REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie bez wkładu własnego w 2022 r. - jakie trzeba spełnić warunki, aby go otrzymać?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie trzeba spełnić warunki, aby go otrzymać?
Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie trzeba spełnić warunki, aby go otrzymać?

REKLAMA

REKLAMA

Wielu Polaków marzy o zakupie własnego M. Jednak dla dużej części jest to nieosiągalne. Barierą jest między innymi konieczność wpłaty wkładu własnego. W 2022 roku w życie wejdzie nowy program, który umożliwi zaciągniecie kredytu hipotecznego bez niego. Jednak trzeba spełnić wiele warunków. Jakich? Kiedy dokładnie program wchodzi w życie?

Mieszkanie bez wkładu własnego - założenia programu

Mieszkanie bez wkładu własnego to element Polskiego Ładu. Jest on kierowany do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny. Program wprowadza możliwość objęcia gwarancją przez Bank Gospodarstwa Krajowego części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania

REKLAMA

REKLAMA

Co istotne program polega na objęciu gwarancją kwoty, która musiałaby zostać przez kredytobiorcę wpłacona jako wkład własny, a nie na jej pokryciu. To znaczy, że osoba, która skorzystała z programu będzie musiała zwrócić także sumę objętą gwarancją. Ponadto spłacając swoje zobowiązanie do banku, w pierwszej kolejności zostanie spłacona kwota objęta gwarancją.

Gwarancja BGK zastępująca wymóg wniesienia wkładu własnego może wynieść nie mniej niż 10 proc. oraz nie więcej niż 20 proc. wydatków, na które zaciągany jest kredyt, przy czym kwota gwarantowanej części kredytu nie może być wyższa niż 100 tys. zł.

Minimalny okres udzielenia takiego kredytu mieszkaniowego wynosi 15 lat. Będzie dostępny tylko i wyłącznie w złotówkach i będą go udzielać banki, które zawrą w tym zakresie umowę z BGK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony nie tylko na zakup mieszkania, ale także na pokrycie wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego oraz zakupu nieruchomości gruntowej w celu budowy na niej tego domu.

Nie jest to również bezpłatny program, ponieważ BKG pobiera od kredytobiorcy jednorazową opłatę prowizyjną w wysokości 1 proc. od wysokości kwoty objętej gwarancją.

W praktyce jest to instrument, za pomocą którego państwo spłaci sumę gwarantowaną bankowi, w przypadku, w którym kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać kredytu.

Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo?

Z programu mogą skorzystać zarówno single, pary pozostające w związkach formalnych, jak i nieformalnych oraz rodziny wielodzietne. Program bez wkładu własnego obejmuje więc także rodziny bez dzieci.

Natomiast jeżeli w rodzinie, która skorzystała z programu urodzi się kolejne dziecko (drugie, trzecie i każde następne) otrzyma ona dodatkowe świadczenie na jego spłacę. Wysokość spłaty wyniesie 20 tys. zł w przypadku urodzenia się drugiego dziecka oraz 60 tys. zł w przypadku trzeciego albo kolejnego dziecka.

Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie trzeba spełnić warunki?

REKLAMA

Podstawowym warunkiem otrzymania wsparcia jest brak prawa własności innego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci. Wówczas osoby wchodzące w skład tego gospodarstwa domowego mogą posiadać łącznie prawo własności do jednego mieszkania albo domu jednorodzinnego, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 m kw.

Co istotne, ustawodawca nie wyłącza z programu osób, które w przeszłości posiadały na własność nieruchomość mieszkaniową. Jednak jej zbycie nie mogło odbyć się umową darowizny na rzecz osoby z I i II grupy podatkowej przez 5 lat wstecz.

Wyłączeniu nie podlegają również osoby, które w przeszłości skorzystały z programu „Mieszkanie na swoim”, bądź „Rodzina na start”.

Kolejnym, kluczowym warunkiem jest limit ceny w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania. Został on ustalony osobno dla poszczególnych regionów i miast.

Mieszkanie bez wkładu własnego – kiedy rusza program i do kiedy można z niego skorzystać?

Przepisy ustawy wejdą w życie 27 maja 2022 r. Po tym okresie jest możliwość ubiegania się o gwarantowany kredyt mieszkaniowy.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony do dnia 31 grudnia 2030 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

REKLAMA

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

REKLAMA

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

REKLAMA