REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wirtualna rzeczywistość w nieruchomościach – czym są wirtualne spacery

wirtualne spacery nieruchomości
wirtualne spacery nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Technologia "wirtualnych spacerów" pozwala potencjalnym nabywcom na interaktywne zwiedzanie każdego zakamarka nieruchomości, bez ruszania się sprzed ekranu komputera. Zmiany w ostatnich latach przebiły opór wielu osób przed korzystaniem ze technologii zdalnych i sprawiły, że znacznie zwiększyło się grono ich odbiorców.

Historia wirtualnego zwiedzania

REKLAMA

Technologia wirtualnych spacerów jest starsza niż mogłoby się wydawać. Jej historia bierze swój początek w tzw. zdjęciach sferycznych, zwanych również zdjęciami 360°. Chodzi tutaj o specjalny rodzaj fotografii, które obejmują całe otoczenie kamery. Do tworzenia takich fotografii potrzebne są kamery wykorzystujące specjalne, sferyczne obiektywy. Pierwsze kamery 360° powstały już w XIX wieku, jednak dopiero rozwój komputerów na przełomie XX i XXI wieku sprawił, że stały się one powszechnie dostępne.

REKLAMA

Jednym z pierwszych systemów tego typu była zaprezentowana w 1994 roku do aplikacja wirtualnego spaceru po zamku Dudley w Wielkiej Brytanii. Punkt zwrotny rozwoju technologii nastąpił na początku lat 2000. kiedy to firma Google udostępniła system Street View, który, bazując na fotografiach sferycznych, umożliwiał wirtualne przemierzanie wybranych ulic. Z czasem technologia została zaadaptowana przez branżę nieruchomości, która zauważyła, że możliwość prezentacji nieruchomości w formie wirtualnej jest niezwykle atrakcyjna dla potencjalnych klientów. Obecnie na rynku dostępnych jest szereg platform do tworzenia wirtualnych spacerów dedykowanych dla sprzedawców nieruchomości.

Od fotografii do wirtualnego spaceru

REKLAMA

Proces "wirtualizacji" nieruchomości rozpoczyna się od wykonania fotografii sferycznych każdego pomieszczenia. Co prawda, funkcja robienia zdjęć VR jest obecnie dostępna w większości smartfonów, jednak jeżeli zależy nam na efekcie końcowym, warto w tym celu skorzystać z usług doświadczonych fachowców wyposażonych w profesjonalny sprzęt. Zdjęcia są następnie przetwarzane przez dedykowane oprogramowanie do tworzenia wirtualnych spacerów.

Na każdym ze zdjęć użytkownik musi oznaczyć przejścia pomiędzy pomieszczeniami, takie jak drzwi, bramy lub ościeżnice. Po oznaczeniu przejść, twórca spaceru musi wybrać do jakiego pomieszczenia ono prowadzi. Proces ten jest dość czasochłonny i wymaga od twórcy znajomości dokładnego układu nieruchomości. Z tego powodu, w ostatnim czasie na polskim rynku pojawiło się rozwiązanie wykorzystujące w tym celu sztuczną inteligencję. Końcowym rezultatem jest interaktywna aplikacja, w której użytkownicy mogą wędrować po nieruchomości i rozglądać się po pomieszczeniach. Każde pomieszczenie odwzorowywane jest przez fotografię sferyczną, która prezentowana w wirtualnej przestrzeni trójwymiarowej, by dać złudzenie oglądania rzeczywistych miejsc.

Jaka przyszłość czeka branżę nieruchomości?

Czy czeka nas przyszłość pełna osób zanurzonych w pełni w wirtualnym świecie i niezdolnych do egzystencji poza nim? Najprawdopodobniej nie, bo w większości przypadków użytkownicy preferują mimo wszystko obcowanie ze światem fizycznym. Jest to stwierdzenie prawdziwe również dla branży nieruchomości. Wirtualne spacery nie zastąpią, mimo wszystko, naocznego zwiedzania obiektów. Stanowią jednak atrakcyjną opcję i przyciągają uwagę potencjalnych nabywców. Jest to ich niezaprzeczalna zaleta - i to wcale nie wirtualna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Karol Antczak, vice CTO w Trusted Software Services

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

REKLAMA