3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Jak wybrać agenta sprzedaży nieruchomości
Sprzedaż nieruchomości jest dużo trudniejszym zadaniem niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług agenta, który, doświadczeniem, znajomością prawa i marketingu, umiejętnością współpracy z notariuszem, a także dzięki znajomości psychologii i sztuki negocjacji sprawi, że proces sprzedaży nieruchomości przebiegnie sprawniej i mniej stresująco. Wybór odpowiedniego agenta może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia całego projektu. Ale jak go wybrać? O co zapytać, zanim wybierze się tą jedną osobę, której zaufamy i która ma nas poprowadzić do sukcesu?
REKLAMA
Wiele osób wybór agenta zaczyna od pytania, które często jest to pierwszym, ale też ostatnim pytaniem zadanym agentowi. A brzmi ono: „Jaka jest wysokość prowizji?”.
Od kogo prowizja
REKLAMA
Pytanie o wynagrodzenie, jakie pobiera agencja za swoje usługi, jest oczywiście zasadne, ale jest tylko jednym z wielu, jakie powinny paść. I nie tylko od odpowiedzi na to jedno pytanie powinien zależeć nasz wybór. Powinniśmy również wiedzieć za co płacimy!
Moim zdaniem główną kwestią, która powinna nas zainteresować jest to, czy agent współpracuje z innym agentami. Podpisując umowę z agentem, który nie współpracuje z innymi pośrednikami ograniczasz możliwość, a czasem nawet tracisz szansę na sprzedaż swojej nieruchomości, tylko dlatego, że Twój agent odmówi innemu pośrednikowi jej prezentacji dla jego klienta.
Ważnym zagadnieniem jest również to, od kogo agent pobiera wynagrodzenie za wykonane usługi, czyli - kogo przy danej transakcji reprezentuje? W przypadku transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości każda ze stron ma rozbieżne interesy – kupujący chcą kupić jak najtaniej, a sprzedający dążą do uzyskania jak najlepszych warunków sprzedaży. Agent, pobierający wynagrodzenie od obu stron transakcji, to jak prawnik, doradzający dwóm stronom jednej umowy handlowej. A przecież chcemy, aby osoba nas reprezentująca działała w najlepiej pojętym naszym interesie.
Ponadto, według mojego doświadczenia - brak konfliktu interesów i jasna definicja mocodawcy sprawia, że ceny transakcyjne uzyskiwane przez agentów będących partnerem jednej strony transakcji są lepsze niż w przypadku pośredników, którzy podpisują umowy i pobierają wynagrodzenie od obu stron transakcji.
Umowa od sukcesu
REKLAMA
Kwestią, które jest ważna jest rodzaj umowy współpracy, jaką proponuje agent. Klienci często boją się umów na tzw. wyłączność. Uważają, że umowa taka może ograniczyć możliwość sprzedaży nieruchomości. W praktyce jest odwrotnie. Podpisując umowę na wyłączność, agent ma zagwarantowane wynagrodzenie „od sukcesu”, co powoduje, że agent jest zmotywowany do działań, które w dużym stopniu zależą od niego, a również nie oszczędza na wydatkach marketingowych, które mogą go do tego sukcesu doprowadzić. Wie, że za dobrze wykonane zadanie otrzyma swoje wynagrodzenie. Osoba taka nie będzie wywierała na Tobie presji np. na obniżenie ceny, jeżeli widzi szansę na uzyskanie lepszej ceny, ale za 2-3 miesiące.
Wybór najlepszej osoby, która będzie reprezentowała Twoje interesy przy sprzedaży nieruchomości to nie łatwa zadanie, a relacja agent-klient to relacja oparta za wzajemnym zaufaniu. Pytanie, które powinieneś zadać sobie, to pytanie czy chcesz, aby ta osoba reprezentowała Ciebie i czy wierzysz, że osoba ta poprowadzi Cię do skutecznej sprzedaży mieszkania.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA