REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?
Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Wynajem nieruchomości to popularna forma inwestowania. Rynek nieruchomości nie traci na atrakcyjności, choć dla wielu osób pozostaje niedostępny z powodu wysokich barier wejścia. Wystarczy wskazać, że ceny mieszkań w Polsce w III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Jak zatem najefektywniej rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem?

REKLAMA

Inwestowanie w wynajem. Wysoki próg wejścia często uniemożliwia realizację celu

REKLAMA

Nieruchomości oferują połączenie stabilności z możliwością osiągania atrakcyjnych zysków. Dla wielu inwestorów stanowią także formę ochrony kapitału przed inflacją – to aktywa, które w trudnych gospodarczo czasach zachowują swoją wartość, a często ją nawet zwiększają. Z najnowszego Kwartalnika Mieszkaniowego autorstwa Otodom i Polityki Insight wynika, że w III kwartale 2024 roku średnie stawki ofertowe mieszkań wzrosły o 1,4 proc. w relacji kwartał do kwartału, a roczny wzrost wyniósł 12 proc. W największych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, dynamika wzrostu kwartał do kwartału wyniosła 2,4 proc., a rok do roku - 13,2 proc., co potwierdza silną pozycję nieruchomości jako formy inwestycji w Polsce.

– Wielu ludzi postrzega nieruchomości jako bezpieczną przystań dla oszczędności, ale wysoki próg wejścia często uniemożliwia im realizację tego celu. Zakup mieszkania w dużym mieście wymaga dużych nakładów finansowych i często wysokiej zdolności kredytowej. Dodatkowym problemem bywają skomplikowane procedury, odpowiednia i rzeczowa analiza rynku, czy regularne zarządzanie wynajmem. To sprawia, że choć chęci są, możliwości często brakuje – mówi dr Grzegorz Mizerski, pomysłodawca oraz prezes zarządu Rentinvesto.app PSA.

Pierwsze kroki w branży wynajmu nieruchomości mogą wydawać się skomplikowane

REKLAMA

Dla początkujących inwestorów pierwsze kroki w branży wynajmu nieruchomości mogą wydawać się skomplikowane. Wejście na ten rynek na pewno wymaga przygotowania, a kluczem do sukcesu jest odpowiednie podejście, które pozwoli ominąć najczęściej spotykane przeszkody. Pierwszym etapem jest zdobycie wiedzy. Inwestowanie w wynajem nieruchomości wymaga zrozumienia podstawowych pojęć i mechanizmów nim rządzących. Warto przeanalizować, czym różni się rynek pierwotny od wtórnego oraz jakie typy nieruchomości – mieszkania, domy czy lokale użytkowe – przyniosłyby nam największe korzyści. Dobrym pomysłem jest również śledzenie raportów branżowych, które pokazują aktualne ceny, prognozy wzrostu oraz najbardziej atrakcyjne lokalizacje.

Kolejnym krokiem jest określenie własnego budżetu i celów. Zakup nieruchomości  na wynajem to często duży wydatek, dlatego trzeba dokładnie oszacować, jakimi środkami dysponujemy. Jeśli nie posiadamy wystarczającej kwoty, warto zbadać o swoją zdolność kredytową i porównać oferty kredytów hipotecznych, oferowanych przez poszczególne banki. Jednocześnie należy zdecydować, jaki jest nasz cel – wynajem długoterminowy, sprzedaż mieszkania z zyskiem po remoncie, czy długoterminową ochronę kapitału. Kluczowa decyzja to również lokalizacja. Najbardziej opłacalne w kontekście zysków z wynajmu są z reguły nieruchomości położone w pobliżu uczelni, centrów biznesowych lub dobrze skomunikowanych dzielnic. Miasta takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław cieszą się z tego względu nieustającym zainteresowaniem najemców i oferują największy potencjał wzrostu wartości nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Co ważne, przed zakupem należy dokładnie sprawdzić daną nieruchomość. Oprócz oględzin stanu technicznego ważne jest również zweryfikowanie sytuacji prawnej mieszkania. Trzeba upewnić się, że nie jest zadłużone ani obciążone hipoteką. Przy zakupie z rynku wtórnego warto natomiast oszacować koszty ewentualnego remontu, aby określić, czy inwestycja jest opłacalna – mówi dr Grzegorz Mizerski. – Zakup nieruchomości to tak naprawdę dopiero początek. Kluczowe jest odpowiednie zarządzanie nią, zwłaszcza jeśli celem jest wynajem. Należy zadbać m.in. o znalezienie najemców i stałą opiekę nad nieruchomością. Początki mogą wydawać się trudne, ale odpowiednie podejście pozwala osiągnąć  zyski z wynajmu porównywalne z oprocentowaniem rocznej  lokaty bankowej. Wiele osób zaczyna od małych inwestycji, stopniowo budując swoje portfolio nieruchomości. Kluczowe jest zrozumienie rynku i cierpliwość. Minusem – konieczność posiadania dużych kapitałów początkowych  – dodaje.

Pokonać wysoki próg finansowy i skomplikowane procedury

Inwestowanie w nieruchomości, choć daje ogromne możliwości, dla wielu osób pozostaje wyzwaniem ze względu na wysoki próg finansowy, skomplikowane procedury czy brak doświadczenia, skutkujący niepewnością w kontekście tak drogich zakupów. Koszt mieszkania w dużym mieście oscyluje dziś wokół kilkuset tysięcy złotych, a zarządzanie nim wymaga czasu i zaangażowania. Nie każdy może sobie na to pozwolić.

– To właśnie te bariery sprawiają, że wielu początkujących rezygnuje z inwestowania na wczesnym etapie. Czują się oni przytłoczeni barierami związanymi z finansowaniem czy procedurami prawnymi. Zdarza się, że mimo szczerych chęci rezygnują, bo cały ten proces wydaje im się zbyt skomplikowany. Zauważyliśmy, że brakuje rozwiązań, które pozwoliłyby wejść na rynek nieruchomości nawet z niewielkim kapitałem i bez konieczności ciągłego zajmowania się formalnościami – mówi dr Grzegorz Mizerski.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

REKLAMA

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

REKLAMA

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 roku. Metr kwadratowy garażu jest często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

REKLAMA