REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podział gruntów rolnych na działki budowlane

Kupno i podział gruntów rolnych na działki pod zabudowę staje się coraz popularniejszym sposobem na zarobienie pieniędzy. Co należy wiedzieć zanim podzieli się grunty rolne? Jakie działki są najlepsze do podziału? Jakie formalności należy załatwić w związku z podziałem na działki budowlane?

Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszego mieszkania to inwestycja na lata, dlatego też dokonując wyboru nieruchomości, powinniśmy dobrze się zastanowić jakiego mieszkania potrzebujemy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie.

Home staging: sprzedaż mieszkania z zyskiem – jak tego dokonać?

Home staging to pojęcie z pogranicza marketingu i architektury wnętrz. Dzięki Home staging możemy sprzedać mieszkania z zyskiem. Staging ma na celu ukazać nieruchomość w taki sposób, aby osoba zainteresowana jej kupnem po krótkiej prezentacji wyobraziła sobie, że mieszkanie stworzone jest właśnie dla niej.

Wynajem mieszkania – od czego zacząć?

Jak wynająć mieszkanie? Od czego powinniśmy zacząć, aby dokonać skutecznej transakcji, a także szybko i sprawnie wynająć mieszkanie? Jak się wystrzegać „pseudo agencji nieruchomości”. Zobacz poradnik.

REKLAMA

Wynajem mieszkania. Na co zwracać uwagę. Poradnik

Podczas wynajmu mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Warto zapytać czy koszt najmu uwzględnia czynsz oraz jaka jest wysokość kaucji, która bardzo często zależy od stanu mieszkania. Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy? O co pytać wynajmującego. Zobacz poradnik.

Procedura wejścia właściciela do lokalu zajmowanego przez najemcę

Właściciela nieruchomości z lokatorem zazwyczaj łączy umowa najmu lokalu i to w niej powinny zostać uregulowane kwestie powiązane z dostępem właściciela do posiadanego lokalu. Kiedy takich uregulowań brak, zastosowanie znajdują ogólne zasady zawarte w artykule 10 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Prawne ustanowienie odrębnej własności lokalu

Z ustanowieniem własności lokalu wiąże się spełnianie przez niego przesłanki samodzielności, o której mowa w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali.

Obowiązki właściciela lokalu mieszkalnego względem najemcy

Powyższą kwestie uregulowała ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w artykule 6a.

REKLAMA

Prawo do mieszkania komunalnego – komu przysługuje?

Każdy lokal, aby mógł zostać zamieszkały, musi spełniać określone warunki techniczne ujęte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury: pomieszczenie lub zespół pomieszczeń które zostały wydzielone trwałymi przegrodami (ścianami) celem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych człowieka. Do lokalu poza pomieszczeniami mieszkalnymi (np. pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój) mogą być przypisane pomieszczenia pomocnicze (przynależne), np. spiżarnia, komórka, piwnica itp.

Prawne uwarunkowania sprawowania zarządu nieruchomością wspólną

Do nieruchomości wspólnych zaliczamy m.in. klatki schodowe, windy, podwórka i dach. Nieruchomości wspólne są to obszary w budynku, które mają przynajmniej dwóch współwłaścicieli.

Przedawnienie roszczeń majątkowych

Przedawnienie roszczeń pozwala dłużnikowi na uchylenie się od zaspokojenia roszczeń wysuwanych przez wierzyciela, chyba, że zrzeka się skorzystania z tego prawa (może to zrobić dopiero po upływie terminu przedawnienia) i chce uregulować swoje zobowiązania. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny reguluje podstawowe kwestie związane z tą instytucją.

Umowa o sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Operat szacunkowy nieruchomości sporządzany jest przez rzeczoznawcę majątkowego posiadającego uprawnienia ministerialne.

Kiedy sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego w wyroku nakazującym opróżnienie zajmowanego lokalu?

Odpowiedź na zadane pytanie znajdziemy w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Kto może być zarządcą nieruchomości po wejściu w życie ustawy „deregulacyjnej”?

Kto może zostać zarządcą nieruchomości po wejściu z życie ustawy „deregulacyjnej”? Jakie zadania i obowiązki będzie pełnił zarządca nieruchomości? Radzi Wojciech Sulczewski.

Kredyt hipoteczny, sprzedaż nieruchomości a prawne przesłanki uznania osoby za zmarłą

W naszym życiu, czasem zdarzają się tragiczne sytuacje związane ze zniknięciem człowieka. Oprócz bólu, rodzina boryka się także z prawnymi przeszkodami, na przykład z wzięciem kredytu hipotecznego (gdy właścicielem było małżeństwo a jedno z nich zaginęło), sprzedażą nieruchomości, przeprowadzeniem postępowania spadkowego itp. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny uregulował a artykułach 29-32 kwestie związane z uznaniem za zmarłego, aby nie paraliżować dalszego funkcjonowania rodziny.

Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym od stycznia 2014 roku?

Zawód rzeczoznawcy majątkowego uregulowany jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

Lekaro, Sita Polska i MPO – firmy, które będą odbierać śmieci w Warszawie od 2014 roku

Wiemy już, które firmy będą odbierać śmieci od Warszawiaków. Warszawa została podzielona na dziewięć obszarów, w skład których będzie wchodzić od 1 do 3 dzielnic Warszawy. Każdy obszar będzie obsługiwany przez jedną z firm: Lekaro, Sita Polska lub MPO. Wymienione firmy będą odbierać śmieci od lutego 2014 roku.

Kto może być pośrednikiem w obrocie nieruchomościami po zmianach „deregulacyjnych”?

Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami ujęty został w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, począwszy od artykułu 179. Obecnie, ustawa z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie niektórych ustaw regulujących wykonywanie niektórych ustaw radykalnie zmniejszyła wymogi stawiane kandydatom chcących zajmować się zawodowo pośrednictwem w zakresie nieruchomości.

Kiedy i w jaki sposób wynajmujący nieruchomość może podwyższyć czynsz najemcy?

W jakiej sytuacji wynajmujący może podnieść czynsz? Jakie prawa ma wynajmujący lokator? Jak wygląda sytuacja w przypadku najmu lokalów socjalnych? Radzi – Wojciech Sulczewski.

Operat szacunkowy nieruchomości sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego. Co według prawa musi zawierać?

Operat szacunkowy ma określać wartość nieruchomości dla założonego celu i w przyjętej dacie.

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane – tylko do końca 2013 roku

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane wykorzystane w czasie remontu mieszkania lub budowy domu można uzyskać do końca 2013 roku. Na zgłoszenie mamy 5 lat, dlatego tak naprawdę do końca 2013 roku należy zakończyć remont lub budowę domu. Przeczytaj jak dokonać zgłoszenia i na jaki zwrot można liczyć.

Kary umowne dla dewelopera – ważne aspekty

Opóźnienia w oddaniu inwestycji do użytku przez dewelopera nie należą do rzadkości. Dlatego podpisując umowę z deweloperem warto dołączyć w niej zapis o karach umownych, wartość kary nie musi być sprecyzowana. Przeczytaj, jakie są ważne aspekty kar umownych.

Jak usunąć słup energetyczny z działki?

Usunięcie słupa energetycznego lub stacji transformatorowej nie jest proste. Proces usuwania należy zacząć od ustalenia czy słup energetyczny lub stacja transformatorowa zostały postawione na naszej działce legalnie. Przeczytaj, co jeszcze trzeba zrobić?

Deklaracje śmieciowe - w Toruniu złożyli prawie wszyscy

W Toruniu prawie wszyscy mieszkańce złożyli deklaracje śmieciowe, segregowanie śmieci i ich odbiór przebiegają bez zakłóceń. Większość mieszkańców Torunia zadeklarowała segregację śmieci. Osoby, które nie złożyły deklaracji w wyznaczonym czasie będą musiały zapłacić najwyższą stawkę.

Polacy za granicą – zakup mieszkania w Polsce przez pełnomocnika

Polacy, którzy pracują za granicą często planują zakup mieszkania w kraju. Udzielenie pełnomocnictwa jest skutecznym sposobem na sfinalizowanie transakcji na odległość. Co trzeba wiedzieć, planując zakup nieruchomości przez pełnomocnika?

Nowy właściciel nieruchomości – co z lokatorami?

Lokatorzy boją się sytuacji, w której nieruchomość zostaje przejęta przez nowego właściciela. Obawa dotyczy konieczności zmiany mieszkania w krótkim czasie. Co może zrobić nowy właściciel? Czy może zmienić zamki pod naszą nieobecność? Czy musi zapewnić lokatorom lokal zastępczy?

Jak wspólnota mieszkaniowa może oszczędzać?

Największy koszt czynszu dla mieszkańców pochodzi z ogrzewania budynku i wody użytkowej. To właśnie dlatego wspólnoty próbują znaleźć oszczędności w tym zakresie i latem decydują się na inwestycję np. w kolektory słoneczne. Przeczytaj jak wspólnoty mieszkaniowe mogą oszczędzać.

Podatek od gruntów rolnych – od czego zależy jego wysokość?

Hektar przeliczeniowy to podstawa rozliczenia dla wszystkich właścicieli ziemi rolnej. Ta jednostka kalkulacyjna pozwala na obliczenie powierzchni gruntu i wysokości podatku, który trzeba od niego zapłacić. Jak wygląda przelicznik?

Czy deweloper może narzucić kupno garażu?

Deweloperzy są zmuszeni uwzględnić w projekcie wielorodzinnego budynku mieszkalnego miejsca postojowe. W praktyce zdarza się, że deweloper sprzedaje mieszkanie z garażem w dodatkowo płatnym pakiecie, nawet gdy nie mamy samochodu i nie potrzebujemy miejsca. Czy rzeczywiście deweloper może narzucić nam kupno garażu?

Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej

Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej według prawa budowlanego jest terenem prywatnym. W związku z tym budowa placu zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej nie wymaga zgłoszenia właściwemu organowi nadzoru budowlanego. Jakie wymagania techniczne i normy bezpieczeństwa powinien spełniać plac zabaw?

Właściciel sprzedaje mieszkanie – jakie prawa ma najemca lokalu?

Zdarza się, że w czasie wynajmu zmienia się właściciel mieszkania. Sprzedaż lokalu może okazać się problematyczna dla lokatorów. Jak zabezpieczyć się przed ewentualnym wypowiedzeniem?

Jak segregować śmieci? Infografika

Jak segregować śmieci? Gdzie wyrzucić opakowanie po mleku? Jakie śmieci wrzucać do pojemnika w danym kolorze? Nasza Infografika podpowie jak segregować śmieci. Zobacz, które śmieci wrzucić, do jakiego pojemnika.

Jak segregować śmieci?

Jak segregować śmieci? Który kolor pojemnika odpowiada danemu rodzajowi odpadów? Od 1 lipca obowiązują nas nowe opłaty za gospodarkę odpadami. Ekologiczni, osoby, które segregują odpady będą płacić najmniej. Czy wiesz jak segregować odpady? Zobacz poradnik, jak segregować śmieci i płacić mniej.

Ustawa śmieciowa – co nam grozi za kłamstwo w deklaracji śmieciowej?

Jakie są skutki kłamstwa w deklaracji śmieciowej? Zgodnie z Ustawą śmieciową, gminy przejęły obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi, do tej pory obowiązek ten spoczywał na właścicielach nieruchomości. Nowe przepisy nakładają na nas obowiązek uiszczenia deklarowanej kwoty za gospodarowanie odpadami. W wielu gminach opłaty za wywóz śmieci określa się wg liczby osób zamieszkałych w lokalu. Co jednak jeśli nie podamy faktycznego stanu mieszkańców? Jakie grożą nam konsekwencje?

Zakup nieruchomości w USA – czy się opłaca?

Czy cz kup mieszkania w USA np. na Florydzie jest opłacany? Podczas kryzysu w USA, ceny nieruchomości w Stanach Zjednoczonych straciły na wartości nawet 50%. Aktualnie USA wychodzi z kryzysu. Ceny nieruchomości ustabilizowały się, a nawet zyskują na wartości.

Opłaty za wywóz śmieci w 2013 roku

Opłaty za wywóz śmieci w tym odpadów komunalnych w 2013 roku będą zależeć od gminy. Gmina będzie ustalać wysokość opłat oraz sposób ich naliczania. Inne opłaty będziemy płacić za śmieci niesegregowane, inne za posegregowane śmieci. Jeśli zdecydujemy się na segregację, będziemy płacić mniej.

Rynek nieruchomości: nieruchomość na Florydzie

W efekcie kryzysu w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku lat, nieruchomości straciły na wartości, do rzadkości nie należą obniżki o 50%. Do kupienia nieruchomości na Florydzie nie trzeba posiadać obywatelstwa amerykańskiego. Wraz z wychodzeniem państwa z kryzysu ceny nieruchomości na Florydzie będą rosły, więc na sprzedaży będzie można zarobić.

Podatek od nieruchomości budzi kontrowersje

Podatek nieruchomości w Polsce naliczany jest od powierzchni mieszkania, a jego stawki ustalane są przez gminę. Tymczasem specjaliści wskazują, że optymalnym rozwiązaniem było ustalanie podatku od nieruchomości z uwzględnieniem wartości nieruchomości.

Deklaracje „śmieciowe” – sprzeczne z ochroną danych osobowych?

Zgodnie ze zmianami w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach należy złożyć deklaracje o liczbie osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Jednak ustawodawca nie ustalił wzoru deklaracji, dlatego każda gmina musiała ustalić własny formularz. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wskazuje na nieprawidłowości w deklaracjach.

Koszty związane z budową domu i kupnem mieszkania – Vademecum

Zakup nieruchomości wiąże się z wieloma kosztami. Poza ceną samej nieruchomości do kosztów musimy doliczyć: taksę notarialną, podatek, prowizję dla pośrednika. Zobacz, co wchodzi w skład opłat związanych z zakupem nieruchomości.

Inspektor nadzoru inwestorskiego – jak i kiedy ustanowić, żeby osiągnąć maksimum korzyści?

Inspektor nadzoru inwestorskiego jest jednym z 4 uczestników procesu budowlanego wymienionych w art. 17 Prawa budowlanego.

Ustawa o gospodarowaniu odpadami komunalnymi – co się zmieni w Warszawie?

Ustawa o gospodarowaniu odpadami komunalnymi miała zacząć obowiązywać od 1 lipca 2013 roku jednak Rada m.st. Warszawy zdecydowała o przedłużeniu składania deklaracji do 19 lipca. Wydłużenie terminu ma umożliwić przeprowadzenie postępowań przetargowych na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Zmianie uległy opłaty dla domów jednorodzinnych.

Na jakich zasadach może być wykonana eksmisja?

Eksmisja polega na usunięciu mieszkańca z lokalu lub nieruchomości – żeby było to możliwe potrzebne jest orzeczenie sądowe. Eksmisja ma za zadanie przywrócić lokal bądź nieruchomość osobie do tego uprawnionej. Kogo można eksmitować i na jakich zasadach?

Deregulacja zawodów wpłynie na działanie wspólnot mieszkaniowych

Sejm przyjął ustawę o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. W przypadku zarządców nieruchomości rząd zasugerował obniżenie kwalifikacji osób wykonujących ten zawód, ostatecznie uznano, że kandydat do pracy na to stanowisko nie musi mieć żadnych kwalifikacji. Może to wpłynąć na działanie wspólnot mieszkaniowych.

Renta planistyczna, co trzeba wiedzieć?

Renta planistyczna płacona jest, w przypadku zbycia nieruchomości przez jej właściciela lub użytkownika wieczystego, ale tylko wtedy, gdy wartość nieruchomości wzrosła z powodu uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Renta planistyczna pobierana jednorazowo przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Umowa najmu mieszkania – warto ją podpisać

Umowa najmu mieszkania często jest pomijana. Jednak równie często właściciel ma problem z najemcą, który np. nie płaci ustalonej kwoty. Umowa najmu powinna precyzyjnie określać prawa i obowiązki najmującego, w takiej formie staje się zabezpieczeniem interesów właściciela.

Kiedy fiskus może zakwestionować cenę nieruchomości z aktu notarialnego?

Przepisy podatkowe dotycząc obrotu nieruchomości nie są skomplikowane. Sytuacja nieco się zmienia, kiedy kupimy mieszkanie lub działkę po okazyjnej cenie. Wtedy Urząd skarbowy może bowiem zakwestionować wartość zakupionej nieruchomości i przysporzyć nam nieco kłopotów.

Nieruchomość w spadku – czas, koszty i kolejne kroki postępowania

Mieszkanie lub dom otrzymane w spadku to szereg formalności – polskie prawo spadkowe nie jest proste. Zwykle najlepiej zdać się na doświadczenie specjalistów. Jak szybko odebrać klucze? Poniżej najważniejsze informacje o działaniach spadkowych.

Jak zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej?

Na początku roku wspólnoty mieszkaniowe przedstawiają mieszkańcom sprawozdania finansowe, organizują spotkania członków wspólnoty, na których omawiane są plany na cały rok, a także podejmowane są uchwały regulujące funkcjonowanie wspólnoty i mieszkańców. Co zrobić jednak, jeśli uchwała wspólnoty jest dla nas niekorzystna? Jak ją zaskarżyć?

Nowe opłaty za śmieci – jak wpłyną na funkcjonowanie wspólnoty mieszkaniowej?

Nowe opłaty za śmieci zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Większość gmin przedstawiła już sposób naliczania nowych opłat za śmieci. Nowelizacja ustawy największy wpływ może mieć na funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych. Jaka jest tego przyczyna?

REKLAMA