REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wspólnota mieszkaniowa: Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Justyna Hek
Kamienice, Nieruchomości. Fot. Fotolia
Kamienice, Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupno mieszkania należącego do wspólnoty mieszkaniowej wiąże się z koniecznością przestrzegania prawa ustanowionego dla danej wspólnoty. Oczywiście jednocześnie prawo to określa obowiązki, jakie ciążą na właścicielach poszczególnych lokali mieszkalnych. Jakie podstawowe prawa i obowiązki ma właściciel lokalu zrzeszonego we wspólnocie mieszkaniowej?

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa to, według definicji, wszyscy właściciele, których lokale wchodzą w skład jednej nieruchomości – najczęściej jednego budynku wraz z przynależnym do niego terenem. Prawa i obowiązki wspólnot mieszkaniowych, w tym właścicieli lokali określa ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku. Jest to więc ustawa powstała ze względu na zmieniające się realia. Obecnie buduje się wiele osiedli mieszkalnych, których właściciele są zrzeszani we wspólnotach mieszkaniowych, a nie jak dawniej w spółdzielniach.

Prawa właściciela lokalu

Każdy właściciel lokalu zrzeszonego we wspólnocie mieszkaniowej ma prawo użytkować dany lokal zgodnie z jego docelowym przeznaczeniem. Jednak jednocześnie ta forma korzystania z mieszkania nie może przeszkadzać właścicielom sąsiednich lokali. Każdy z właścicieli poszczególnych lokali ma prawo do korzystania z przestrzeni wspólnej, na przykład pralni, suszarni, pomieszczeń gospodarczych i tym podobnych miejsc. W sytuacji gdy jeden z właścicieli chciałby posiadać możliwość korzystania z jednego z wymienionych pomieszczeń na wyłączność, powinno to zostać ustalone odrębną umową ze wspólnotą mieszkaniową.


Obowiązki właściciela lokalu

Właściciele poszczególnych lokali wchodzących w skład wspólnoty mają obowiązek przede wszystkim regularnego opłacania kosztów związanych z zarządzaniem całą nieruchomością, w tym również kosztów związanych z utrzymaniem części wspólnych opisanych powyżej. Co ważne, właściciel nie ma prawa zrezygnować z dotychczasowej formy ogrzewania lokalu i wykorzystać istniejącą sieć przesyłową dla innego rodzaju ogrzewania bez zgody pozostałych właścicieli mieszkań. Inną kwestią, która może się wydać dziwna, jest obowiązek przestrzegania porządku w danym lokalu. Jeśli brak porządku będzie przeszkadzał pozostałym lokatorom, mają oni prawo żądać wystawienia mieszkania do licytacji. Ten przepis wiąże się z innym, zobowiązującym właścicieli lokali do współdziałania na rzecz wspólnego dobra. Każdy właściciel należący do wspólnoty musi również zgadzać się na przeprowadzanie wszystkich koniecznych remontów i renowacji, które zostaną uznane za niezbędne, a co się z tym wiąże, zezwalać każdorazowo na wstęp do danego lokalu osobom odpowiedzialnym za tego typu prace.

Zobacz także:  Do kogo należy balkon? Do właściciela mieszkania czy wspólnoty mieszkaniowej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Wspólnota mieszkaniowa – ocieplanie budynku. Poradnik

Zobacz także: Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA