REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wirtualna rzeczywistość w nieruchomościach – czym są wirtualne spacery

wirtualne spacery nieruchomości
wirtualne spacery nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Technologia "wirtualnych spacerów" pozwala potencjalnym nabywcom na interaktywne zwiedzanie każdego zakamarka nieruchomości, bez ruszania się sprzed ekranu komputera. Zmiany w ostatnich latach przebiły opór wielu osób przed korzystaniem ze technologii zdalnych i sprawiły, że znacznie zwiększyło się grono ich odbiorców.

Historia wirtualnego zwiedzania

REKLAMA

Technologia wirtualnych spacerów jest starsza niż mogłoby się wydawać. Jej historia bierze swój początek w tzw. zdjęciach sferycznych, zwanych również zdjęciami 360°. Chodzi tutaj o specjalny rodzaj fotografii, które obejmują całe otoczenie kamery. Do tworzenia takich fotografii potrzebne są kamery wykorzystujące specjalne, sferyczne obiektywy. Pierwsze kamery 360° powstały już w XIX wieku, jednak dopiero rozwój komputerów na przełomie XX i XXI wieku sprawił, że stały się one powszechnie dostępne.

REKLAMA

Jednym z pierwszych systemów tego typu była zaprezentowana w 1994 roku do aplikacja wirtualnego spaceru po zamku Dudley w Wielkiej Brytanii. Punkt zwrotny rozwoju technologii nastąpił na początku lat 2000. kiedy to firma Google udostępniła system Street View, który, bazując na fotografiach sferycznych, umożliwiał wirtualne przemierzanie wybranych ulic. Z czasem technologia została zaadaptowana przez branżę nieruchomości, która zauważyła, że możliwość prezentacji nieruchomości w formie wirtualnej jest niezwykle atrakcyjna dla potencjalnych klientów. Obecnie na rynku dostępnych jest szereg platform do tworzenia wirtualnych spacerów dedykowanych dla sprzedawców nieruchomości.

Od fotografii do wirtualnego spaceru

REKLAMA

Proces "wirtualizacji" nieruchomości rozpoczyna się od wykonania fotografii sferycznych każdego pomieszczenia. Co prawda, funkcja robienia zdjęć VR jest obecnie dostępna w większości smartfonów, jednak jeżeli zależy nam na efekcie końcowym, warto w tym celu skorzystać z usług doświadczonych fachowców wyposażonych w profesjonalny sprzęt. Zdjęcia są następnie przetwarzane przez dedykowane oprogramowanie do tworzenia wirtualnych spacerów.

Na każdym ze zdjęć użytkownik musi oznaczyć przejścia pomiędzy pomieszczeniami, takie jak drzwi, bramy lub ościeżnice. Po oznaczeniu przejść, twórca spaceru musi wybrać do jakiego pomieszczenia ono prowadzi. Proces ten jest dość czasochłonny i wymaga od twórcy znajomości dokładnego układu nieruchomości. Z tego powodu, w ostatnim czasie na polskim rynku pojawiło się rozwiązanie wykorzystujące w tym celu sztuczną inteligencję. Końcowym rezultatem jest interaktywna aplikacja, w której użytkownicy mogą wędrować po nieruchomości i rozglądać się po pomieszczeniach. Każde pomieszczenie odwzorowywane jest przez fotografię sferyczną, która prezentowana w wirtualnej przestrzeni trójwymiarowej, by dać złudzenie oglądania rzeczywistych miejsc.

Jaka przyszłość czeka branżę nieruchomości?

Czy czeka nas przyszłość pełna osób zanurzonych w pełni w wirtualnym świecie i niezdolnych do egzystencji poza nim? Najprawdopodobniej nie, bo w większości przypadków użytkownicy preferują mimo wszystko obcowanie ze światem fizycznym. Jest to stwierdzenie prawdziwe również dla branży nieruchomości. Wirtualne spacery nie zastąpią, mimo wszystko, naocznego zwiedzania obiektów. Stanowią jednak atrakcyjną opcję i przyciągają uwagę potencjalnych nabywców. Jest to ich niezaprzeczalna zaleta - i to wcale nie wirtualna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Karol Antczak, vice CTO w Trusted Software Services

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA