REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agent w międzynarodowym biurze pośrednictwa w obrocie nieruchomościami RE/MAX City
3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości
3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Jak wybrać agenta sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości jest dużo trudniejszym zadaniem niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług agenta, który, doświadczeniem, znajomością prawa i marketingu, umiejętnością współpracy z notariuszem, a także dzięki znajomości psychologii i sztuki negocjacji sprawi, że proces sprzedaży nieruchomości przebiegnie sprawniej i mniej stresująco. Wybór odpowiedniego agenta może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia całego projektu. Ale jak go wybrać? O co zapytać, zanim wybierze się tą jedną osobę, której zaufamy i która ma nas poprowadzić do sukcesu?

REKLAMA

Wiele osób wybór agenta zaczyna od pytania, które często jest to pierwszym, ale też ostatnim pytaniem zadanym agentowi. A brzmi ono: „Jaka jest wysokość prowizji?”.

Od kogo prowizja

REKLAMA

Pytanie o wynagrodzenie, jakie pobiera agencja za swoje usługi, jest oczywiście zasadne, ale jest tylko jednym z wielu, jakie powinny paść. I nie tylko od odpowiedzi na to jedno pytanie powinien zależeć nasz wybór. Powinniśmy również wiedzieć za co płacimy!

Moim zdaniem główną kwestią, która powinna nas zainteresować jest to, czy agent współpracuje z innym agentami. Podpisując umowę z agentem, który nie współpracuje z innymi pośrednikami ograniczasz możliwość, a czasem nawet tracisz szansę na sprzedaż swojej nieruchomości, tylko dlatego, że Twój agent odmówi innemu pośrednikowi jej prezentacji dla jego klienta.

Ważnym zagadnieniem jest również to, od kogo agent pobiera wynagrodzenie za wykonane usługi, czyli - kogo przy danej transakcji reprezentuje? W przypadku transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości każda ze stron ma rozbieżne interesy – kupujący chcą kupić jak najtaniej, a sprzedający dążą do uzyskania jak najlepszych warunków sprzedaży. Agent, pobierający wynagrodzenie od obu stron transakcji, to jak prawnik, doradzający dwóm stronom jednej umowy handlowej. A przecież chcemy, aby osoba nas reprezentująca działała w najlepiej pojętym naszym interesie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto, według mojego doświadczenia - brak konfliktu interesów i jasna definicja mocodawcy sprawia, że ceny transakcyjne uzyskiwane przez agentów będących partnerem jednej strony transakcji są lepsze niż w przypadku pośredników, którzy podpisują umowy i pobierają wynagrodzenie od obu stron transakcji.

Umowa od sukcesu

REKLAMA

Kwestią, które jest ważna jest rodzaj umowy współpracy, jaką proponuje agent. Klienci często boją się umów na tzw. wyłączność. Uważają, że umowa taka może ograniczyć możliwość sprzedaży nieruchomości. W praktyce jest odwrotnie. Podpisując umowę na wyłączność, agent ma zagwarantowane wynagrodzenie „od sukcesu”, co powoduje, że agent jest zmotywowany do działań, które w dużym stopniu zależą od niego, a również nie oszczędza na wydatkach marketingowych, które mogą go do tego sukcesu doprowadzić. Wie, że za dobrze wykonane zadanie otrzyma swoje wynagrodzenie. Osoba taka nie będzie wywierała na Tobie presji np. na obniżenie ceny, jeżeli widzi szansę na uzyskanie lepszej ceny, ale za 2-3 miesiące.

Wybór najlepszej osoby, która będzie reprezentowała Twoje interesy przy sprzedaży nieruchomości to nie łatwe zadanie, a relacja agent-klient to relacja oparta za wzajemnym zaufaniu. Pytanie, które powinieneś zadać sobie, to pytanie czy chcesz, aby ta osoba reprezentowała Ciebie i czy wierzysz, że osoba ta poprowadzi Cię do skutecznej sprzedaży mieszkania.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA