Przyprawy z własnego ogródka
REKLAMA
REKLAMA
Rośliny wieloletnie
Do wieloletnich roślin ziołowych i przypraw zaliczamy:
REKLAMA
– chrzan pospolity
– bylica estragon
– hyzop lekarski
– lawenda wąskolistna
– oregano zwane też lebiodką pospolitą
– lubczyk ogrodowy
– melisa lekarska
– różne odmiany mięty
– rozmaryn lekarski
– szałwia lekarska
– tymianek właściwy
Zobacz także: Choroby roślin jednorocznych i dwuletnich
REKLAMA
Bylica estragon – zazwyczaj stosowana do przyprawiania zup, potraw z dziczyzny, drobiu, cielęciny, baraniny, ryb a także do ogórków kwaszonych. Może nam zastąpić podstawowe przyprawy, takie jak pieprz i sól. Silniejszy aromat ma jego ususzone ziele, dlatego stosuje się je najczęściej. Świeże listki dodajemy do masła ziołowego czy sosu. Dzięki niemu będziemy lepiej przyswajać składniki pokarmowe, wyreguluje się również praca naszego układu trawiennego.
Mięta pieprzowa – nie rośnie w stanie dzikim. Pasuje do potraw z groszku, ziemniaków, pomidorów, ryb i różnych rodzajów mięs z wyjątkiem wieprzowny. Świeża może być dodatkiem do surówek z kapusty. Mięta pobudza wytwarzanie soków żołądkowych, a także usprawnia pracę jelit. To zioło antybakteryjne i uspakajające, ale to nie wszystkie z jej zalet. Mięta pieprzowa odstraszy także... Pchły.
Szałwia lekarska – świeże i suszone liście szałwii powinny być używane z umiarem, ponieważ ma ona bardzo intensywny smak. Szałwię możemy dodać do tłustych mięs, drobiu, ryb, dań z fasoli, grochu, soczewicy lub bobu. Jest także smacznym uzupełnieniem zapiekanek. Działa przeciwzapalnie, ma właściwości odkażające i ściągające. Wspomaga leczenie cukrzycy. Zalecane jest płukanie jamy ustnej naparem z szałwii przy zapaleniach gardła czy dziąseł.
Rośliny jednoroczne
– bazylia pospolita
– cząber ogrodowy
– czarnuszka
– kminek zwyczajny
– kolendra siewna
– koper ogrodowy i włoski
– majeranek ogrodowy
–ogórecznik lekarski
REKLAMA
Bazylia pospolita – dodawana do zup: pomidorowej, rybnej lub jarzynowej, a także do sosów, sałatek, potraw z ryżu czy duszonych warzyw znacznie urozmaici ich smak. Idealna do pizzy, dań z ryb i z warzyw strączkowych. Reguluje pracę układu trawiennego, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Koi system nerwowy.
Ogórecznik lekarski – jego świeże liście mają – jak sama nazwa wskazuje – smak ogórków. Stosowany do sałatek, potraw z drobiu i ryb. Jego kwiaty można dodawać do chłodnych napojów, herbaty a także do deserów. Dobrym pomysłem jest zamrożenie kwiatów ogórecznika w kostkach lodu i serwowanie ich wraz z napojami. Ogórecznik działa osłonowo na błonę śluzową żołądka, jamy ustnej i gardła. Jest moczopędny a nawet pomaga zwalczyć gorączke.
Majeranek ogrodowy – najczęściej jest stosowany w formie suszonej. Dodawany dopiero pod koniec gotowania do warzyw strączkowych, sosów, flaków, zup (grochówka i żur). Można natrzeć nim mięso lub ryby. Działa wykrztuśnie i przeciwskurczowo.
Zioła przeniesione z siedlisk naturalnych do ogrodu
– babka szerokolistna
– dziurawiec zwyczajny
– macierzanka piaskowa
– mięta polna i wonna
– rumianek pospolity
– pokrzywa zwyczajna
– wiesiołek dwuletni
Zobacz także: Rośliny odstraszające komary
Dziurawiec zwyczajny – działa kojąco na żołądek i wątrobę. Łagodzi napięcia na tle nerwowym, obniża ciśnienie. Wspomaga leczenie rwy kulszowej i gośćca a także bólów reumatycznych. Przyspiesza gojenie się ran i działa przeciwzapalnie.
Rumianek pospolity – ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwskurczowe. Reguluje układ moczowy i trawienny. Surowcem zielarskim są kwiaty (żółty środek i białe płatki). Od innych gatunków odróżnia go to, że jego koszyczek jest wewnątrz pusty.
Pokrzywa zwyczajna – napar z suszonych lub świeżych liści ma działanie regenerujące i przeciwzapalne. Wspomaga prace przewodu pokarmowego, leczenie anemii a także wzmacnia i oczyszcza cały organizm. Ziele powinno być zbierane zanim zakwitnie.
REKLAMA
REKLAMA