REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Pierwsze Mieszkanie. Czy ożywi rynek nieruchomości?

Subskrybuj nas na Youtube
  • Materiał prasowy
Program pierwsze mieszkanie 2023
Program pierwsze mieszkanie 2023
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Program Pierwsze Mieszkanie ma pobudzić popyt na zakup mieszkań. Skierowany jest do osób, które chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość i zakłada wsparcie w dwóch wariantach: kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe.

Program Pierwsze Mieszkanie

Inflacja, wzrost stóp procentowych oraz niepewna sytuacja związana z wojną w Ukrainie mocno wpłynęły na nastroje konsumenckie klientów banków oraz rynku nieruchomości. Skutkuje to spadkiem zainteresowania zakupem mieszkań. Jak wskazują dane homfi, liczba chętnych na zakup nieruchomości od stycznia do grudnia 2022 roku zmniejszyła się ponad 3-krotnie (z 965 osób w styczniu tego roku, do 269 w połowie grudnia). Program Pierwsze Mieszkanie to odpowiedź na tę sytuację.

REKLAMA

Dopłaty od rządu: kredyt 2%

REKLAMA

Propozycja pierwszego wariantu zakłada, że Państwo przez 10 lat będzie dopłacało do kredytu różnicę pomiędzy średnią stawką oprocentowania o stałej stopie procentowej w bankach komercyjnych a oprocentowaniem ze stopą 2%. Oznacza to znaczne obniżenie kosztów kredytu dla osób chcących skorzystać z oferty. Maksymalna kwota takiego kredytu nie może przekroczyć 500 tys. zł dla singla lub 600 tys. zł dla rodziców z co najmniej jednym dzieckiem. Nie są przewidziane limity ceny w przeliczeniu za metr kwadratowy, a kredyt może wspierać zakup nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dzięki temu dostępność lokali do nabycia powinna być znacznie większa niż miało to miejsce w takich programach jak np. Rodzina na Swoim czy Mieszkanie+. Jest jednak limit wieku dla kredytobiorcy - to maksymalnie 45 lat.

Program da szansę na nabycie mieszkań na korzystnych warunkach przez osoby, które w wyniku znacznego wzrostu oprocentowania kredytów nie mają dziś zdolności do zakupu własnej nieruchomości. Wobec wciąż niewystarczającej dostępności mieszkań na wynajem i rosnących cen najmu, wydaje się, że to strzał w dziesiątkę dla osób przed 45 r.ż., które jeszcze nie mają nieruchomości na własność. Mogą oni w ten sposób spełnić potrzebę posiadania własnego M i zapewnić sobie godne warunki życia pomimo niesprzyjających uwarunkowań gospodarczych komentuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi i Private House Brokers.

Inwestycja w przyszłość: Konto Mieszkaniowe

REKLAMA

Drugim proponowanym rozwiązaniem jest Konto Mieszkaniowe, które ma być rachunkiem oszczędnościowym o celu mieszkaniowym. To znaczy, że jego posiadacz zobowiąże się do regularnego odkładania środków w czasie od 3 do 10 lat (przy jednoczesnym założeniu minimum 11 wpłat w ciągu każdego roku). Spełnienie tego wymogu zagwarantuje oszczędzającemu Premię Mieszkaniową z budżetu państwa. Zaoszczędzone środki wraz z premią będzie można przeznaczyć na zakup mieszkania lub wkład w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej, w ciągu maksymalnie 5 lat od zakończenia oszczędzania. Co ciekawe, Konto Mieszkaniowe ma być dostępne także dla osób mających na celu poprawę swoich warunków mieszkaniowych, czyli także dla właścicieli nieruchomości, które zamieszkują wraz z min. dwójką dzieci.

Z pewnością po Programie Pierwsze Mieszkanie wszyscy spodziewają się pobudzenia zanikającego popytu na mieszkania. Ceny nieruchomości jeszcze na dobre nie zaczęły spadać, tymczasem inflacja wymusiła znaczące podniesienie stóp procentowych, a wraz z nimi gwałtowne obniżenie zdolności kredytowej Polaków. Rynek potrzebuje impulsu, by wrócić do normy i nie chodzi tu o dalsze rekordowe wzrosty sprzedaży, które obserwowaliśmy w ostatnich latach, ale o przywrócenie możliwości zakupu nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe. Mamy nadzieję, że Program przyczyni się do tego, że polskie rodziny, z pewnym wsparciem państwa, będą mogły polepszać swoje warunki życia. Nie jest dla mnie do końca zrozumiałe wyłączenie z programu osób, które w przeszłości posiadały już na własność nieruchomość. Rozumiem to jako próbę skierowania pomocy wyłącznie do osób, które rzeczywiście jej potrzebują, ale niestety przy okazji wyłącza się z niej tych, którzy pomimo posiadania nieruchomości w przeszłości - dziś spełnialiby wszystkie pozostałe kryteria mówi Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi i Private House Brokers.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA