REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakich mieszkań szukają studenci? Jest nowy trend na rynku nieruchomości

Duże i w nowym budownictwie - takich mieszkań poszukują studenci. To nowy trend na rynku nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrastające zainteresowanie studentów dużymi i nowoczesnymi mieszkaniami to jeden z najważniejszych trendów obserwowanych na rynku nieruchomości. Dlaczego właśnie one cieszą się wśród tej grupy tak dużym powodzeniem? Co jeszcze jest dla nich szczególnie ważne?

Studenci to grupa społeczna, która stanowi istotny segment rynku najmu nieruchomości. Eksperci AMRON-SARFiN wskazują, że mieszkania wynajmuje aż 40 procent z nich. Nie może więc dziwić, że ich oczekiwania i standardy mają znaczący wpływ na funkcjonowanie całego rynku.

REKLAMA

Lokum dla studenta. Rosnące znaczenie przestrzeni

REKLAMA

Z analizy Otodom wynika, że w wynajmowanym przez studenta lokum coraz większego znaczenia nabierają elementy jakościowe i dodatkowe udogodnienia. Ponadto w sierpniu prawie 70 proc. wyszukiwań dotyczyło mieszkań w nowym budownictwie, czyli oddanych do użytku po 2010 roku. Ważna jest również odpowiednia przestrzeń życiowa. Potencjalni najemcy poszukiwali najczęściej lokali trzypokojowych o metrażu od 50 do 60 mkw. Od lat na popularności traci natomiast typowa stancja, czyli pokój wynajmowany w miejscu, w którym mieszka również właściciel. Niszą są także uczelniane akademiki - z analizy CBRE, firmy doradczej z branży nieruchomości wynika, że jedynie 7 proc. studentów w całym kraju może liczyć na zakwaterowanie w takiej formie. W ośmiu największych ośrodkach akademickich w kraju studenci mieli do dyspozycji zaledwie 81,8 tys. miejsc w akademikach publicznych i prywatnych.

Dostępność domów studenckich pozostaje więc w skali kraju bardzo niska, nawet pomimo faktu, że sektor akademików prywatnych zaczyna rosnąć. Chętnych na mieszkanie położone nieopodal uczelni rokrocznie bowiem przybywa. W raporcie autorstwa AMRON-SARFiN czytamy, że w roku akademickim 2022/23 zarejestrowanych studentów było 1,22 mln, co stanowi wzrost o 0,45 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Rynek musi więc w pewnym stopniu stanowić odpowiedź na aktualne potrzeby żaków - Naszymi najemcami zarówno w Warszawie, jak i w innych dużych miastach są między innymi studenci. Obserwujemy wśród nich rosnące zainteresowanie większymi metrażami. Coraz częściej poszukują oni przestronnych lokali, które umożliwią wygodne życie, a także naukę zdalną. Dla wielu z nich mieszkanie jest również miejscem do relaksu lub pracy w stylu home-office - mówi Marlena Biardzka, Manager Sprzedaży i Marketingu LifeSpot.- Rynek, nazwijmy to studencki, na przestrzeni lat bardzo się zmienił i dziś akademiki absolutnie nie wystarczają, by odpowiedzieć na popyt ze strony młodych osób. Dlatego też  w ostatnim czasie większym zainteresowaniem cieszą się lokale w systemie PRS - głównie ze względu na zapewnienie kompleksowych usług, codzienną obsługę nieruchomości, nowoczesne budownictwo, kompletne umeblowanie, a także bezpieczeństwo najmu- dodaje.

Życie w stylu “Przyjaciół”

Według badania AMRON-SARFiN, w semestrze letnim 2023 roku najbardziej popularnym przedmiotem najmu wśród studentów stacjonarnych był osobny pokój w lokalu mieszkalnym (42 proc. odpowiedzi). Jak wskazuje badanie, polscy studenci najczęściej mieszkają w parach. Przestrzeń z jednym współlokatorem dzieli aż 38 proc. żaków, a 23 proc. żyje z dwoma innymi osobami. Zaledwie 13 proc. ma całą nieruchomość jedynie dla siebie. Tak więc studenci szukają większych metraży nie tylko ze względu na wygodę, ale też kwestie ekonomiczne, gdyż jest to dla nich bardziej opłacalna opcja - Mieszkania w układzie 2-3 oddzielne sypialne i salon z aneksem kuchennym idealnie wpisują się w trend życia w stylu „Przyjaciół”. To podejście ma swoje korzenie w dążeniu do tworzenia bliskich relacji i wspólnych doświadczeń z przyjaciółmi z uczelni. Studenci cenią sobie przestrzeń do wspólnych aktywności, takich jak gotowanie czy organizowanie spotkań. Dodatkowo, większe mieszkania mogą być bardziej przystępne cenowo, gdy dzielone są z grupą przyjaciół, co stanowi bardzo atrakcyjny argument ekonomiczny - mówi Marlena Biardzka.

Wysokie, ale zrozumiałe wymagania studentów

Współczesne mieszkania dopasowane do wymagań studentów muszą być zaprojektowane zgodnie z potrzebami nowego pokolenia. Oznacza to m.in. dostęp do szybkiego internetu, funkcjonalność przestrzeni czy chociażby odpowiednią ilość gniazdek elektrycznych w pokojach. Dla młodych osób to nie luksus, ale standard. Warto również zaznaczyć, że studenci są bardzo świadomi pod względem ekologicznym. Dlatego mieszkania w budynkach z rozwiązaniami przyjaznymi środowisku są dla nich dużo bardziej atrakcyjne - Współczesne pokolenie stawia coraz wyższe wymagania, jeśli chodzi o warunki życia, które łączą w sobie komfort, wygodę i nowoczesność. Z ich perspektywy mieszkanie to przede wszystkim przestrzeń do życia, nauki i pracy. Lokale dostosowane do potrzeb studentów to nie tylko szansa, ale przyszłość rynku wynajmu. Ci, którzy inwestują w nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania, przyciągną uwagę i zadowolenie współczesnego pokolenia studenckiego, które oczekuje więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Są to jednak wymagania całkowicie zrozumiałe - mówi Marlena Biardzka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA