Uprawnienie do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana udziałów w nieruchomości a zmiana własności nieruchomości
REKLAMA
U mowa, której można dokonać zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej jest powiązana ze zmianą własności nieruchomości i wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Fakt udzielenia przez właścicieli lokali zgody w celu dokonania zmiany wysokości udziałów w danej nieruchomości wspólnej oraz na zmiany w wysokości udziałów w nieruchomości powiązanej z ustanowieniem odrębnej własności lokalu, który powstał poprzez nadbudowę lub też przebudowę nieruchomości wspólnej.
REKLAMA
Dokonanie zmiany udziałów na mocy uchwały właścicieli lokali przyczynia się do tego, że w dużych wspólnotach mieszkaniowych, gdzie właściciele podejmują uchwały przede wszystkim większością głosów – można dokonać zmiany udziałów części właściciele bez ich zgody i ich woli. Do takiej sytuacji może dojść w wyniku przegłosowania ich. Taki problem nie istnieje w małych wspólnotach, gdzie liczba lokali nie przekracza 7 i przy tym konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli lokali.
Zmiana udziału proporcjonalnie do powierzchni lokali
Na mocy uchwały właścicieli lokali, które są wykonywane przez zarządcę, albo też zarząd – można dokonać zmiany udziału w nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do powierzchni lokali. Oznacza to, że w celu dokonania takiej zmiany z całą pewnością niezbędne będzie oznaczenie zarówno powierzchni użytkowej, jak i powierzchni pomieszczeń przynależnych dla każdego samodzielnego lokalu. Samodzielnym lokalem należy uznać lokal stanowiący odrębną własność lub lokal niewyodrębniony.
Zobacz serwis: Deweloper
Podstawą dla dokonania zmiany udziału w nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do powierzchni lokali powinna być przede wszystkim stosowna dokumentacja techniczna budynku. Do umowy powinny zostać dołączone załączniki odnoszące się do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. W załącznikach powinny znajdować się rzuty kondygnacji budynku, na których zostały oznaczone poszczególne lokale, a także przynależne do nich pomieszczenia. Jeżeli nie można dołączyć dokumentacji technicznej, w przypadku jej braku, dotychczasowy właściciel zostanie obciążony kosztami aktualizacji lub tez odtworzenia dokumentacji technicznej.
Zobacz także serwis: Kupno-sprzedaż nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.