REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie bez wkładu własnego w 2022 r. - jakie trzeba spełnić warunki, aby go otrzymać?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie trzeba spełnić warunki, aby go otrzymać?
Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie trzeba spełnić warunki, aby go otrzymać?

REKLAMA

REKLAMA

Wielu Polaków marzy o zakupie własnego M. Jednak dla dużej części jest to nieosiągalne. Barierą jest między innymi konieczność wpłaty wkładu własnego. W 2022 roku w życie wejdzie nowy program, który umożliwi zaciągniecie kredytu hipotecznego bez niego. Jednak trzeba spełnić wiele warunków. Jakich? Kiedy dokładnie program wchodzi w życie?

Mieszkanie bez wkładu własnego - założenia programu

Mieszkanie bez wkładu własnego to element Polskiego Ładu. Jest on kierowany do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny. Program wprowadza możliwość objęcia gwarancją przez Bank Gospodarstwa Krajowego części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania

REKLAMA

REKLAMA

Co istotne program polega na objęciu gwarancją kwoty, która musiałaby zostać przez kredytobiorcę wpłacona jako wkład własny, a nie na jej pokryciu. To znaczy, że osoba, która skorzystała z programu będzie musiała zwrócić także sumę objętą gwarancją. Ponadto spłacając swoje zobowiązanie do banku, w pierwszej kolejności zostanie spłacona kwota objęta gwarancją.

Gwarancja BGK zastępująca wymóg wniesienia wkładu własnego może wynieść nie mniej niż 10 proc. oraz nie więcej niż 20 proc. wydatków, na które zaciągany jest kredyt, przy czym kwota gwarantowanej części kredytu nie może być wyższa niż 100 tys. zł.

Minimalny okres udzielenia takiego kredytu mieszkaniowego wynosi 15 lat. Będzie dostępny tylko i wyłącznie w złotówkach i będą go udzielać banki, które zawrą w tym zakresie umowę z BGK.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony nie tylko na zakup mieszkania, ale także na pokrycie wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego oraz zakupu nieruchomości gruntowej w celu budowy na niej tego domu.

Nie jest to również bezpłatny program, ponieważ BKG pobiera od kredytobiorcy jednorazową opłatę prowizyjną w wysokości 1 proc. od wysokości kwoty objętej gwarancją.

W praktyce jest to instrument, za pomocą którego państwo spłaci sumę gwarantowaną bankowi, w przypadku, w którym kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać kredytu.

Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo?

Z programu mogą skorzystać zarówno single, pary pozostające w związkach formalnych, jak i nieformalnych oraz rodziny wielodzietne. Program bez wkładu własnego obejmuje więc także rodziny bez dzieci.

Natomiast jeżeli w rodzinie, która skorzystała z programu urodzi się kolejne dziecko (drugie, trzecie i każde następne) otrzyma ona dodatkowe świadczenie na jego spłacę. Wysokość spłaty wyniesie 20 tys. zł w przypadku urodzenia się drugiego dziecka oraz 60 tys. zł w przypadku trzeciego albo kolejnego dziecka.

Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie trzeba spełnić warunki?

REKLAMA

Podstawowym warunkiem otrzymania wsparcia jest brak prawa własności innego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci. Wówczas osoby wchodzące w skład tego gospodarstwa domowego mogą posiadać łącznie prawo własności do jednego mieszkania albo domu jednorodzinnego, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 m kw.

Co istotne, ustawodawca nie wyłącza z programu osób, które w przeszłości posiadały na własność nieruchomość mieszkaniową. Jednak jej zbycie nie mogło odbyć się umową darowizny na rzecz osoby z I i II grupy podatkowej przez 5 lat wstecz.

Wyłączeniu nie podlegają również osoby, które w przeszłości skorzystały z programu „Mieszkanie na swoim”, bądź „Rodzina na start”.

Kolejnym, kluczowym warunkiem jest limit ceny w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania. Został on ustalony osobno dla poszczególnych regionów i miast.

Mieszkanie bez wkładu własnego – kiedy rusza program i do kiedy można z niego skorzystać?

Przepisy ustawy wejdą w życie 27 maja 2022 r. Po tym okresie jest możliwość ubiegania się o gwarantowany kredyt mieszkaniowy.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony do dnia 31 grudnia 2030 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Krzesimir
    2022-05-02 16:02:19
    A jeśli ktoś posiada małe mieszkanie ale w innym mieście niż pracuje i nie może w nim mieszkać bo nie jest możliwe aby codziennie dojeżdżać do pracy to też go nie obejmuje?
    2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

REKLAMA

Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

REKLAMA

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

REKLAMA