Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?

REKLAMA
REKLAMA
- Inwestycje w mieszkania, czy w inne lokale?
- Inwestorzy szukają alternatyw dla dotychczasowych sposobów inwestycji na rynku nieruchomości
- Czy klasyczne mieszkanie na wynajem to wciąż najlepsza lokata kapitału?
Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości? To pytanie od dłuższego czasu nurtuje zwłaszcza tych, którzy zastanawiają się, co zrobić np. z tzw. "wolnymi środkami" na ulokowanie w uznawanym za "stabilny" i gwarantujący przewidywalny zysk obszarze.
REKLAMA
Inwestycje w mieszkania, czy w inne lokale?
REKLAMA
Karliński przypomniał, że jeszcze niedawno inwestowanie w mieszkania pod wynajem uchodziło za tzw. "złoty środek" – stabilny, przewidywalny i bezpieczny sposób na pomnażanie kapitału. Jednak rzeczywistość rynku nieruchomości dynamicznie się zmienia, a inwestorzy z coraz większym sceptycyzmem patrzą na opłacalność takich działań – powiedział ekspert. Zwrócił uwagę, że z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że średnia roczna stopa zwrotu z wynajmu mieszkania w Warszawie to zaledwie 3,4 proc. To poziom zdecydowanie niższy niż inflacja. Zatem inwestor nie tylko nie zarabia realnie, ale wręcz traci na wartości swojego kapitału. Do tego dochodzą poważne ryzyka związane z nieuczciwymi najemcami oraz skomplikowanymi procedurami prawnymi, które w praktyce chronią lokatora bardziej niż właściciela lokalu – skomentował.
Według Karlińskiego, niełatwo mówić też dziś o zyskownym wynajmie krótkoterminowym, który jeszcze kilka lat temu był ratunkiem dla wielu inwestorów. Szykują się bowiem zmiany prawne, które mogą znacząco ograniczyć możliwość oferowania mieszkań w formule najmu dobowego. Rejestracja w samorządzie, zgody wspólnot mieszkaniowych, nowe obowiązki – wszystko to może skutecznie zniechęcić do takiej formy wynajmu – powiedział ekspert.
Inwestorzy szukają alternatyw dla dotychczasowych sposobów inwestycji na rynku nieruchomości
W ocenie eksperta, wobec coraz mniejszej atrakcyjności tradycyjnego wynajmu mieszkań, inwestorzy zaczynają szukać alternatyw. Jedną z nich są mikro lokale usługowe – małe, funkcjonalne przestrzenie o powierzchni poniżej 20 m2, które mogą pełnić wiele ról: biura, gabinety, z opcją zanocowania, jeśli zachodzi taka konieczność. Ich elastyczne przeznaczenie i niska cena zakupu czynią je interesującym wyborem, szczególnie dla osób indywidualnych – wskazał. Dodał, że w odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań - powiedział.
Czy klasyczne mieszkanie na wynajem to wciąż najlepsza lokata kapitału?
Według eksperta, nowe przepisy budowlane ograniczają możliwość realizacji nowych mikro lokali (obowiązuje minimalna powierzchnia 25 m2), jednakże na rynku wciąż można znaleźć pojedyncze projekty oferujące tego typu przestrzenie. Karliński wskazał, że należy sobie zadać pytanie czy klasyczne mieszkanie na wynajem to wciąż najlepsza lokata kapitału? Coraz więcej argumentów przemawia za tym, że odpowiedź brzmi: niekoniecznie. Warto rozważyć nowe formaty, które lepiej odpowiadają dzisiejszym wyzwaniom i oczekiwaniom inwestorów - podsumował Karliński.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA