Czy wiesz jak hodować zioła?
REKLAMA
REKLAMA
Pod koniec lutego wysiej nasionka do skrzynek i nakryj folią. Kiedy wzejdą, regularnie je podlewaj przez gęste sitko. Następnie przesadź do doniczek lub po zahartowaniu - do ogrodu.
REKLAMA
Z nasion możesz wyhodować: pietruszkę, szczypiorek, rzeżuchę, majeranek. Melisę. miętę, bazylię, szałwię, tymianek, estragon i oregano – lepiej z gotowych sadzonek. Wybieraj roślinki mocne, krępe, o intensywnie zielonej barwie (odmiany o kolorowych liściach powinny być dobrze wybarwione).
REKLAMA
Gotowe mieszanki ziemi są dla ziół zbyt bogate (zawierają m.in. za dużo tortu i nawozów mineralnych). Aby dobrze rosły, przygotuj dla nich specjalne podłoże z ziemi uniwersalnej i piasku rzecznego (proporcje 2:1). Na dnie doniczki lub skrzynki ułóż warstwę drenażu (żwirku, skorupki doniczek), by ochronić korzenie przed zalaniem.
Po zasadzeniu sadzonek powierzchnię ziemi w doniczce przykryj cienką warstwą żwiru. Doniczki lub skrzynki ustaw na nasłonecznionym parapecie (najlepiej w kuchni, gdzie jest dużo wilgoci).
Gdy zauważysz objawy niedożywienia (np. zżółknięte liście) - zasil je płynnym nawozem dla roślin doniczkowych w dwukrotnie mniejszym stężeniu. Możesz je nawozić wielokrotnie od wiosny do końca lata. co 6 tygodni.
Podlewaj zioła umiarkowanie, małymi dawkami, odstałą albo przegotowaną wodą. Ziemia w pojemniku ma być stale lekko wilgotna. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt sucho – zraszaj rośliny.
Latem doniczki z ziołami wystaw na balkon (jeśli jest osłonięty od wiatru). Wyjątkiem są laur i bazylia - znacznie lepiej rosną w pomieszczeniach.
Zioła warto uprawiać w ogrodzie - mają korzystny wpływ na inne rośliny, przyciągają pożyteczne owady, odstraszają swoim zapachem szkodliwe, podnoszą odporność roślin.
REKLAMA
Bazylia w ogrodzie nie lubi sąsiedztwa ruty i majeranku. Cząber lubi towarzystwo cebuli i fasoli. Kminek, którego głęboki system korzeniowy poprawia strukturę ziemi, jest dobrym sąsiadem dla grochu. Mięta pieprzowa oraz tymianek odstraszają bielinka oraz wiele innych szkodników roślin uprawnych.
Kiedy potrzebujesz do potrawy trochę świeżego ziela - obetnij cały pęd, a nie pojedynczy listek, najlepiej równomiernie ze wszystkich stron. Po takim obcinaniu rośliny dobrze rosną i są gęściejsze.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA