REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń
Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Ile pozwoleń na budowę uzyskali w 2024 r. inwestorzy

Ubiegły rok zakończył się spadkiem produkcji budowlano-montażowej aż o 6,7%. Można się było tego spodziewać, patrząc na pogarszające się dwa lata z rzędu statystyki Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dotyczące pozwoleń na budowę. W tym roku oczekuje się ożywienia na placach budów. A to m.in. dzięki inwestycjom wspieranym przez UE w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jednak najnowsze dane GUNB nakazują wstrzemięźliwość. Pozwolenia na budowę są bowiem powszechnie uznawane za papierek lakmusowy przyszłej koniunktury w budownictwie - mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. I powołuje się na najnowsze dane GUNB, z których wynika, że w 2024 r. inwestorzy uzyskali ok. 143,4 tys. pozwoleń na budowę ok. 182,6 tys. różnego rodzaju obiektów. W porównaniu z rokiem ubiegłym ich liczba zwiększyła się o odpowiednio 5% i 7%. Pamiętajmy jednak, że to odbicie jest niewielkie w porównaniu z potężnym tąpnięciem, które miało miejsce w poprzednich dwóch latach.

REKLAMA

Ruch budowlany w latach 2020 - 2024

Ruch budowlany w latach 2020 - 2024

GetHome.pl

REKLAMA

Hamowanie nie grozi raczej mieszkaniówce, na którą przypadało przeszło 60% wszystkich pozwoleń oraz objętych nimi obiektów. Tym sposobem, na podstawie wydanych w 2024 r. pozwoleń na budowę i zgłoszeń budowy, będzie mogło powstać ok. 102,9 tys. domów jednorodzinnych. Rok wcześniej pozwolenia i zgłoszenia obejmowały niespełna 92,3 tys. takich domów. Ich liczba wzrosła więc o 11%. Z kolei deweloperzy uzyskali blisko 6,4 tys. pozwoleń na budowę ok. 16,2 tys. budynków wielorodzinnych. Powstanie ich więc o 22% więcej niż na podstawie pozwoleń wydanych rok wcześniej.

Marek Wielgo zwraca uwagę, że w poprzednich dwóch latach także w budownictwie mieszkaniowym mocno skurczyła się liczba pozwoleń na budowę i objętych nimi budynków mieszkalnych. Mimo to ubiegły rok przyniósł poprawę koniunktury w mieszkaniówce, czyli wyraźny wzrost liczby rozpoczynanych mieszkań. Jest to możliwe, gdyż – jak wynika z danych GUS – inwestorzy wciąż dysponują ogromnym zapasem niewykorzystanych pozwoleń na budowę. W ubiegłym roku do rozpoczynania budów zachęciły inwestorów dobre prognozy gospodarcze, perspektywa poprawy kredytów mieszkaniowych oraz stabilizacja cen materiałów budowlanych i kosztów budowy.

Budownictwo mieszkaniowe

Budownictwo mieszkaniowe

GetHome.pl

Pesymizm w branży

- Także w tym roku możemy liczyć na dużą aktywność inwestycyjną firm deweloperskich. Początek tego roku był bowiem rekordowy w historii rynku deweloperskiego pod względem liczby rozpoczętych mieszkań – komentuje Marek Wielgo.

A jakie są prognozy dla innych sektorów budownictwa? Według GUNB, aż o 26% zmniejszyła się w ubiegłym roku liczba planowanych rurociągów, linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych oraz budynków zamieszkania zbiorowego, czyli m.in. hoteli i pensjonatów. Ponadto GUNB odnotował 16% spadek w pozwoleniach na budowę budowli wodnych. Z kolei budynków przemysłowych i magazynowych powstanie o 9% mniej, a budynków gospodarczo-inwentarskich - o 4%. Nie ma też poprawy w pozwoleniach na budowę obiektów infrastruktury transportu (m.in. dróg, mostów czy torów).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Obiekty budowlane, dla których wydano pozwolenia na budowę

Obiekty budowlane, dla których wydano pozwolenia na budowę

GetHome.pl

Tymczasem w badaniach GUS dotyczących ogólnego klimatu koniunktury wciąż przeważają w tej branży pesymiści. W lutym wskaźnik był na poziomie minus 6,8. Należy zauważyć, że rok temu wynosił minus 5,5. Nastąpiło więc pogorszenie nastrojów. GUS zwraca uwagę, że 27,5% ankietowanych firm budowlanych spodziewa się w tym roku spadku poziomu inwestycji, a tylko 14,3% - wzrostu, i to raczej nieznacznego. Pozostałe liczą, że inwestycje utrzymają ubiegłoroczny poziom. Firmom budowlanym najmocniej dają się dziś we znaki wysokie koszty realizacji inwestycji, niepewna sytuacja makroekonomiczna oraz wysoka inflacja.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Polecamy: Szkolenie: Opodatkowanie najmu i innych transakcji na nieruchomościach

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA