REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Pierwsze Mieszkanie. Czy ożywi rynek nieruchomości?

  • Materiał prasowy
Program pierwsze mieszkanie 2023
Program pierwsze mieszkanie 2023
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Program Pierwsze Mieszkanie ma pobudzić popyt na zakup mieszkań. Skierowany jest do osób, które chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość i zakłada wsparcie w dwóch wariantach: kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe.

Program Pierwsze Mieszkanie

Inflacja, wzrost stóp procentowych oraz niepewna sytuacja związana z wojną w Ukrainie mocno wpłynęły na nastroje konsumenckie klientów banków oraz rynku nieruchomości. Skutkuje to spadkiem zainteresowania zakupem mieszkań. Jak wskazują dane homfi, liczba chętnych na zakup nieruchomości od stycznia do grudnia 2022 roku zmniejszyła się ponad 3-krotnie (z 965 osób w styczniu tego roku, do 269 w połowie grudnia). Program Pierwsze Mieszkanie to odpowiedź na tę sytuację.

REKLAMA

Dopłaty od rządu: kredyt 2%

REKLAMA

Propozycja pierwszego wariantu zakłada, że Państwo przez 10 lat będzie dopłacało do kredytu różnicę pomiędzy średnią stawką oprocentowania o stałej stopie procentowej w bankach komercyjnych a oprocentowaniem ze stopą 2%. Oznacza to znaczne obniżenie kosztów kredytu dla osób chcących skorzystać z oferty. Maksymalna kwota takiego kredytu nie może przekroczyć 500 tys. zł dla singla lub 600 tys. zł dla rodziców z co najmniej jednym dzieckiem. Nie są przewidziane limity ceny w przeliczeniu za metr kwadratowy, a kredyt może wspierać zakup nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dzięki temu dostępność lokali do nabycia powinna być znacznie większa niż miało to miejsce w takich programach jak np. Rodzina na Swoim czy Mieszkanie+. Jest jednak limit wieku dla kredytobiorcy - to maksymalnie 45 lat.

Program da szansę na nabycie mieszkań na korzystnych warunkach przez osoby, które w wyniku znacznego wzrostu oprocentowania kredytów nie mają dziś zdolności do zakupu własnej nieruchomości. Wobec wciąż niewystarczającej dostępności mieszkań na wynajem i rosnących cen najmu, wydaje się, że to strzał w dziesiątkę dla osób przed 45 r.ż., które jeszcze nie mają nieruchomości na własność. Mogą oni w ten sposób spełnić potrzebę posiadania własnego M i zapewnić sobie godne warunki życia pomimo niesprzyjających uwarunkowań gospodarczych komentuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi i Private House Brokers.

Inwestycja w przyszłość: Konto Mieszkaniowe

REKLAMA

Drugim proponowanym rozwiązaniem jest Konto Mieszkaniowe, które ma być rachunkiem oszczędnościowym o celu mieszkaniowym. To znaczy, że jego posiadacz zobowiąże się do regularnego odkładania środków w czasie od 3 do 10 lat (przy jednoczesnym założeniu minimum 11 wpłat w ciągu każdego roku). Spełnienie tego wymogu zagwarantuje oszczędzającemu Premię Mieszkaniową z budżetu państwa. Zaoszczędzone środki wraz z premią będzie można przeznaczyć na zakup mieszkania lub wkład w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej, w ciągu maksymalnie 5 lat od zakończenia oszczędzania. Co ciekawe, Konto Mieszkaniowe ma być dostępne także dla osób mających na celu poprawę swoich warunków mieszkaniowych, czyli także dla właścicieli nieruchomości, które zamieszkują wraz z min. dwójką dzieci.

Z pewnością po Programie Pierwsze Mieszkanie wszyscy spodziewają się pobudzenia zanikającego popytu na mieszkania. Ceny nieruchomości jeszcze na dobre nie zaczęły spadać, tymczasem inflacja wymusiła znaczące podniesienie stóp procentowych, a wraz z nimi gwałtowne obniżenie zdolności kredytowej Polaków. Rynek potrzebuje impulsu, by wrócić do normy i nie chodzi tu o dalsze rekordowe wzrosty sprzedaży, które obserwowaliśmy w ostatnich latach, ale o przywrócenie możliwości zakupu nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe. Mamy nadzieję, że Program przyczyni się do tego, że polskie rodziny, z pewnym wsparciem państwa, będą mogły polepszać swoje warunki życia. Nie jest dla mnie do końca zrozumiałe wyłączenie z programu osób, które w przeszłości posiadały już na własność nieruchomość. Rozumiem to jako próbę skierowania pomocy wyłącznie do osób, które rzeczywiście jej potrzebują, ale niestety przy okazji wyłącza się z niej tych, którzy pomimo posiadania nieruchomości w przeszłości - dziś spełnialiby wszystkie pozostałe kryteria mówi Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi i Private House Brokers.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA