000 zł).
Atrakcyjne cenowo pozostają również nieruchomości w Bułgarii - np. w nadmorskim Burgas mediana cen ofertowych mieszkań wynosi 5 578 zł/m², czyli o połowę mniej niż we Władysławowie (11 510 zł/m²). Ponadto dostępnych jest tam wiele domów oferowanych w cenie nieprzekraczającej 100 000 euro (ok. 430 000 zł). Wybór jest szeroki - można przebierać w ofertach.

Na stronach serwisów Morizon.pl i Gratka.pl oprócz nieruchomości w Polsce użytkownicy mogą znaleźć ponad 430 000 ofert nieruchomości z 41 innych krajów (m.in. Niemiec, Francji, Hiszpanii, Cypru i in.). Wśród nich ok. 100 000 to oferty wynajmu, a ponad 330 000 to oferty sprzedaży mieszkań, domów, działek i nieruchomości komercyjnych.
Z analizy zapytań unikalnych użytkowników serwisów Grupy Morizon-Gratka wynika, że w sprawie mieszkań i domów oferowanych do sprzedaży w sześciu krajach - Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech - każdego miesiąca kontaktuje się z oferentami kilka tysięcy osób. Tylko w kwietniu 2025 roku zapytania o oferty zlokalizowane w tych państwach wysłało ponad 7 tys. osób, a w całym 2024 roku - niemal 70 tys. Zdecydowana większość (76%) dotyczyła mieszkań i apartamentów, natomiast 24% - domów.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA