REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Suszenie ziół – poradnik

Redakcja Dom
Suszenie ziół. Fot. Fotolia
Suszenie ziół. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Suszenie ziół pozwoli nam cieszyć się ich aromatem i smakiem przez cały roku. Latem mamy stały dostęp do świeżych ziół rosnących w ogrodzie. W zimę, mamy dwie opcje – możemy przenieść uprawę ziół z ogrodu do domu, albo ususzyć wcześniej zebrane zioła. Zobacz jakie są sposoby suszenia ziół.

Susząc zioła możemy skorzystać ze specjalnej suszarki, możemy też suszyć zioła na świeżym powietrzu lub w piekarniku. Zobacz, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza.

REKLAMA

Suszenie ziół za pomocą specjalnej suszarki

Susząc zioła w specjalnej suszarce, nie należy przekraczać temperatury 40°C. Ziół przed suszeniem nie powinno się myć. Jeśli już zachodzi taka potrzeba – można je lekko przepłukać i delikatnie wysuszyć papierowym ręcznikiem. Susząc zioła w suszarce, najlepiej robić to w temperaturze 30°C pilnując całego procesu. Może się bowiem zdarzyć tak, że jedne zioła będziemy suszyć dłużej, inne krócej. Dobrze wysuszone zioła powinny zachować swój kolor z przed suszenia, powinny być też sprężyste.

Suszenie ziół na świeżym powietrzu

To bardzo często wybierana metoda suszenia ziół. Chcąc suszyć zioła na świeżym powietrzu, należy pamiętać, aby nie robić tego bezpośrednio na słońcu, ale gdy pogoda jest ciepła i sucha. Do suszenia ziół można też wykorzystać pomieszczenia znajdujące się na poddaszach domów. Ciepłe, dobrze nagrzane pomieszczenie świetnie nadają się do suszenia ziół. Nie powinniśmy zapomnieć jednak o sprawnej cyrkulacji powietrza.  

Zobacz także: Zioła na stres – Waleriana, Pierwiosnek lekarski i Serdecznik

Suszenie ziół w piekarniku

Metoda suszenie ziół w piekarniku nie jest najlepsza. Zioła suszone w ten sposób tracą smak i aromat a także wszystkie wartościowe substancje odżywcze. Jeśli mamy taką możliwość – lepiej wybierzmy inną metodę suszenia ziół lub rozpocznijmy hodowlę świeżych ziół w domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak długo należy suszyć zioła?

Czas suszenie ziół jest różny w zależności od tego, którą część rośliny suszymy. Niezależnie od tego czy suszymy zioła w suszarce czy na poddaszu powinniśmy pilnować tego procesu, aby ziół nie przesuszyć. Dobrze ususzone zioła powinny być w miarę sprężyste. Nie powinny trzaskać, kiedy postanowimy je wygiąć.

Zobacz także: Zioła na lepszą pamięć – Rozmaryn, Kozieradka i Głóg

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA