REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
zieleń mieszkanie apartament nieruchomość
zieleń mieszkanie apartament nieruchomość
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Tomasz Kaleta, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Develii

REKLAMA

Preferencje klientów są zróżnicowane i uzależnione od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Najczęściej o wyborze mieszkania decyduje jednak cena lub/i wysokość raty kredytu. Ponieważ sytuacja na rynku nie sprzyja osobom planującym zakup pierwszego mieszkania, w ostatnich miesiącach największym zainteresowaniem cieszyły się droższe lokale w centralnych lokalizacjach oraz większe mieszkania kupowane za gotówkę lub finansowane kredytem z niższym wskaźnikiem LTV (loan to value), czyli przy większym wkładzie własnym.

REKLAMA

Klienci niezmiennie przywiązują dużą wagę do zieleni, zarówno na terenie osiedla, jak i w jego najbliższym otoczeniu. Istotne są również łatwy dostęp do punktów handlowo-usługowych, funkcjonalny układ wnętrz oraz dobre nasłonecznienie. W naszych projektach stawiamy na duże przeszklenia, które stanowią minimum 20 proc. powierzchni mieszkania, zapewniając jego optymalne doświetlenie. Preferencje nabywców są dla nas kluczowe, dlatego uwzględniamy je już na etapie wyboru gruntów inwestycyjnych, projektowania mieszkań oraz części wspólnych. Nasze podejście doskonale odzwierciedla osiedle Ceglana Park w Katowicach położone w sąsiedztwie Parku Kościuszki. Ponad połowę obszaru inwestycji zajmują powierzchnie zielone, a mieszkańcy mają do dyspozycji m.in. własny staw z pomostem oraz tężnię solankową.

Agnieszka Gajdzik-Wilgos, Manager ds. Sprzedaży Ronson Development

Widoczny jest trend łączenia miejskiej lokalizacji z dostępem do zieleni. Klienci nie rezygnują z miejskiego stylu życia, ale oczekują, że miejsce zamieszkania będzie zapewniać ciszę i przestrzeń do relaksu. Ciągle utrzymuj się zainteresowanie mieszkaniami z ogrodami i tarasami.

Kupujący zwracają też uwagę na rozwiniętą infrastrukturę lub jasną wizję jej rozwoju w danym projekcie. W odpowiedzi na te potrzeby wprowadziliśmy na rynek inwestycje, takie jak Zielono Mi, czy Nova Królikarnia, które oferują kompromis między dostępnością miasta, a spokojnym otoczeniem.

Tomasz Czuchra, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

REKLAMA

Zdecydowanie tak, pandemia oraz popularyzacja pracy zdalnej zainicjowały trwałą zmianę w sposobie myślenia o przestrzeni mieszkalnej. Dziś klienci w znacznie większym stopniu kierują się jakością otoczenia, dostępem do zieleni, ciszą, ale także możliwością łatwego dojazdu do centrum miasta w razie potrzeby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ostatnim czasie rośnie znaczenie balkonów, ogródków oraz stref wspólnych. Dla nabywców coraz ważniejszy staje się również aspekt energooszczędności i rozwiązań proekologicznych. To dziś elementy, które mogą przesądzić o wyborze konkretnego projektu.

Damian Tomasik, prezes zarządu Alter Investment

Tak, zdecydowanie obserwujemy wyraźny trend zmiany preferencji kupujących, coraz więcej klientów wybiera projekty położone w spokojniejszych częściach miast lub na ich obrzeżach. To efekt długofalowych zmian w stylu życia, które przyspieszyła pandemia, ale które dziś są już ugruntowaną rzeczywistością. Praca zdalna i hybrydowa, większy nacisk na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, potrzeba kontaktu z naturą to wszystko sprawia, że lokalizacja mieszkania nabrała zupełnie nowego znaczenia.

Kupujący poszukują dziś przede wszystkim spokoju, zieleni, większej przestrzeni i funkcjonalności. Już nie tylko bliskość centrum jest decydująca, równie ważna stała się jakość otoczenia, dostęp do terenów rekreacyjnych, prywatność i możliwość odpoczynku od miejskiego zgiełku. Projekty położone w dzielnicach o niskiej intensywności zabudowy, z dobrym dostępem do komunikacji, ale jednocześnie oferujące komfort codziennego życia, cieszą się dziś ogromnym zainteresowaniem.

Ten trend doskonale wpisuje się w naszą strategię projektów, które przygotowaliśmy w ostatnich latach, lokalizacje, które wybieramy pod przyszłe inwestycje, jak np. Pomlewo pod Gdańskiem, która uwzględnia potencjał dla spokojnego, zrównoważonego życia, ale też elastyczność, bo wiemy, że dziś mieszkanie to nie tylko miejsce do spania, ale także przestrzeń do pracy, relaksu i życia rodzinnego. W ten sam trend wpisuje się Projekt w Jezioranach, na który w grudniu 2024 uzyskaliśmy pozwolenie na budowę.

W ostatnim czasie kupujący szczególnie zwracają uwagę na układ funkcjonalny mieszkań, w tym osobne pomieszczenie do pracy, większy balkon lub ogródek, otoczenie inwestycji, tj. zieleń, brak hałasu, bliskość terenów spacerowych, dobre skomunikowanie, ale bez konieczności życia w centrum, jakość materiałów i standard wykończenia części wspólnych oraz energooszczędność i niskie koszty eksploatacji. To nie chwilowy trend, lecz nowy kierunek rozwoju rynku. Inwestycje, które odpowiadają na te potrzeby, będą zdecydowanie zyskiwać na wartości.

Katarzyna Kwiatkowska, Sales Office Manager, Matexi Polska 

Oferujemy zróżnicowane projekty mieszkaniowe, zarówno w centralnych lokalizacjach miejskich, jak i w spokojniejszych częściach miasta o bardziej mieszkaniowym charakterze. Każdy z projektów odpowiada na potrzeby konkretnej grupy klientów, w zależności od ich stylu życia i preferencji. Zauważamy, że klienci coraz częściej zwracają uwagę na komfort życia, dostęp do terenów zielonych oraz jakość przestrzeni wspólnych. Trend ten wiąże się m.in. z rosnącą popularnością pracy zdalnej oraz potrzebą odpoczynku w przyjaznym, dobrze zaprojektowanym otoczeniu.

Wciąż obserwujemy również bardzo duże zainteresowanie mieszkaniami z prywatnymi ogródkami, które cieszą się szczególnym uznaniem wśród rodzin oraz osób szukających większego kontaktu z naturą. Dlatego we wszystkich naszych inwestycjach szczególną uwagę przykładamy do zagospodarowania terenów zielonych i przestrzeni wspólnych. Nasze projekty planowane są z myślą o wysokiej funkcjonalności, dobrym standardzie wykonania oraz dostępie do zieleni – również w lokalizacjach o gęstszej zabudowie miejskiej.

Przykładowo, w warszawskim projekcie Splot Wola oferujemy dwupoziomowe mieszkania z przestronnymi tarasami na ostatniej kondygnacji. Z kolei w inwestycji Żelazna 54 mieszkańcy będą mogli korzystać z zazielenionego dziedzińca oraz rekreacyjnego tarasu na dachu. Choć nie realizujemy inwestycji na obrzeżach miast, wybieramy lokalizacje, które łączą dogodną komunikację z dostępem do parków i terenów zielonych. Dzięki temu nasi klienci mogą łączyć aktywny, miejski styl życia z codziennym kontaktem z przyrodą.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Grupie Robyg

W 2025 roku rynek nieruchomości w Polsce kształtują takie trendy, jak rosnące zainteresowanie ekologicznymi aspektami nieruchomości, co skutkuje wzrostem popytu na budynki wykorzystujące energooszczędne technologie, takie jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz systemy inteligentnego zarządzania budynkiem.

Kontynuacja trendu pracy zdalnej sprawia, że nabywcy coraz częściej poszukują mieszkań poza ścisłym centrum miast, zwracając uwagę na dostęp do terenów zielonych oraz spokojniejsze otoczenie. Standardem staje się integracja nowoczesnych technologii w domach. Rośnie zainteresowanie mieszkaniami z przestrzeniami umożliwiającymi aranżację domowego biura oraz dostępem do wspólnych stref, takich jak siłownie czy place zabaw. Te trendy wskazują na dynamiczne zmiany w preferencjach nabywców oraz adaptację rynku nieruchomości do współczesnych wyzwań technologicznych i ekologicznych.

Małgorzata Porzezińska, dyrektor sprzedaży w Archicom

Nie obserwujemy jednoznacznego trendu odchodzenia klientów od centralnych lokalizacji na rzecz spokojniejszych dzielnic na obrzeżach. Potrzeby nabywców są zróżnicowane i zależą od ich stylu życia, etapu zawodowego czy też rodzinnego. Właśnie dlatego tak dużą wagę przykładamy do dywersyfikacji naszej oferty, zarówno pod względem metraży, standardu, jak i lokalizacji. Klienci, którzy szukają większej powierzchni w przystępniejszym budżecie, często rodziny z dziećmi wybierają chętniej projekty zlokalizowane poza ścisłym centrum. Z kolei młodsze osoby, np. single czy pracujący zawodowo w modelu hybrydowym, zwracają większą uwagę na bliskość uczelni czy miejsca pracy.

Z naszych obserwacji wynika, że klienci nie tyle szukają ciszy i spokoju w oderwaniu od miasta, co raczej kompleksowego otoczenia z dostępem do zieleni, parków, usług i transportu w tzw. 15-minutowym sąsiedztwie. Starannie dobieramy lokalizacje naszych projektów tak, aby nawet inwestycje realizowane poza centrum zapewniały szybkie połączenie z jego kluczowymi punktami. W kontekście pracy zdalnej nie widzimy trwałego odpływu klientów w kierunku peryferii, natomiast wzrosło zainteresowanie mieszkaniami, które pozwalają na elastyczne zaaranżowanie przestrzeni, np. wydzielenie miejsca do pracy czy dodatkowego pokoju.

Agnieszka Majkusiak, dyrektor sprzedaży Atal

Nie nazwałabym tego wyraźnym trendem, tym bardziej, że popularyzacji pracy zdalnej przeciwdziała zjawisko coraz liczniejszego powrotu pracowników do biur. Preferencje klientów to bardzo szeroki temat, wynikający z ich indywidualnych potrzeb, a różne cechy i aspekty nieruchomości mają swoich zwolenników, jak też przeciwników. Dotyczy to również lokalizacji.

Inwestycje położone z dala od śródmieścia zwykle są tańsze. Z tego względu stanowią one atrakcyjną alternatywę zakupową dla rodzin poszukujących mieszkań o większym metrażu. Często z tymi oczekiwaniami w parze idzie chęć zamieszkania w pobliżu terenów zielonych i rekreacyjnych, takich jak parki, laski czy ścieżki rowerowe, które dla tych odbiorców stanowią spory atut. Klienci zwracają uwagę także na inne parametry takich lokalizacji, tj. dostępność komunikacyjną oraz sąsiedztwo infrastruktury, które dodatkowo mogą podnieść walory dobrze zaprojektowanych inwestycji poza centrami dużych miast.

Łukasz Šedovič, Sales Director w Trust Investment S.A.

Inwestycje zlokalizowane w ścisłych centrach miast nadal cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Bliskość infrastruktury, pracy czy rozrywki to atuty, które nie tracą na wartości. Jednak w ostatnich miesiącach zauważamy wyraźny wzrost zainteresowania projektami położonymi w spokojniejszych dzielnicach, gdzie mieszkańcy mogą liczyć na więcej zieleni, ciszy i przestrzeni do codziennego życia.

Chcąc kompleksowo odpowiadać na te zmieniające się potrzeby, rozbudowujemy naszą ofertę w różnych segmentach. Przykładem jest rozszerzenie inwestycji Rezydencja Sikorskiego w Kielcach o 5 dodatkowych budynków pod nazwą Dzielnica Trust, co nadaje temu miejscu nowy charakter, z jeszcze większym naciskiem na komfort i otoczenie przyjazne do życia.

Naszym celem jest tworzenie przestrzeni do mieszkania, które łączy nowoczesność z jakością otoczenia, niezależnie od tego, czy mowa o centrum miasta, czy jego spokojniejszych rejonach. Obserwujemy, że nasi klienci są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb i oczekiwań względem przyszłego miejsca zamieszkania. Coraz większą wagę przykładają do przemyślanych układów mieszkań, które pozwalają na komfortowe funkcjonowanie niezależnie od metrażu. Równie istotny jest wysoki standard wykończenia, który nie tylko wpływa na estetykę wnętrza, ale też przekłada się na trwałość i wygodę użytkowania. Duże znaczenie ma również otoczenie inwestycji. Klienci poszukują miejsc, które oferują spójne, dobrze zaprojektowane przestrzenie wspólne, dostęp do zieleni, miejsc rekreacyjnych oraz udogodnień, które ułatwiają codzienne życie.

Właśnie dlatego projektując nasze inwestycje, przykładamy ogromną wagę do każdego detalu, zarówno wewnątrz mieszkań, jak i w najbliższym otoczeniu budynków. Tworzymy przestrzenie, które nie tylko odpowiadają na aktualne potrzeby, ale też budują jakość życia na lata.

Mariusz Gajżewski, Head of Sales, Marketing and Communication BPI Real Estate Poland

Widzimy wyraźną ewolucję preferencji kupujących, którzy coraz częściej poszukują mieszkań w lokalizacjach zapewniających spokój, zieleń i możliwość relaksu po pracy. Trend ten obserwujemy szczególnie w projektach takich jak Bernadovo w Gdyni, zlokalizowanym tuż przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, gdzie mieszkańcy mogą korzystać z prywatnego lasu, sali fitness z widokiem na zieleń czy dużych ogródków. Zlokalizowana na poznańskiej Starołęce inwestycja Panoramiqa również cieszy się zainteresowaniem klientów. Bliskość terenów zielonych sprzyjającym spacerom wzdłuż rzeki Warty jest dużym atutem, często podkreślanym przez naszych klientów.

Rośnie znaczenie komfortu nadal utrzymującej się pracy zdalnej, co przekłada się na zainteresowanie przestronnymi mieszkaniami i dodatkowymi udogodnieniami, jak przestrzenie coworkingowe, takie jak w inwestycji Czysta4. Klienci zwracają także większą uwagę na energooszczędność budynków i związane z tym niższe koszty eksploatacyjne, a tu możemy poszczycić się bardzo dobrymi wynikami w gotowych do zamieszkania projektach Panoramiqa, Czysta4, Bernadovo, czy Chmielna Duo.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

Część naszych klientów to osoby poszukujące mieszkań na osiedlach położonych z dala od miejskiego zgiełku, ale z wygodnym dojazdem do centrum miasta. Przykładają oni dużą wagę nie tylko do lokalizacji, ale też do jakości przestrzeni wspólnych, ilości zieleni, dostępu do miejsc rekreacji oraz możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu bez konieczności wyjazdu poza miasto. Jedną z naszych propozycji spełniających te oczekiwania jest inwestycja Lokum Verde, mieszcząca się na Zakrzowie, zacisznej i spokojnej części Wrocławia. Osiedle oferuje mieszkańcom bliskość natury, zarówno dzięki zielonym dziedzińcom w częściach wspólnych, jak i pobliskim parkom. A jego dogodna lokalizacja zapewnia łatwy dostęp do centrum miasta, a także do rozbudowanej infrastruktury miejskiej w postaci sklepów, punktów usługowych, żłobków, przedszkoli i szkoły.

Atrakcyjną propozycją dla klientów poszukujących przestronnych mieszkań w cichej, zielonej okolicy jest również kameralne osiedle Lokum Monte, położone w Sobótce, u podnóża góry Ślęży. Komfortowe warunki do odpoczynku zapewniają tu nie tylko starannie zaprojektowane tereny zielone, ale też prywatna strefa SPA z basenem, saunami i grotą solną. Inwestycja znajduje się zaledwie pół godziny jazdy samochodem od Wrocławia, co pozwala jej mieszkańcom korzystać z udogodnień i atrakcji dużego miasta.

Od lat obserwujemy zainteresowanie klientów zakupem lokum w spokojniejszych okolicach. Nie oznacza to jednak odwrotu od centralnych lokalizacji, które wciąż cieszą się dużą popularnością wśród nabywców. Między innymi dla nich powstało Lokum Porto położone na wrocławskim Starym Mieście. Osiedle oferuje zarówno wszystkie udogodnienia związane z życiem w samym centrum miasta, jak i dostęp do atrakcyjnych terenów zielonych w obrębie inwestycji oraz w jej najbliższym otoczeniu.

Polecamy: Wideoszkolenie: Podatek od nieruchomości 2025 – czy firmy czeka rewolucja?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

Szybki QUIZ dla działkowców i ogrodników. Dasz radę zdobyć komplet punktów?
Kiedy wypada Zimna Zośka? Co oznacza skrót ROD? Odmianą jakiego warzywa jest Bawole Serce? Znasz odpowiedzi? Sprawdź swoją wiedzę!
Komunikat GUS ws. ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2025 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wydał 26 maja 2025 r. komunikat w sprawie ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2025 r. Komunikat zostanie ogłoszony w Dzienniku Urzędowym GUS.

REKLAMA

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Second home (dom rekreacyjny) nie tylko dla bogatych. Ile kosztuje taka przyjemność w 2025 roku?

W Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie tzw. „second home”, czyli domem rekreacyjnym. To trend, który dotyczy nie tylko najbogatszych, ale również klasy średniej. Jakie kierunki wybierają Polacy? Góry, morze czy zagraniczne kurorty? Jakie udogodnienia są dla nich kluczowe? I wreszcie – ile są w stanie zapłacić za swój azyl od codzienności?

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

REKLAMA

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

REKLAMA