Ogród jesienią – vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Jesień to czas, w którym spadające liście zdobią nasz ogród. Drzewa i krzewy przybierają różne barwy – brązowe, żółte, pomarańczowe czy czerwone. Pamiętajmy jednak, że liście są nie tylko ozdobą, lecz także mogą być wykorzystane jako kompost. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był ogrodem ekologicznym nie palmy jesiennych liści tylko obłóżmy nimi rabaty i grządki warzywne.
REKLAMA
Zobacz więcej o liściach w ogrodzie: Spadające liście w ogrodzie
Pamiętajmy, że nadal powinniśmy wykonywać różne prace pielęgnacyjne. Nasze iglaki mogą wymagać przycięcia i intensywnego podlewania. Jeśli zdecydujemy się na nawożenie, użyjmy do tego celu nawozu jesiennego – nie pobudzi naszych roślin do wzrostu, a sprawi, że igły nie będą żółknąć.
Przeczytaj o iglakach jesienią: Spadające liście w ogrodzie
Gdy w naszym ogrodzie rosną różaneczniki, popularnie zwane także rododendronami czy azaliami, powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę. Podlewanie, nawożenie, ściółkowanie i pielęgnacja liści – to jedne z podstawowych czynności, które warto wykonać jesienią.
Zobacz więcej: Różanecznik – jesienna pielęgnacja
Zima już coraz bliżej, dlatego powinniśmy zadbać także o byliny rosnące w naszym ogrodzie. Październik to najlepszy czas na przesadzenie bylin, które nie zimują w gruncie. Te zaś, które mogą pozostać w glebie nawet w zimie należy odpowiednio przygotować na nadejście mrozów. Niektóre z bylin nadal możemy przesadzać, pamiętajmy jednak, żeby po przesadzeniu dobrze podlać glebę, w której rosną nasze byliny.
Więcej o bylinach: Byliny jesienią i zimą – pielęgnacja
Październik to bardzo dobry okres na sadzenie roślin cebulowych takich jak hiacynty, tulipany czy narcyzy. Rośliny cebulowe powinniśmy posadzić teraz, jeśli chcemy aby na początku wiosny rozkwitły w naszym ogrodzie. Pamiętajmy o wyborze odpowiedniego miejsca i przygotowaniu gleby do sadzenia roślin cebulowych.
Przeczytaj: Rośliny cebulowe do sadzenia jesienią
REKLAMA
REKLAMA