Wspólnota mieszkaniowa: Prawa i obowiązki właścicieli lokali
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wspólnota mieszkaniowa to, według definicji, wszyscy właściciele, których lokale wchodzą w skład jednej nieruchomości – najczęściej jednego budynku wraz z przynależnym do niego terenem. Prawa i obowiązki wspólnot mieszkaniowych, w tym właścicieli lokali określa ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku. Jest to więc ustawa powstała ze względu na zmieniające się realia. Obecnie buduje się wiele osiedli mieszkalnych, których właściciele są zrzeszani we wspólnotach mieszkaniowych, a nie jak dawniej w spółdzielniach.
Prawa właściciela lokalu
Każdy właściciel lokalu zrzeszonego we wspólnocie mieszkaniowej ma prawo użytkować dany lokal zgodnie z jego docelowym przeznaczeniem. Jednak jednocześnie ta forma korzystania z mieszkania nie może przeszkadzać właścicielom sąsiednich lokali. Każdy z właścicieli poszczególnych lokali ma prawo do korzystania z przestrzeni wspólnej, na przykład pralni, suszarni, pomieszczeń gospodarczych i tym podobnych miejsc. W sytuacji gdy jeden z właścicieli chciałby posiadać możliwość korzystania z jednego z wymienionych pomieszczeń na wyłączność, powinno to zostać ustalone odrębną umową ze wspólnotą mieszkaniową.
Obowiązki właściciela lokalu
Właściciele poszczególnych lokali wchodzących w skład wspólnoty mają obowiązek przede wszystkim regularnego opłacania kosztów związanych z zarządzaniem całą nieruchomością, w tym również kosztów związanych z utrzymaniem części wspólnych opisanych powyżej. Co ważne, właściciel nie ma prawa zrezygnować z dotychczasowej formy ogrzewania lokalu i wykorzystać istniejącą sieć przesyłową dla innego rodzaju ogrzewania bez zgody pozostałych właścicieli mieszkań. Inną kwestią, która może się wydać dziwna, jest obowiązek przestrzegania porządku w danym lokalu. Jeśli brak porządku będzie przeszkadzał pozostałym lokatorom, mają oni prawo żądać wystawienia mieszkania do licytacji. Ten przepis wiąże się z innym, zobowiązującym właścicieli lokali do współdziałania na rzecz wspólnego dobra. Każdy właściciel należący do wspólnoty musi również zgadzać się na przeprowadzanie wszystkich koniecznych remontów i renowacji, które zostaną uznane za niezbędne, a co się z tym wiąże, zezwalać każdorazowo na wstęp do danego lokalu osobom odpowiedzialnym za tego typu prace.
Zobacz także: Do kogo należy balkon? Do właściciela mieszkania czy wspólnoty mieszkaniowej?
Zobacz także: Wspólnota mieszkaniowa – ocieplanie budynku. Poradnik
Zobacz także: Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej
REKLAMA
REKLAMA