REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienie do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej

Izabela Perczak
Właściciele lokali są uprawnieni do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej.
Właściciele lokali są uprawnieni do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej.
Stomar

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele lokali posiadają uprawnienie do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. Zmiany udziałów można dokonać w każdym momencie poprzez zawarcie umowy przez wszystkich właścicieli lokali danej nieruchomości wspólnej.

Zmiana udziałów w nieruchomości a zmiana własności nieruchomości

REKLAMA

U mowa, której można dokonać zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej jest powiązana ze zmianą własności nieruchomości i wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Fakt udzielenia przez właścicieli lokali zgody w celu dokonania zmiany wysokości udziałów w danej nieruchomości wspólnej oraz na zmiany w wysokości udziałów w nieruchomości powiązanej z ustanowieniem odrębnej własności lokalu, który powstał poprzez nadbudowę lub też przebudowę nieruchomości wspólnej.

REKLAMA

Dokonanie zmiany udziałów na mocy uchwały właścicieli lokali przyczynia się do tego, że w dużych wspólnotach mieszkaniowych, gdzie właściciele podejmują uchwały przede wszystkim większością głosów – można dokonać zmiany udziałów części właściciele bez ich zgody i ich woli. Do takiej sytuacji może dojść w wyniku przegłosowania ich. Taki problem nie istnieje w małych wspólnotach, gdzie liczba lokali nie przekracza 7 i przy tym konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli lokali.

Zmiana udziału proporcjonalnie do powierzchni lokali

Na mocy uchwały właścicieli lokali, które są wykonywane przez zarządcę, albo też zarząd – można dokonać zmiany udziału w nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do powierzchni lokali. Oznacza to, że w celu dokonania takiej zmiany z całą pewnością niezbędne będzie oznaczenie zarówno powierzchni użytkowej, jak i powierzchni pomieszczeń przynależnych dla każdego samodzielnego lokalu. Samodzielnym lokalem należy uznać lokal stanowiący odrębną własność lub lokal niewyodrębniony.

Zobacz serwis: Deweloper

Podstawą dla dokonania zmiany udziału w nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do powierzchni lokali powinna być przede wszystkim stosowna dokumentacja techniczna budynku. Do umowy powinny zostać dołączone załączniki odnoszące się do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. W załącznikach powinny znajdować się rzuty kondygnacji budynku, na których zostały oznaczone poszczególne lokale, a także przynależne do nich pomieszczenia. Jeżeli nie można dołączyć dokumentacji technicznej, w przypadku jej braku, dotychczasowy właściciel zostanie obciążony kosztami aktualizacji lub tez odtworzenia dokumentacji technicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także serwis: Kupno-sprzedaż nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA