REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wirtualna rzeczywistość w nieruchomościach – czym są wirtualne spacery

Subskrybuj nas na Youtube
wirtualne spacery nieruchomości
wirtualne spacery nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Technologia "wirtualnych spacerów" pozwala potencjalnym nabywcom na interaktywne zwiedzanie każdego zakamarka nieruchomości, bez ruszania się sprzed ekranu komputera. Zmiany w ostatnich latach przebiły opór wielu osób przed korzystaniem ze technologii zdalnych i sprawiły, że znacznie zwiększyło się grono ich odbiorców.

Historia wirtualnego zwiedzania

REKLAMA

Technologia wirtualnych spacerów jest starsza niż mogłoby się wydawać. Jej historia bierze swój początek w tzw. zdjęciach sferycznych, zwanych również zdjęciami 360°. Chodzi tutaj o specjalny rodzaj fotografii, które obejmują całe otoczenie kamery. Do tworzenia takich fotografii potrzebne są kamery wykorzystujące specjalne, sferyczne obiektywy. Pierwsze kamery 360° powstały już w XIX wieku, jednak dopiero rozwój komputerów na przełomie XX i XXI wieku sprawił, że stały się one powszechnie dostępne.

REKLAMA

Jednym z pierwszych systemów tego typu była zaprezentowana w 1994 roku do aplikacja wirtualnego spaceru po zamku Dudley w Wielkiej Brytanii. Punkt zwrotny rozwoju technologii nastąpił na początku lat 2000. kiedy to firma Google udostępniła system Street View, który, bazując na fotografiach sferycznych, umożliwiał wirtualne przemierzanie wybranych ulic. Z czasem technologia została zaadaptowana przez branżę nieruchomości, która zauważyła, że możliwość prezentacji nieruchomości w formie wirtualnej jest niezwykle atrakcyjna dla potencjalnych klientów. Obecnie na rynku dostępnych jest szereg platform do tworzenia wirtualnych spacerów dedykowanych dla sprzedawców nieruchomości.

Od fotografii do wirtualnego spaceru

REKLAMA

Proces "wirtualizacji" nieruchomości rozpoczyna się od wykonania fotografii sferycznych każdego pomieszczenia. Co prawda, funkcja robienia zdjęć VR jest obecnie dostępna w większości smartfonów, jednak jeżeli zależy nam na efekcie końcowym, warto w tym celu skorzystać z usług doświadczonych fachowców wyposażonych w profesjonalny sprzęt. Zdjęcia są następnie przetwarzane przez dedykowane oprogramowanie do tworzenia wirtualnych spacerów.

Na każdym ze zdjęć użytkownik musi oznaczyć przejścia pomiędzy pomieszczeniami, takie jak drzwi, bramy lub ościeżnice. Po oznaczeniu przejść, twórca spaceru musi wybrać do jakiego pomieszczenia ono prowadzi. Proces ten jest dość czasochłonny i wymaga od twórcy znajomości dokładnego układu nieruchomości. Z tego powodu, w ostatnim czasie na polskim rynku pojawiło się rozwiązanie wykorzystujące w tym celu sztuczną inteligencję. Końcowym rezultatem jest interaktywna aplikacja, w której użytkownicy mogą wędrować po nieruchomości i rozglądać się po pomieszczeniach. Każde pomieszczenie odwzorowywane jest przez fotografię sferyczną, która prezentowana w wirtualnej przestrzeni trójwymiarowej, by dać złudzenie oglądania rzeczywistych miejsc.

Jaka przyszłość czeka branżę nieruchomości?

Czy czeka nas przyszłość pełna osób zanurzonych w pełni w wirtualnym świecie i niezdolnych do egzystencji poza nim? Najprawdopodobniej nie, bo w większości przypadków użytkownicy preferują mimo wszystko obcowanie ze światem fizycznym. Jest to stwierdzenie prawdziwe również dla branży nieruchomości. Wirtualne spacery nie zastąpią, mimo wszystko, naocznego zwiedzania obiektów. Stanowią jednak atrakcyjną opcję i przyciągają uwagę potencjalnych nabywców. Jest to ich niezaprzeczalna zaleta - i to wcale nie wirtualna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Karol Antczak, vice CTO w Trusted Software Services

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA