Zioła hodowane w donicach – pielęgnacja jesienią
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Lawenda (Lavandula) – roślina z rodziny jasnotowatych, bardzo popularna w Polsce. Lawenda to wiecznie zielony krzew o specyficznym, intensywnym zapachu. W naszym domu przydadzą się wtedy, gdy podejrzewamy, że w szafach mogły pojawić się mole odzieżowe – zapach lawendy je odstraszy. Jeśli lawenda w naszym ogrodzie rośnie w glebie, wystarczy okryć ją na zimę – to zabezpieczy krzew przed zmarznięciem.
Estragon (bylica draganek, bylica głupich) – roślina z rodziny astrowatych. Dodawany do kiszenia (ogórków i kapusty), do sałatek, zup, dań z drobiu i ryb. Pamiętajmy, że estragonu nie powinniśmy gotować. Estragon nie jest mrozoodporny, dlatego przed zimą należy ściąć gałązki estragonu tuż przy glebie. Dodatkowo warto okryć sadzonkę, która została w ziemi.
Zobacz także: Jak wyhodować zioła w doniczkach?
Rozmaryn (Rosmarinus) – tak jak lawenda pochodzi z rodziny jasnotowatych. Dawniej wykorzystywany był do robienia syropów i win. Wierzono, że rozmaryn przedłużał młodość, a także wpływał na zachowanie urody. Rozmaryn to zioło wrażliwe na mrozy, dlatego lepiej przenieść donicę z rozmarynem do domu. Pomieszczenie, w którym jest chłodno i jasno będzie najlepsze dla naszego rozmarynu.
Rozmaryn. Fot. Fotolia
Tymianek (macierzanka tymianek, Thymus vulgaris) – roślina także należąca do rodziny jasnotowatych. Tymianek używamy jako przyprawę ze względu na jego intensywny smak i zapach. Tymianek to także roślina o właściwościach leczniczych – działa bakteriobójczo, wspomaga wykrztuszanie i wpływa na apetyt. Donicę z tymiankiem na zimę powinniśmy przenieść do ciepłego i słonecznego pomieszczenia.
Zobacz także: Sadzenie i hodowanie ziół – kompendium
Bazylia pospolita (Ocimum basilicum, bazylek ogrodowy) – roślina z rodziny jasnotowatych. Bazylii używa się jako przyprawy, do zup, sałatek, twarożków. Bardzo popularna zwłaszcza w kuchni włoskiej. Bazylia ma także działanie lecznicze – wpływa na trawienie, nastrój i dodaje energii. Jeśli hodujemy bazylię w donicy, lepiej przenieść ją w zimie do domu. Najlepszym stanowiskiem dla bazylii będzie stanowisko słoneczne.
Szałwia lekarska (Salvia officinalis) – roślina również pochodząca z rodziny jasnotowatych. Szałwia znana jest przede wszystkim jako roślina lecznicza – zmniejsza poziom cukru, działa uspokajająco a napary z szałwii łagodzą zapalenia górnych dróg oddechowych. Ponadto szałwia wykorzystywana jest w kuchni jako przyprawę do wielu dań. Szałwię w zimie lepiej przechowywać w domu – na ciepłym i słonecznym parapecie.
Szałwia. Fot. Fotolia
REKLAMA
REKLAMA