REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szybko rosnące rośliny ogrodowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Sokołowska
Drzewa iglaste: jodła kalifornijska, metasekwoja chińska, modrzew europejski i polski, sosna wejmutka, świerk serbski, żywotnik olbrzymi. W sprzyjających warunkach po 15 latach dorastają do 5–8 m wysokości. Fot. Fotolia
Drzewa iglaste: jodła kalifornijska, metasekwoja chińska, modrzew europejski i polski, sosna wejmutka, świerk serbski, żywotnik olbrzymi. W sprzyjających warunkach po 15 latach dorastają do 5–8 m wysokości. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szybko rosnące rośliny ogrodowe to sposób na to, aby nasz ogród w niedługim czasie zmienił krajobraz. Podpowiadamy jakie rośliny i krzewy wybrać, aby osiągnąć szybki i zadowalający efekt. Zobacz jakie rośliny posadzić na dużej, a jakie na małej działce.

Każdy posiadacz działki chciałby żeby jego ogród od razu był piękny i kwitnący, jednak zazwyczaj swoją przygodę z ogrodnictwem zaczynamy od pustej działki, dlatego to może być trudne. W sprzedaży dostępne są drzewa i krzewy, które mogą nadać naszemu ogrodowi wymarzony wygląd, jednak z reguły nie należą do tanich. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia – możemy zdecydować się na rośliny szybko rosnące.

REKLAMA

Jakie szybko rosnące rośliny wybrać?

REKLAMA

Jeżeli nasza działka jest duża, powinniśmy posadzić drzewa będące nie tylko tłem ogrodu, lecz także źródłem cienia. Jeżeli nasza działka jest mała, swój wybór ograniczmy do krzewów lub zdecydujmy się na drzewa, które w przyszłości nie przytłoczą działki swoimi rozmiarami. Pamiętajmy, że najważniejszy jest umiar. W przyszłości gdy zarówno krzewy jak i drzewa będą rosły, może się okazać, że zaczną sobie przeszkadzać i trzeba je będzie przycinać lub w ogóle wyciąć.

Uzupełnieniem w pustym ogrodzie mogą być byliny – niektóre z nich osiągają rozmiary 1,5–2 m już w pierwszym roku. Dodatkowo pomyślmy o roślinach jednorocznych. Nie żyją długo, ale rosną szybko i intensywnie kwitną. To one zdominują ogród zanim krzewy i drzewa osiągną swoje rozmiary. Małe działki dodatkowo mogą być zagospodarowane przez pnącza. Bięgnące przez kratki i pergole efektownie wzbogacą nasz ogród. Ich zielone ściany staną się idealnym tłem dla kompozycji kwiatowych.

Zobacz także: Szybko rosnące tuje

Szybko rosnące rośliny

Byliny niezimujące w gruncie: dalia (odmiany), paciorecznik. Dorastają do 2 m, jednak co roku jesienią trzeba je wykopywać i przechowywać do wiosny w pomieszczeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Byliny wysokie: aster nowobelgijski lub nowoangielski, ostróżka ogrodowa, naparstnica purpurowa, parzydło leśne, rodgersje, słoneczniczek szorstki, oraz trawy: miskant chiński i cukrowy, trzcinnik piaskowy. Okazałe kępy tworzą już w drugim roku uprawy.

Drzewa iglaste: jodła kalifornijska, metasekwoja chińska, modrzew europejski i polski, sosna wejmutka, świerk serbski, żywotnik olbrzymi. W sprzyjających warunkach po 15 latach dorastają do 5–8 m wysokości.

REKLAMA

Drzewa liściaste: brzozy, dąb czerwony, jarząb pospolity i szwedzki, jesion pensylwański, oliwnik wąskolistny, sumak octowiec, surmia bignoniowa (katalpa), wierzby. Rosną szybciej niż rośliny iglaste, już po kilku latach osiągają kilka metrów wysokości.

Krzewy liściaste: budleja Dawida, forsycja pośrednia, krzewuszka cudowna, odmiany derenia białego i rozłogowego, irga błyszcząca i pomarszczona, jaśminowiec pospolity, ligustr pospolity, pęcherznica kalinolistna, porzeczka alpejska i krwista, róże parkowe i pnące, róża pomarszczona, sorbaria jarzębolistna, żylistek szorstki. Na to żeby osiągnęły docelową wysokość, trzeba czekać trzy – siedem lat.

Pnącza jednoroczne: fasola ozdobna, kobea pnąca, wilec purpurowy. W ciągu sezonu osiągają kilka metrów.

Pnącza wieloletnie: akebia pięciolistkowa, bluszcz pospolity, cytryniec chiński, glicynia kwiecista i chińska, hortensja pnąca, kokornak wielkolistny, rdestówka Alberta, przywarka japońska, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy, a także obficie kwitnące powojniki botaniczne i wielkokwiatowe oraz wiciokrzewy. Zależnie od gatunku przyrastają co roku od 1 do 5 m.

Rośliny jednoroczne: kosmos podwójnie pierzasty, rącznik pospolity, słonecznik. Rośliny szybkiego efektu, posiane lub posadzone wiosną, latem osiągają 1,5–2,5 m wysokości.

Zobacz także: Jakie pnącza szybko zasłonią ogrodzenie?

Zakładając ogród nie zapominajmy o elementach architektury a także ukształtowaniu terenu. Murki, skarpy, niewielkie wzniesienia – to wszystko także buduje ostateczne wrażenie wizualne naszego ogrodu.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA