REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?
Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Wynajem nieruchomości to popularna forma inwestowania. Rynek nieruchomości nie traci na atrakcyjności, choć dla wielu osób pozostaje niedostępny z powodu wysokich barier wejścia. Wystarczy wskazać, że ceny mieszkań w Polsce w III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Jak zatem najefektywniej rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem?

REKLAMA

Inwestowanie w wynajem. Wysoki próg wejścia często uniemożliwia realizację celu

REKLAMA

Nieruchomości oferują połączenie stabilności z możliwością osiągania atrakcyjnych zysków. Dla wielu inwestorów stanowią także formę ochrony kapitału przed inflacją – to aktywa, które w trudnych gospodarczo czasach zachowują swoją wartość, a często ją nawet zwiększają. Z najnowszego Kwartalnika Mieszkaniowego autorstwa Otodom i Polityki Insight wynika, że w III kwartale 2024 roku średnie stawki ofertowe mieszkań wzrosły o 1,4 proc. w relacji kwartał do kwartału, a roczny wzrost wyniósł 12 proc. W największych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, dynamika wzrostu kwartał do kwartału wyniosła 2,4 proc., a rok do roku - 13,2 proc., co potwierdza silną pozycję nieruchomości jako formy inwestycji w Polsce.

– Wielu ludzi postrzega nieruchomości jako bezpieczną przystań dla oszczędności, ale wysoki próg wejścia często uniemożliwia im realizację tego celu. Zakup mieszkania w dużym mieście wymaga dużych nakładów finansowych i często wysokiej zdolności kredytowej. Dodatkowym problemem bywają skomplikowane procedury, odpowiednia i rzeczowa analiza rynku, czy regularne zarządzanie wynajmem. To sprawia, że choć chęci są, możliwości często brakuje – mówi dr Grzegorz Mizerski, pomysłodawca oraz prezes zarządu Rentinvesto.app PSA.

Pierwsze kroki w branży wynajmu nieruchomości mogą wydawać się skomplikowane

REKLAMA

Dla początkujących inwestorów pierwsze kroki w branży wynajmu nieruchomości mogą wydawać się skomplikowane. Wejście na ten rynek na pewno wymaga przygotowania, a kluczem do sukcesu jest odpowiednie podejście, które pozwoli ominąć najczęściej spotykane przeszkody. Pierwszym etapem jest zdobycie wiedzy. Inwestowanie w wynajem nieruchomości wymaga zrozumienia podstawowych pojęć i mechanizmów nim rządzących. Warto przeanalizować, czym różni się rynek pierwotny od wtórnego oraz jakie typy nieruchomości – mieszkania, domy czy lokale użytkowe – przyniosłyby nam największe korzyści. Dobrym pomysłem jest również śledzenie raportów branżowych, które pokazują aktualne ceny, prognozy wzrostu oraz najbardziej atrakcyjne lokalizacje.

Kolejnym krokiem jest określenie własnego budżetu i celów. Zakup nieruchomości  na wynajem to często duży wydatek, dlatego trzeba dokładnie oszacować, jakimi środkami dysponujemy. Jeśli nie posiadamy wystarczającej kwoty, warto zbadać o swoją zdolność kredytową i porównać oferty kredytów hipotecznych, oferowanych przez poszczególne banki. Jednocześnie należy zdecydować, jaki jest nasz cel – wynajem długoterminowy, sprzedaż mieszkania z zyskiem po remoncie, czy długoterminową ochronę kapitału. Kluczowa decyzja to również lokalizacja. Najbardziej opłacalne w kontekście zysków z wynajmu są z reguły nieruchomości położone w pobliżu uczelni, centrów biznesowych lub dobrze skomunikowanych dzielnic. Miasta takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław cieszą się z tego względu nieustającym zainteresowaniem najemców i oferują największy potencjał wzrostu wartości nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Co ważne, przed zakupem należy dokładnie sprawdzić daną nieruchomość. Oprócz oględzin stanu technicznego ważne jest również zweryfikowanie sytuacji prawnej mieszkania. Trzeba upewnić się, że nie jest zadłużone ani obciążone hipoteką. Przy zakupie z rynku wtórnego warto natomiast oszacować koszty ewentualnego remontu, aby określić, czy inwestycja jest opłacalna – mówi dr Grzegorz Mizerski. – Zakup nieruchomości to tak naprawdę dopiero początek. Kluczowe jest odpowiednie zarządzanie nią, zwłaszcza jeśli celem jest wynajem. Należy zadbać m.in. o znalezienie najemców i stałą opiekę nad nieruchomością. Początki mogą wydawać się trudne, ale odpowiednie podejście pozwala osiągnąć  zyski z wynajmu porównywalne z oprocentowaniem rocznej  lokaty bankowej. Wiele osób zaczyna od małych inwestycji, stopniowo budując swoje portfolio nieruchomości. Kluczowe jest zrozumienie rynku i cierpliwość. Minusem – konieczność posiadania dużych kapitałów początkowych  – dodaje.

Pokonać wysoki próg finansowy i skomplikowane procedury

Inwestowanie w nieruchomości, choć daje ogromne możliwości, dla wielu osób pozostaje wyzwaniem ze względu na wysoki próg finansowy, skomplikowane procedury czy brak doświadczenia, skutkujący niepewnością w kontekście tak drogich zakupów. Koszt mieszkania w dużym mieście oscyluje dziś wokół kilkuset tysięcy złotych, a zarządzanie nim wymaga czasu i zaangażowania. Nie każdy może sobie na to pozwolić.

– To właśnie te bariery sprawiają, że wielu początkujących rezygnuje z inwestowania na wczesnym etapie. Czują się oni przytłoczeni barierami związanymi z finansowaniem czy procedurami prawnymi. Zdarza się, że mimo szczerych chęci rezygnują, bo cały ten proces wydaje im się zbyt skomplikowany. Zauważyliśmy, że brakuje rozwiązań, które pozwoliłyby wejść na rynek nieruchomości nawet z niewielkim kapitałem i bez konieczności ciągłego zajmowania się formalnościami – mówi dr Grzegorz Mizerski.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REKLAMA

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

REKLAMA

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

REKLAMA