Astry jesienne
REKLAMA
REKLAMA
Charakterystyka astrów jesiennych
REKLAMA
Astry z reguły zaliczamy do bylin, mimo to i wśród takiego typowo bylinowego gatunku znajdą się wyjątki – aster chiński jest typową rośliną jednoroczną. Astry dzielimy na grupy biorąc pod uwagę czas ich kwitnienia. Wyróżniamy więc astry wiosenne, astry letnie i astry jesienne. Najliczniejsze są właśnie astry jesienne, które, ze względu na okres kwitnienia – kwitną aż do listopada, wykorzystujemy do zdobienia grobów bliskich przed Dniem Wszystkich Świętych.
Astry jesienne można podzielić na drobnokwiatowe i wielkokwiatowe. Astry wielkokwiatowe ze względu na okazałe kwiatostany – sięgające 5 cm średnicy – są dużo bardziej popularne. Astry jesienne są dostępne także w bardzo zróżnicowanych wysokościach, od 20 do nawet 180 cm.
Zobacz także: Astry w ogrodzie
Sadzenie astrów jesiennych
Astry jesienne to kwiaty na stanowisko słoneczne i przewiewne o żyznej, przepuszczalnej glebie z pH wynoszącym 5,5–6,5. Zanim zasadzimy astry, powinniśmy się zastanowić jakie odległości należy zachować pomiędzy sadzonkami. Jest to uzależnione od tego, jaką odmianę astrów wybierzemy. Odmiany zaliczane do astrów wysokich sadzimy w rozstawie 80x80 cm, te odmiany, które są średniowysokie – 50x50 cm, zaś astry niskie – 20x20 cm.
Jeśli gleba w naszym ogrodzie nie jest wystarczająco żyzna, możemy posadzić astry wrzosolistne, które poradzą sobie także na nieco słabszej glebie.
Zobacz także: Ogród – barwy jesieni
Pielęgnacja astrów jesiennych
Istotnym elementem w pielęgnacji astrów jesiennych jest ich podlewanie. Astry wymagają stale wilgotnej gleby, aby mogły prawidłowo rosnąć. Gdy nasze astry zaczną tracić dolne liście, to znak, że mają zbyt suchą ziemię.
Astry są roślinami odpornymi na mróz, jednak tylko wtedy, gdy zimują przykryte śniegiem. Kiedy zima jest sroga, ale w naszym ogrodzie praktycznie nie ma śniegu, powinniśmy przykryć astry stroiszem.
Jeśli astry w naszym ogrodzie rosną już od kilku lat, warto pomyśleć o wykopaniu starych karp i oddzieleniu rozłogów. Ponownie należy zasadzić tylko rozłogi – do dołka wysypanego żyzną glebą. Zabieg ten wykonujemy na wiosnę. Dzięki temu nasze astry będą intensywniej rosły i kwitły nawet po trzech czy pięciu latach.
REKLAMA
REKLAMA