REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Drugi dom już nie na Mazurach, ale w pobliżu hiszpańskiej plaży
Drugi dom już nie na Mazurach, ale w pobliżu hiszpańskiej plaży
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Jak wynika z najnowszych danych Registradores de España, od stycznia do marca 2025 r. polscy inwestorzy nabyli prawie 1 000 apartamentów i domów w Hiszpanii, czyli o blisko 25% więcej niż podczas analogicznego okresu 2024 r.
Oznacza to, iż w ciągu nieco ponad 4 lat (od początku 2021 r.) liczba zakupionych przez Polaków nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim osiągnęła już prawie 12,5 tysiąca. Było ich dokładnie 12 447, a w latach 2021-24 każdy z rocznych wyników był kolejnym rekordem.

REKLAMA

Drugi dom: Costa del Sol bezpieczną przystanią w Europie

REKLAMA

Według „Expansion”, największego dziennika ekonomicznego w Hiszpanii, bezpieczeństwo to główny powód zakupu nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim przez Polaków.
Costa del Sol jest jednym z najbardziej oddalonych od wojny w Ukrainie miejsc na kontynencie - drogą lądową dzieli je ponad 4 tysiące kilometrów. W dobie niepewności geopolitycznej Hiszpania staje się więc dla naszych rodaków bezpieczną przystanią oraz stabilną dywersyfikacją geograficzną swojego majątku.

Marbella i całe wybrzeże Costa del Sol przyciągają klimatem - bardziej przyjaznym niż w hiszpańskich metropoliach i łączącym wyjątkowe położenie (w otoczeniu gór i Morza Śródziemnego) w promieniach słońca, które świeci ponad 320 dni w roku. Stąd też coraz więcej Polaków przenosi się na stałe na Półwysep Iberyjski - podejmując decyzję, iż będzie to dla nich nie drugi, ale pierwszy dom. Z ostatniego „Raportu Przeprowadzki” wynika, iż w 2024 r. udział Hiszpanii w zleceniach przeprowadzek wzrósł o 4,5 p.p. i była ona 2. najczęściej wybieranym przez naszych rodaków miejscem docelowym.
- Przełomem był boom na pracę zdalną po pandemii. Polacy zaczęli od wynajmu nieruchomości w Hiszpanii, a następnie decydowali się na ich zakup. W 2021 r., czyli podczas pandemii, nasi rodacy nabyli nieco ponad 1,1 tys. apartamentów i domów. Rok później było to już blisko 3 tys., w 2022 r. - niemal 3,2 tys., a w ubiegłym roku - ponad 4,2 tys. Obserwujemy, jak dynamiczny rozwój rynku IT wpływa na sektor nieruchomości. Kupują je m.in. specjaliści z tej branży w wieku ok. 40 lat, ale także Polacy szukający spokojnej przystani w Hiszpanii po sukcesji w firmach - mówi Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, założycielka Agnes Inversiones - największego, najstarszego oraz najbardziej rozpoznawalnego polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol, które tylko w ciągu ostatnich 2 lat pośredniczyło w sprzedaży niemal 200 nieruchomości o łącznej wartości około 200 mln euro.

Drugi dom: Andaluzja liderem na Półwyspie Iberyjskim

REKLAMA

Costa del Sol to położony w Andaluzji kosmopolityczny region o wyjątkowym klimacie, słynący z gry w golfa - stąd przydomek Costa del Golf. Jak podkreśla Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, w 2024 r. Andaluzja była niekwestionowanym liderem sektora nieruchomości spośród wszystkich 17 wspólnot autonomicznych.
W ubiegłym roku dokonano tam zakupu aż 124 799 apartamentów i domów, co stanowiło blisko 20% udziału w hiszpańskim rynku. Dane nie obejmują jednak transakcji z rynku pierwotnego, uwzględnianych w statystykach z rocznym lub 2-letnim opóźnieniem.

Według Registradores de España, w I kwartale 2025 r. Andaluzja utrzymała pozycję lidera - z liczbą 36 318 zakupów nieruchomości, co stanowiło niemal 20% wszystkich transakcji w Hiszpanii. 998 z nich dokonali Polacy z udziałem w rynku na poziomie 3,9%, co dało im 9. miejsce w rankingu zagranicznych nabywców, któremu niezmiennie przewodzą Brytyjczycy.
Może się to jednak zmienić, gdyż od 3 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe przepisy - likwidujące „złote wizy”. To program, który umożliwiał obywatelom spoza UE uzyskanie prawa do pobytu w Hiszpanii w zamian za znaczącą inwestycję kapitałową - w tym w nieruchomości. Zapowiadany jest też 100% podatek dla nabywców apartamentów i domów spoza Unii Europejskiej, co również dotyczyłoby inwestorów z Wielkiej Brytanii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugi dom: Polska śladem Hiszpanii. Łączy je rynek nieruchomości

Gospodarka na Półwyspie Iberyjskim jest jedną z najsilniejszych w Europie, a „The Economist” okrzyknął ją liderem wśród krajów OECD, jako mocne strony wyróżniając rynek pracy i najniższą od ponad 10 lat stopę bezrobocia.
Z kolei hiszpański „Business Insider” określił Polskę mianem jednego z krajów o najszybciej rozwijającej się gospodarce na Starym Kontynencie. Tegoroczne prognozy wzrostu PKB nad Wisłą wynoszą 3,5 proc., czyli są wyższe niż w przypadku Hiszpanii. Równocześnie w marcu 2025 r. wskaźnik nastrojów gospodarczych (ESI) na Półwyspie Iberyjskim wzrósł najmocniej (o 1,1 m/m) w całej UE.

Pomostem, łączącym Polskę i Hiszpanię, jest rynek nieruchomości. Minister Gospodarki, Handlu i Biznesu Hiszpanii - Carlos Cuerpo, który odwiedził nasz kraj podczas Hiszpańsko-Polskiego Forum Biznesowego - mówił między innymi o zakupie nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim przez Polaków.
Apartamenty i domy na Półwyspie Iberyjskim są coraz atrakcyjniejszą inwestycją dla naszych rodaków. Według najnowszych danych Eurostat, w ciągu 5 lat (od IV kwartału 2019 r. do tego samego okresu w 2024 r.) ceny nieruchomości w Hiszpanii wzrosły o 32,4%. Fitch Ratings prognozuje, iż w tym roku mogą one wzrosnąć o 6–8%.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Najem mieszkań 2025: czy w 2025 roku trzeba płacić dużo wyższy czynsz niż rok temu, jakie prognozy na przyszłość

Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. W 10 miastach stawka najmu za małe mieszkanie nie przekracza 2000 zł. Najbliżej tej granicy jest Lublin (1961 zł). Najtańszym miastem na wynajem małego mieszkania jest Częstochowa, gdzie przeciętna stawka wynosi 1400 zł.

Ubezpieczenie mieszkania i domu. Ceny polis drożeją, ale wolniej niż inne koszty utrzymania

W ostatnim czasie właściciele domów oraz mieszkań w Polsce doświadczyli wzrostu opłat, co naturalnie rodzi pytania o inne aspekty kosztów utrzymania nieruchomości. Ubezpieczenia też drożeją, ale wolniej.

Za te rośliny w ogrodzie zapłacisz gigantyczną karę. Nieświadomość nie zwalnia z odpowiedzialności [LISTA, KARY]

Jest lista roślin, których zakazuje się w Polsce i UE. Nie każdy ma tego świadomość. Uprawianie inwazyjnych gatunków obcych (IGO) grozi gigantycznymi karami: grzywna do 1 mln zł, karą ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności. Jakich roślin nie można mieć w swoim ogrodzie, sprzedawać i w inny sposób rozpowszechniać? Zalicza się do nich na przykład niecierpek pomarańczowy i rdestowiec. Co zrobić, jeśli się takie rośliny posiada?

REKLAMA

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

REKLAMA