REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi pośrednika nieruchomości - co trzeba wiedzieć

Subskrybuj nas na Youtube
Usługi pośrednika nieruchomości - co trzeba wiedzieć
Usługi pośrednika nieruchomości - co trzeba wiedzieć

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc sprzedać czy też kupić nieruchomość, można to zrobić samemu lub skorzystać z profesjonalnej pomocy pośrednika nieruchomości. Decydując się na tę drugą opcję, należy wybrać odpowiedniego agenta, który pomoże nam jak najkorzystniej spieniężyć mieszkanie lub dom. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę podczas współpracy z pośrednikiem nieruchomości.

Jak rozpocząć współpracę z pośrednikiem nieruchomości?

Wybierając współpracę z pośrednikiem nieruchomości, oczekujemy, że jest on specjalistą w swojej dziedzinie. Mamy nadzieję, że sprzeda nasz lokal lub kupi go dla nas znacznie korzystniej, niż gdybyśmy zrobili to sami. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas korzystania z usług agenta i jak rozpocząć taką współpracę?

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę, wybierając pośrednika nieruchomości?

REKLAMA

W 2014 roku nastąpiła deregulacja zawodu pośrednika, co spowodowało zniesienie obowiązku posiadania państwowej licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami. Zostały wyłącznie licencje, które można zdobyć podczas kursów w różnego rodzaju federacjach. Z tego powodu dostępność zawodu i łatwość, z jaką można go rozpocząć, spowodowały wysyp „specjalistów”, którzy niekoniecznie mają doświadczenie w usługach, które oferują.

Warto więc sprawdzić, czy agent, z którym chcemy podjąć współpracę, aby na pewno profesjonalnie podchodzi do tego, czym się zajmuje. Dobrze zacząć np. od zapytania o doświadczenie w branży i sprawdzenia jego wiedzy teoretycznej oraz praktycznej, a także, czy posiada aktualnie jakieś oferty i jak dużo ich jest. Niekiedy pośrednicy, mając wiele umów otwartych, mają pod opieką zbyt wiele nieruchomości, a w trakcie zadawania konkretnych pytań wychodzi brak wiedzy na ich temat.

Pierwsze kroki we współpracy z agentem nieruchomości

To, jak będzie wyglądała współpraca z pośrednikiem, zależy od naszych potrzeb - czy chcemy sprzedać mieszkanie, kupić, a może wynająć. Agenci podejmują się też działań z inwestorami, najczęściej w zakresie szeroko pojętego doradztwa oraz przeprowadzenia transakcji krok po kroku.

REKLAMA

- Pośrednik może być znakomitym doradcą dla osób prywatnych, ale także, gdy chcemy zainwestować większy kapitał w dany rodzaj nieruchomości pod inwestycję. Jego szeroka wiedza branżowa pozwoli nie tylko przeanalizować i określić sytuację rynkową, ale także rentowność samej inwestycji. Powinno wynikać to z jego doświadczenia i znajomości tematu na wielu płaszczyznach - mówi ekspert w branży nieruchomości, Wojciech Brzozowski - wrocławski Agent STU Mostów i partner biznesowy biura nieruchomości Kancelaria Nieruchomości Premium.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znalezienie dobrego agenta może nie być wcale takie łatwe. Namiary na taką osobę można uzyskać z polecenia, od kogoś, kto był już zadowolony ze współpracy, albo szukając w mediach społecznościowych. Można też wejść na strony agencji nieruchomości i tam poszukać konkretnych osób, a następnie do nich zadzwonić. Wówczas to, co warto zrobić, to sprawdzić, w jaki sposób dany pośrednik przygotowuje i prezentuje oferty - czy są one estetyczne, czytelne, spójne i jak wyglądają zdjęcia. W końcu to nasze mieszkanie być może znajdzie się wśród tej puli i będziemy wiedzieli, czy ten rodzaj publikacji jest zachęcający dla potencjalnych kupców.

W pierwszej kolejności warto poznać pośrednika nieruchomości i podczas rozmowy sprawdzić, jaki ma do nas stosunek, czy traktuje nas poważnie i wykazuje prawdziwe zainteresowanie - czy chce nam doradzić i naprawdę pomóc. W kolejnym kroku należy ustalić z nim wszystko od A do Z, czyli co będzie się działo z nieruchomością podczas całego okresu współpracy, ile będzie on trwał, jakie jest wynagrodzenie dla agenta i czy są jakieś dodatkowe koszty, które poniesiemy. Kwestie finansowe to często niewygodny temat, ale nie należy się go obawiać. Dobrze zadawać pytania, aby nie było żadnych niedopowiedzeń. Wyjaśnienie sobie tego na samym początku spowoduje większe bezpieczeństwo i zaufanie do osoby, która będzie nam pomagać.

Umowa i modele współpracy z pośrednikiem

Decydując się na usługi wybranego agenta, warto zwrócić uwagę na umowę, którą się z nim podpisuje, a przede wszystkim na określone w niej m.in.: termin współpracy, dokładny zakres działań, które będą realizowane oraz wszystkie koszty, jakie poniesiemy.

Obecnie najbardziej popularne są dwa modele współpracy: umowa otwarta i na wyłączność. Czym się różnią? Umowa otwarta jest stosowana najczęściej, ponieważ wielu właścicieli mieszkań obawia się, że w przeciwnym wypadku może to być dla nich niekorzystne. Jednak, jaki jest tutaj haczyk? Taki, że jedną nieruchomość może sprzedawać kilku pośredników, nawet z różnych agencji. W związku z tym nie mamy do końca kontroli, co się dzieje z ofertą, bo kilka osób może obsługiwać jeden lokal, przez co podaje często różne ceny lokalu (z powodu braku komunikacji z właścicielem, jeśli ten zdecyduje się na zmianę ceny, a pośrednik jej nie zaktualizuje) i różne jego opisy, mniej lub bardziej precyzyjne. To może wprowadzać w błąd potencjalnych kupców i zniechęcać do szybkiego podjęcia decyzji o zakupie, a sami pośrednicy wcale nie będą się bardziej starać, aby dopiąć taką transakcję (w takiej formie mają ich przecież zbyt wiele).

Umowa na wyłączność jest znacznie lepszym rozwiązaniem, ponieważ naszą nieruchomością opiekuje się jeden agent i poświęca jej znacznie więcej uwagi i zaangażowania w celu dokonania transakcji. Pośrednik bierze pełną odpowiedzialność za swoje działania, za sprzedaż i to, co będzie się działo z ofertą, a także wszelkie ewentualne komplikacje (w umowie powinno być to zawarte w jego obowiązkach i zakresie działań). W interesie obu stron jest przecież szybka sprzedaż za jak najwyższą kwotę. Ale nie można tego dokonać, mając kilkadziesiąt ofert mieszkań w portfolio, jak w przypadku umowy otwartej, gdzie każdy lokal obsługuje po kilku agentów.

W umowie należy precyzyjnie ustalić wynagrodzenie pośrednika. Może to być procent od sprzedaży (biura często pobierają kwotę w przedziale 3-6% netto za sprzedaż nieruchomości) lub konkretna, określona z góry kwota. Warto sprawdzić, co za nią dostajemy, czyli jaki jest zakres usług za prowizję, którą dostaje agent (czy są w niej działania marketingowe, sesja zdjęciowa lub jakieś dodatkowe usługi, które mają na celu szybką sprzedaż).

Doradztwo inwestycyjne u agenta nieruchomości

Jak już zostało wspomniane na początku, dobry agent nieruchomości jest w stanie świadczyć także szeroko rozumiane usługi doradcze w kwestii nieruchomości. Jak się okazuje, w ramach współpracy biznesowej, korzystają z ich pomocy nie tylko osoby prywatne.

- Pośrednicy z dużym doświadczeniem są w stanie doradzić klientom w szerokim zakresie, także tym inwestycyjnym lub samym deweloperom. Wiedzą, czego ich klienci szukają najczęściej. Mogą więc być dobrym partnerem biznesowym zarówno dla poszukujących, jak i sprzedających swoje inwestycje - mówi Rafał Nowakowski, prezes CubeEco sp. z o.o.

Dobry pośrednik nieruchomości jest zatem kopalnią przydatnej i praktycznej wiedzy dla każdego, kto chce sprzedać, kupić, wynająć lub zainwestować w nieruchomość. Znalezienie odpowiedniej osoby może zająć trochę czasu, ale warto go poświęcić na poszukiwania, aby mieć pewność, że naszym lokalem opiekuje się właściwa osoba. Efektywnie zajmie się tym, aby w jak najkrótszym czasie zrealizować zamierzony cel, z jak największym zyskiem.

Link do podcastu „Balans w inwestycji” na temat współpracy z pośrednikiem nieruchomości dostępny jest w Spotify i na YouTube:

https://open.spotify.com/episode/7racxQFQ5X4bYL4Siswwen?si=061baa03233a42c4

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA