REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

REKLAMA

W roku akademickim 2022/23 liczba studentów wyniosła ponad 1,2 mln, z czego większość osób zdecydowała się na studiowanie w trybie stacjonarnym (64 proc.)[1]. Tak duża liczba osób poszukujących mieszkania na czas nauki jest sporym wyzwaniem dla krajowego rynku nieruchomości. Mimo przybywającej liczby mieszkań, według raportu “Portfel studenta 2023” i przytoczonych w nim danych portalu OLX szacuje się, że w największych ośrodkach miejskich brakuje nadal aż 700 tys. mieszkań na wynajem[2].

REKLAMA

Powiązany z tym problem to rosnące ceny najmu. Wydatki związane z lokum stanowią główne obciążenie dla studenckiego budżetu i mogą one wynieść nawet jego połowę. Jak wskazują autorzy raportu “Portfel studenta 2023” średni miesięczny koszt wynajmu pokoju dla przeciętnego studenta to 1350 zł. Dużo więcej muszą wydać osoby, które chcą zamieszkać same, w kawalerce bądź dwupokojowym mieszkaniu. I choć, według ekspertów i rynkowych raportów, ceny najmu w ostatnich miesiącach zaczęły się stabilizować, nadal są wyższe, nawet o kilkanaście procent, w porównaniu do ubiegłego roku - w Bydgoszczy koszt najmu wzrósł o ponad 15 proc., w Rzeszowie o 12 proc., a w Warszawie i Lublinie o 10 proc.[3]

Zakupu mieszkań studenckich a sytuacja gospodarcza

REKLAMA

Jeszcze kilka miesięcy temu, podczas szalejącej inflacji i regularnych podwyżek stóp procentowych, Polacy wstrzymywali się z planami zakupu nieruchomości. Sytuacja zmieniła się wraz z nadejściem powolnej stabilizacji gospodarczej i dość nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych. Z racji zbliżającego się początku roku akademickiego sporo zapytań płynie zwłaszcza o mieszkania studenckie.

–  W ostatnim czasie obserwujemy w naszych biurach sprzedaży rosnące zainteresowanie mieszkaniami kupowanymi na tzw. potrzeby studenckie. Widzimy tu zwłaszcza sporo zapytań o mieszkania oraz apartamenty inwestycyjne w naszych inwestycjach. Na pewno istotnym atutem zakupu tego typu nieruchomości jest też możliwość “odzyskania” podatku VAT w wysokości 23 procent, a dla wielu osób ostatni kwartał roku to czas ruchów, które mają pomóc w optymalizacji podatkowej – komentuje Małgorzata Ostrowska, dyrektorka pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction.

Nieoceniona pomoc rodziców

Za cenę kilkuletniego wynajmu mieszkania można z powodzeniem spłacić sporą część kredytu hipotecznego – to główny argument osób, które decydują się na zakup mieszkania studenckiego. Za zakupem przemawia też poczucie niezależności i stabilizacji na czas studiów. Przeszkodą jest jednak niska zdolność kredytowa młodych osób, które chcą kupić nieruchomość, a także konieczność zgromadzenia wysokiej kwoty wkładu własnego. W tym kontekście kluczowa jest zwykle pomoc ze strony najbliższych, oczywiście jeśli mają oni tylko możliwość wsparcia finansowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na pomoc studentom zwykle przychodzą rodzice, dla których wsparcie w zakupie lokum dla swoich dzieci to kuszące rozwiązanie, aby wesprzeć je w dorosłym życiu i jednocześnie zainwestować w ich przyszłość. Taki zakup to inwestycja nie tylko na studenckie lata, ale też na dłużej - możemy bowiem zarabiać nie tylko na wynajmie, ale też na samym wzroście wartości nieruchomości.

Mieszkanie studenckie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Studenci poszukujący mieszkania na własność zwracają uwagę przede wszystkim na lokalizację, ale także na otaczającą nieruchomość infrastrukturę.

- Najwięcej zapytań, w kontekście mieszkań studenckich, mamy w ostatnich tygodniach o inwestycje, które są położone blisko uczelni lub też wyróżniają się dobrym dojazdem na uczelnie. Studenci zwracają też uwagę na bliskość przystanków, dobry dojazd do centrum czy też do dzielnic, w których tętni życie towarzyskie, a także na to, czy w okolicy można znaleźć sklepy czy restauracje – mówi Małgorzata Ostrowska. 

Mniejsze metraże „w cenie”

Jak dużych mieszkań poszukują studenci, którzy decydują się na zakup mieszkania?

Największą popularnością cieszą się lokale o metrażu do 40 mkw., który jest w zupełności wystarczający dla młodego studenta. Jeśli jednak mamy taką możliwość, warto zainwestować w nieco większy lokal, np. 3-pokojowy. Takie mieszkanie nie dość, że może “samo spłacać” raty kredytu poprzez wynajęcie nieużytkowanych pokoi, to jest także praktycznym rozwiązaniem na przyszłość – dodaje ekspertka.

Zakup studenckiego mieszkania nie jest oczywiście rozwiązaniem dla wszystkich. Poza ograniczonymi możliwościami finansowymi, młodzi ludzie nie decydują się na nabycie nieruchomości z racji tego, że nie chcą w tak wczesnym wieku mieć tak dużego obowiązku i odpowiedzialności związanej ze spłatą kredytu. Najem ma też większy sens, gdy często się przeprowadzamy, dużo podróżujemy i nie planujemy „wiązać się” zakupem z danym miastem. W innych przypadkach warto wziąć pod uwagę inwestycję w nieruchomość, która wobec zawirowań gospodarczych pozostaje jedną z najbezpieczniejszych form lokowania oszczędności. 

____________________________

[1] https://www.wib.org.pl/wp-content/uploads/2023/09/raport-portfel-studenta-2023-wib-zbp-bde-as.pdf

[2] Tamże.

[3] https://expander.pl/aktualnosci/kategorie/komentarze-i-analizy/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA