REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wspólnota mieszkaniowa: Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Justyna Hek
Kamienice, Nieruchomości. Fot. Fotolia
Kamienice, Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupno mieszkania należącego do wspólnoty mieszkaniowej wiąże się z koniecznością przestrzegania prawa ustanowionego dla danej wspólnoty. Oczywiście jednocześnie prawo to określa obowiązki, jakie ciążą na właścicielach poszczególnych lokali mieszkalnych. Jakie podstawowe prawa i obowiązki ma właściciel lokalu zrzeszonego we wspólnocie mieszkaniowej?

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa to, według definicji, wszyscy właściciele, których lokale wchodzą w skład jednej nieruchomości – najczęściej jednego budynku wraz z przynależnym do niego terenem. Prawa i obowiązki wspólnot mieszkaniowych, w tym właścicieli lokali określa ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku. Jest to więc ustawa powstała ze względu na zmieniające się realia. Obecnie buduje się wiele osiedli mieszkalnych, których właściciele są zrzeszani we wspólnotach mieszkaniowych, a nie jak dawniej w spółdzielniach.

Prawa właściciela lokalu

Każdy właściciel lokalu zrzeszonego we wspólnocie mieszkaniowej ma prawo użytkować dany lokal zgodnie z jego docelowym przeznaczeniem. Jednak jednocześnie ta forma korzystania z mieszkania nie może przeszkadzać właścicielom sąsiednich lokali. Każdy z właścicieli poszczególnych lokali ma prawo do korzystania z przestrzeni wspólnej, na przykład pralni, suszarni, pomieszczeń gospodarczych i tym podobnych miejsc. W sytuacji gdy jeden z właścicieli chciałby posiadać możliwość korzystania z jednego z wymienionych pomieszczeń na wyłączność, powinno to zostać ustalone odrębną umową ze wspólnotą mieszkaniową.


Obowiązki właściciela lokalu

Właściciele poszczególnych lokali wchodzących w skład wspólnoty mają obowiązek przede wszystkim regularnego opłacania kosztów związanych z zarządzaniem całą nieruchomością, w tym również kosztów związanych z utrzymaniem części wspólnych opisanych powyżej. Co ważne, właściciel nie ma prawa zrezygnować z dotychczasowej formy ogrzewania lokalu i wykorzystać istniejącą sieć przesyłową dla innego rodzaju ogrzewania bez zgody pozostałych właścicieli mieszkań. Inną kwestią, która może się wydać dziwna, jest obowiązek przestrzegania porządku w danym lokalu. Jeśli brak porządku będzie przeszkadzał pozostałym lokatorom, mają oni prawo żądać wystawienia mieszkania do licytacji. Ten przepis wiąże się z innym, zobowiązującym właścicieli lokali do współdziałania na rzecz wspólnego dobra. Każdy właściciel należący do wspólnoty musi również zgadzać się na przeprowadzanie wszystkich koniecznych remontów i renowacji, które zostaną uznane za niezbędne, a co się z tym wiąże, zezwalać każdorazowo na wstęp do danego lokalu osobom odpowiedzialnym za tego typu prace.

Zobacz także:  Do kogo należy balkon? Do właściciela mieszkania czy wspólnoty mieszkaniowej?

Zobacz także:  Wspólnota mieszkaniowa – ocieplanie budynku. Poradnik

Zobacz także: Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA