Róże okrywowe – rośliny uniwersalne, odporne i długo kwitnące
REKLAMA
REKLAMA
Okrywowe róże zyskują coraz większa popularność dzięki niekłopotliwej uprawie i efektownemu, obfitemu kwitnieniu. Maja też wiele walorów ozdobnych – błyszczące liście, liczne i nieduże kwiaty oraz owoce. Szybko pokrywają grunt pokładającymi się pędami lub rozrastając się za pomocą odrostów korzeniowych. Najbardziej efektownie prezentują się w okresie kwitnienia – w czerwcu, lipcu – kiedy obsypane są masą drobnych kwiatów. Najczęściej powtarzają kwitnienie aż do późnej jesieni.
REKLAMA
Do ogrodu i do miasta
Do uprawy w ogrodach najczęściej wybierane są odmiany o małych, pełnych kwiatach w różnych barwach – białych, czerwonych, różowych lub żółtych. W miejskich terenach zieleni stosowane są też odmiany i mieszańce róży pomarszczonej (Rosa rugosa). Ma ona większe kwiaty w kolorach różu i czerwieni. Ma ona przyjemnie pachnące kwiaty, a z ich płatków można robić konfitury i inne przetwory. Często błędnie jest ona nazywana dziką różą.
Zobacz także: Byliny – gdzie je sadzić?
Małe wymagania
Róż okrywowe są o wiele bardziej odporne na choroby i mróz od innych róż ogrodowych. Nie wymagają też wiele pielęgnacji, którą można ograniczyć do lekkiego przycięcia pędów wiosną i zasilania roślin od kwietnia do lipca nawozami wieloskładnikowymi. Sadzimy je na przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych glebach, jednak dają sobie radę także na glebach suchych. Po posadzeniu warto wyściółkować je korą z drzew iglastych.
Popularne odmiany
W sprzedaży najczęściej spotkać odmiany o kwiatach białych (‘Alba Meidiland’), które wytwarzają masę kwiatów zebranych w kiście. Równie efektownie prezentują się odmiany o kwiatach czerwonych (‘Red Fairy’, ‘Fairy Dance’) i różowych (‘Lovely Fairy’, ‘The Fairy’).
Zobacz także: Lilia wodna (grzybień) – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.