REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej?

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na początku roku wspólnoty mieszkaniowe przedstawiają mieszkańcom sprawozdania finansowe, organizują spotkania członków wspólnoty, na których omawiane są plany na cały rok, a także podejmowane są uchwały regulujące funkcjonowanie wspólnoty i mieszkańców. Co zrobić jednak, jeśli uchwała wspólnoty jest dla nas niekorzystna? Jak ją zaskarżyć?

REKLAMA

Zasada „majoryzacji”, obowiązująca w przypadku głosowania, powoduje, iż będąc członkiem wspólnoty jesteśmy związani uchwałami podjętymi przez arytmetyczną większość właścicieli lokali. Co jednak w sytuacji, gdy przegłosowane postanowienia krzywdzą odosobnionego właściciela lokalu, mniejszościową grupę lokatorów lub zwyczajnie naruszają zasady prawidłowego zarządzania?

REKLAMA

W przypadku chęci zaskarżenia uchwały wspólnoty, z pomocą lokatorowi lub mniejszościowej grupie właścicieli lokali przychodzi ustawa o własności lokali. Zgodnie z jej 25 artykułem „Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy”. Co oznacza to w praktyce? Jak twierdzi Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp z o.o. – Do sądu można zaskarżyć każdą uchwałę niezależnie od jej treści czy zakresu. Od poważnego zarzutu o wyłudzenie lub kradzież po uchwalanie nieprzemyślanych i z góry skazanych na niepowodzenie, zdaniem powoda, inwestycji. Dopiero w gestii sądu leżeć będzie to, czy mamy rację, czy nie.

Zobacz także: W jaki sposób podejmowane są uchwały we wspólnocie mieszkaniowej?

Na początek mediacja

Z uwagi na wysokie koszty, wynikające z ewentualnie, niekorzystnego dla nas wyroku sądowego oraz ryzyka narażenia na szwank pozytywnych relacji z sąsiadami, warto się poważnie zastanowić nad krokiem, jakim będzie sądowy spór z mieszkańcami wspólnoty. W pierwszej kolejności spróbujmy rozwiązać sprawę polubownie, w sposób rzetelny i racjonalny przedstawiając swoje racje innym członkom wspólnoty. Przekonajmy ich do naszych racji, zanim jeszcze uchwała zostanie podjęta, tym samym nie dopuścimy jej do uchwalenia. Unikniemy wówczas dochodzenia swoich praw na drodze sądowej i związanych z tym kosztów procesu i ewentualnej pomocy prawnej.

Zobacz także: Obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można też złożyć pozew

REKLAMA

W sytuacji, gdy wszelkie próby niedopuszczenia do podjęcia uchwały zawiodły, a wejście jej w życie ewidentnie godzi w nasze interesy, powinniśmy zdecydować się na dochodzenie swych racji w postępowaniu sądowym. Nie zwlekajmy jednak ze złożeniem oficjalnego zawiadomienia.

Ustawodawca wyznaczył termin 6 tygodni na złożenie powództwa o uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej od dnia podjęcia uchwały na zebraniu lub od dnia powiadomienia właściciela o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. O czym wyraźnie mówi art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali. – zaznacza Mariusz Łubiński.

Zobacz także: Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa

Sporządzając pozew wskazujemy na powód, czyli nas i ewentualnych innych lokatorów oraz pozwaną – zawsze wspólnotę mieszkaniową. Dokument podpisujemy jako Pozew o uchylenie uchwały nr ….. z dnia…. Wspólnoty mieszkaniowej”. W treści pisma wnosimy o uchylenie uchwały nr … z dnia … Wspólnoty mieszkaniowej … w oparciu o art. 25.1 ustawy o własności lokali oraz, jeśli uważamy to za stosowne np.: w przypadku zabezpieczenia mienia, o wstrzymanie wykonania uchwały do czasu zakończenia sprawy. Należy bowiem pamiętać, że samo zaskarżenie uchwały nie wstrzymuje jej automatycznie.

Powód musi o to wnieść, wskazując, że brak wstrzymania mógłby go narazić na jakiekolwiek straty. Postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń zostaje wówczas automatycznie podjęte przez sąd z urzędu, przy czym sąd nie zawsze musi się na to zgodzić. – wskazuje Mariusz Łubiński.

Zobacz także: Zarządzanie nieruchomościami przez osoby trzecie

W kolejnym etapie uzasadniamy złożenie pozwu. Powołajmy się na zakwestionowany przez nas zapis uchwały oraz wykażmy, dlaczego według nas narusza on prawo, zasady zarządu nieruchomością lub postanowienia umowy między wspólnotą a lokatorami. Powołajmy świadków, przedstawmy wszystkie możliwe dokumenty, wyliczenia i kalkulacje, które będą świadczyć na naszą korzyść. Zaproponujmy również swoje rozwiązanie, które nie godzi w interesy pozostałych lokatorów. Jeśli zdecydujemy się wnieść o wstrzymanie wykonania uchwały, przedstawmy sądowi, na jakie straty zostaniemy narażeni my oraz wspólnota, gdyby uchwała została wykonana.

Zobacz także: Zarząd nieruchomością wspólną

Tak przygotowany pozew podpisujemy, a następnie wraz z załącznikami (wspomnianą treścią uchwały, odpisem z księgi wieczystej lokali oraz umową pomiędzy właścicielowi wspólnoty) kopiujemy dwukrotnie. Dokumenty składamy w biurze podawczym sądu. Z trzech kompletów jeden zostawiamy, drugi wysyłamy zarządowi wspólnoty, a trzeci pozostawiamy sobie. Pozew składamy do sądu rejonowego – jeśli wartość praw majątkowych nie przekracza 75 tys. zł lub okręgowego, gdy wartość przewyższa wspomnianą kwotę. Złożenie pozwu podlega stałej opłacie w wysokości 200 zł.

Po zakończeniu postępowania sąd, orzekając o uchyleniu uchwały, wydaje wyrok, który ma moc od chwili uchwalenia zaskarżonej uchwały. Wygrana spowoduje, że uchwałę uznaje się za niebyłą. Z kolei przegrana sprawi, że będziemy musieli ponieść wszelkie koszty postępowania.

Źródło: Admus

Zobacz także: Nowe opłaty za śmieci – jak wpłyną na funkcjonowanie wspólnoty mieszkaniowej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA