REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zioła hodowane w donicach – pielęgnacja jesienią

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Zioła.  Fot. Fotolia
Zioła. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zioła, takie jak lawenda, estragon, tymianek, bazylia, szałwia czy rozmaryn często hodujemy na tarasach i balkonach. Zioła nie tylko ładnie wyglądają, lecz także są bardzo pożyteczne – możemy używać ich do różnych potraw, deserów czy drinków. Co zrobić z ziołami uprawianymi w donicach na ogrodzie? Czy należy je przenieść do domu na zimę? A może przetrwają mrozy w ogrodzie?

REKLAMA

Lawenda (Lavandula) – roślina z rodziny jasnotowatych, bardzo popularna w Polsce. Lawenda to wiecznie zielony krzew o specyficznym, intensywnym zapachu. W naszym domu przydadzą się wtedy, gdy podejrzewamy, że w szafach mogły pojawić się mole odzieżowe – zapach lawendy je odstraszy. Jeśli lawenda w naszym ogrodzie rośnie w glebie, wystarczy okryć ją na zimę – to zabezpieczy krzew przed zmarznięciem.

Estragon (bylica draganek, bylica głupich) – roślina z rodziny astrowatych. Dodawany do kiszenia (ogórków i kapusty), do sałatek, zup, dań z drobiu i ryb. Pamiętajmy, że estragonu nie powinniśmy gotować. Estragon nie jest mrozoodporny, dlatego przed zimą należy ściąć gałązki estragonu tuż przy glebie. Dodatkowo warto okryć sadzonkę, która została w ziemi.

Zobacz także: Jak wyhodować zioła w doniczkach?

Rozmaryn (Rosmarinus) – tak jak lawenda pochodzi z rodziny jasnotowatych. Dawniej wykorzystywany był do robienia syropów i win. Wierzono, że rozmaryn przedłużał młodość, a także wpływał na zachowanie urody. Rozmaryn to zioło wrażliwe na mrozy, dlatego lepiej przenieść donicę z rozmarynem do domu. Pomieszczenie, w którym jest chłodno i jasno będzie najlepsze dla naszego rozmarynu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmaryn. Fot. Fotolia

Tymianek (macierzanka tymianek, Thymus vulgaris) – roślina także należąca do rodziny jasnotowatych. Tymianek używamy jako przyprawę ze względu na jego intensywny smak i zapach. Tymianek to także roślina o właściwościach leczniczych – działa bakteriobójczo, wspomaga wykrztuszanie i wpływa na apetyt. Donicę z tymiankiem na zimę powinniśmy przenieść do ciepłego i słonecznego pomieszczenia.

Zobacz także: Sadzenie i hodowanie ziół – kompendium

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum, bazylek ogrodowy) – roślina z rodziny jasnotowatych. Bazylii używa się jako przyprawy, do zup, sałatek, twarożków. Bardzo popularna zwłaszcza w kuchni włoskiej. Bazylia ma także działanie lecznicze – wpływa na trawienie, nastrój i dodaje energii. Jeśli hodujemy bazylię w donicy, lepiej przenieść ją w zimie do domu. Najlepszym stanowiskiem dla bazylii będzie stanowisko słoneczne.


Szałwia lekarska (Salvia officinalis) – roślina również pochodząca z rodziny jasnotowatych. Szałwia znana jest przede wszystkim jako roślina lecznicza – zmniejsza poziom cukru, działa uspokajająco a napary z szałwii łagodzą zapalenia górnych dróg oddechowych. Ponadto szałwia wykorzystywana jest w kuchni jako przyprawę do wielu dań. Szałwię w zimie lepiej przechowywać w domu – na ciepłym i słonecznym parapecie.

Szałwia. Fot. Fotolia

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA