Krwawnik, Poziomka, Szałwia – zioła na otyłość
REKLAMA
REKLAMA
Krwawnik pospolity – właściwości lecznicze
REKLAMA
Dzięki swoim właściwościom rozkurczowym, Krwawnik wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego, dlatego jest szczególnie polecany przy leczeniu otyłości. Poza tym napary z Krwawnika pospolitego wykorzystywane są w przeziębieniach i grypie gdyż działają rozgrzewająco i napotnie. Krwawnik pospolity dodatkowo jest polecany przy problemach z układem oddechowym. Zioło ma także właściwości przeciwzapalne.
Zobacz także: Zioła na lepsze trawienie
Krwawnik pospolity – uprawa
Zobacz także: Najlepsze zioła na otyłość
Krwawnik pospolity należy do roślin, których uprawa nie sprawia nam zbyt dużo kłopotów – zioło rośnie praktycznie w każdych warunkach glebowych. Mimo to ma swoje preferencje. Piaszczyste, umiarkowanie kwaśne lub obojętne i dość suche podłoże będzie najlepsze dla Krwawnika. Krwawnik pospolity to zioło odpowiednie na stanowisko średnio wystawione na działanie promieni słonecznych. Krwawnik najłatwiej rozmnożyć przez podział bryły korzeniowej, lecz da się rozmnożyć również poprzez wysiew nasion.
Poziomka pospolita – właściwości lecznicze
Poziomka pospolita – liście tej rośliny – mają działanie moczopędne i przeczyszczające. Poza tym wspomaga trawienie, reguluje przemianę materii, a także oczyszcza krew. Ze względu na te właściwości, Poziomkę pospolitą uznaje się za zioło przeznaczone dla osób mających problemy z nadwagą. Liście smakują najlepiej w postaci herbatki. Owoce Poziomki zawierają dużą ilość witamin i uznawane są za odżywcze.
Poziomka pospolita – uprawa
Najlepszym stanowiskiem do uprawy Poziomki pospolitej jest stanowisko słoneczne. Glebą najodpowiedniejszą dla tej rośliny będzie gleba żyzna i niezbyt wilgotna. Jeśli chcemy aby owoce Poziomki stały się jak największe, w okresie wegetacji zasilajmy bylinę nawozami. Poziomkę pospolitą rozmnażamy albo przez podział dorosłej rośliny, albo przez wysiew nasion do inspektu.
Szałwia lekarska – właściwości lecznicze
Szałwia pobudza produkcję soków trawiennych, dlatego jest zalecana przy odchudzaniu. Większa produkcja soków trawiennych wiąże się z lepszym i szybszym trawieniem. Poza tym Szałwia działa również wiatropędnie, wpływa na efektywniejsze przyswajanie pokarmów, a także zmniejsza problemy związane ze skurczami jelit.
Zobacz także: Zioła na zaparcia
Szałwia lekarska – uprawa
Szałwia najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, o żyznym, spulchnionym, zasadowym i wilgotnym podłożu. Ważne jest, aby po zakończeniu okresu kwitnienia Szałwię dość mocno przyciąć –dzięki temu roślina będzie lepiej rosła. Szałwię rozmnażamy albo przez sadzonki, albo przez wysiew nasion.
Zobacz także: Stewia – roślina, której możemy używać zamiast cukru
REKLAMA
REKLAMA