REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Róże – kwiaty do sadzenia jesienią

Justyna Hek
Róże. Fot. Fotolia
Róże. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Róże to piękne i bardzo popularne kwiaty. W naszych ogrodach róże uprawiane są od wielu lat, a ich różnorodność powoduje, że każdy znajdzie odmianę idealną dla siebie. Jesień to najlepsza pora na posadzenie róż. Jak i gdzie posadzić róże aby jak najlepiej rosły?

Posadzenie róż jesienią sprawi, że będą one miały czas na ukorzenienie się przed nadejściem zimy. Róże możemy posadzić także wiosną – jeśli decydujemy się na odmiany pienne.

REKLAMA

Róże – wybieranie krzewów

Podczas kupowania róż warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze krzak, który wybieramy powinien mieć co najmniej dwa silne pędy. Pamiętajmy, że nie mogą one być uszkodzone. Po drugie – korzenie. Wybierzmy krzak o mocnych korzeniach. Po trzecie zwróćmy uwagę na stan pędów. Jeśli dostrzeżemy na nich szare lub brązowe plamy, poszukajmy innego okazu. Takie plamy mogą być sygnałem, że krzak jest chory.

Wybierzmy krzewy jednoroczne – będą intensywnie rosły i szybko się ukorzenią.

Gleba odpowiednia dla róż

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krzewy róż potrzebują gleby gliniasto-piaszczystej o pH od 6 do 6,5. Jeśli chcemy aby gleba była bardziej próchnicza, dodajmy do niej torf, węgiel brunatny czy obornik. Pamiętajmy, że krzewy róż ukorzeniają się dość głęboko – spulchnijmy ziemię do 60 cm głębokości.

Zobacz także: Jak sadzić róże?

Róże – kwiaty na stanowisko słoneczne

Idealnym miejscem dla róż będzie miejsce słoneczne, ale przewiewne. Wybierając odpowiednie stanowisko dla tych krzewów powinniśmy unikać miejsc z przeciągami – przeciągi mogą zniszczyć łodygi, zwłaszcza wtedy, gdy łodygi są długie.

Sadzenie róż

REKLAMA

Zanim posadzimy krzewy róż, pamiętajmy o tym aby skrócić korzenie. Najlepszą długością będzie długość wynosząca ok. 25 cm. Po przycięciu korzeni możemy włożyć krzewy do wody z dodatkiem fungicydów. Ważne jest jednak to, że po wyciągnięciu róż z tej zaprawy, musimy je szybko posadzić.

Róże sadzimy w dołku, w którym korzenie tych krzewów będą mogły swobodnie zwisać. Jeśli chcemy aby gleba jak najlepiej przylegała do korzeni naszych róż, podczas zasypywania dołka ziemią podnieśmy krzew lekko do góry.

Istotnym elementem sadzenia jest zachowanie odpowiedniej odległości. Pamiętajmy, że nie powinna być ona zbyt duża lub zbyt mała. Odległość, w jakiej powinniśmy posadzić  róże zależy nie tylko od odmiany, lecz także od tego, jak żyzna jest gleba, w której będą rosły nasze krzewy. Odmiany róż o dużych kwiatach sadzimy w odległości ok. 50 cm, róże pienne – 60–80 cm, zaś róże pnące – 120 cm. Nie zapominajmy o tym, aby bezpośrednio po sadzeniu ubić glebę i podlać krzewy.

Zobacz także: Róże – sposób pielęgnacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA