REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czynności wykonywane w ramach zarządu nieruchomością wspólnoty

Izabela Perczak
Wszelkie czynności zarządców nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej mogą być wykonywane osobiście przez zarządcę nieruchomości lub przy pomocy innych osób wykonujących czynności pomocnicze i działających pod jego bezpośrednim nadzorem.
Wszelkie czynności zarządców nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej mogą być wykonywane osobiście przez zarządcę nieruchomości lub przy pomocy innych osób wykonujących czynności pomocnicze i działających pod jego bezpośrednim nadzorem.

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele lokali powinni zawrzeć umowę ustanawiającą odrębną własność lokali, w której określą sposób zarządu nieruchomością wspólną. Wszelkie czynności zarządu nieruchomością wspólnoty mogą być powierzone zarówno zarządcy – jako osobie fizycznej lub osobie prawnej, jak i osobie spoza grona właścicieli lokalu.

Zarządzanie nieruchomościami jako działalności zawodowa

REKLAMA

Warto wskazać, że zarządzanie nieruchomościami jest działalnością zawodową wykonywaną przez zarządców nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej, którzy posiadają stosowną licencję zawodową. Oprócz zarządców działających jako osoby fizyczne, nieruchomością mogą zarządzać także przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie zarządzania nieruchomościami.

Wszelkie czynności zarządców nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej mogą być wykonywane przez zarządcę nieruchomości osobiście lub przy pomocy innych osób wykonujących czynności pomocnicze i działających pod jego bezpośrednim nadzorem.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Podejmowanie decyzji w zakres zarządu nieruchomością

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W zakresie zarządzania nieruchomością wspólną we wspólnocie mieszkaniowej podejmowane są liczne decyzje i czynności, które mają na celu zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wspólnoty. W ramach tych czynności należy dokonywać na bieżąco administrowania nieruchomością wspólnoty mieszkaniowej, zapewniać właściwe funkcjonowanie gospodarki ekonomiczno-finansowej oraz gospodarki energetycznej nieruchomości, prawidłowe inwestowanie w nieruchomość wspólnoty mieszkaniowej, zapewnić utrzymanie nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej w stanie niepogorszonym, zgodnie z jej przeznaczeniem, a także zapewnić bezpieczne użytkowania oraz właściwe korzystanie z nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej.

Jeżeli w skutek wykonywania czynności w zakresie zarządu nieruchomości dochodzi do zdarzeń, które zagrażają życiu lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia, środowiska, zarządca nieruchomości zobowiązany jest zarówno podjąć decyzję, jak i wykonać czynności w celu zapobieżenia szkodzie.

Podstawa wykonywania czynności zarządcy

Wszelkie czynności w zakresie zarządzanie nieruchomości są podejmowane na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością zawartą ze wspólnotą mieszkaniową. Umowa o zarządzanie nieruchomością powinna zostać sporządzona w formy pisemnej, w której należy określić dane zarządcy nieruchomości, numer licencji zawodowej, zakres uprawnień i obowiązków stron umowy o zarządzanie nieruchomością.

Zobacz także serwis: Najem

Podstawa prawna:

- Art. 184-197 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

Polacy na potęgę kupują mieszkania za granicą. Lubują się w wielkich apartamentach

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zakupili aż 800 domów i apartamentów na Półwyspie Iberyjskim – wynika z danych podanych przez Registradores de Espana. To nie tylko o 21% więcej niż w poprzednim kwartale, ale także trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku.

TOP hotele w Polsce mają te 5 cech, które świadczą o atrakcyjności

Liczba turystów korzystających z hoteli w Polsce rośnie. Jakie obiekty wybierają na wypoczynek? Oto 5 cech, które świadczą o atrakcyjności hoteli.

Czego teraz szukają kupujący mieszkania?

Gdzie przyszli nabywcy nieruchomości najczęściej szukają mieszkań? Jakie metraże i rozwiązania preferują? W jakich cenach? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Ilu Polaków kupuje nowe mieszkania za gotówkę?

Czy tylko inwestorzy kupują mieszkania bez kredytu? Niekoniecznie. Ile osób w 2023 r. mogło pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. Portal RynekPierwotny.pl postanowił przyjrzeć się tym statystykom. 

Nawet 30 tys. zł dopłaty na mikroinstalację wiatrową i 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej. W II. i III. kwartale 2024 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział uruchomienie naboru wniosków w ramach programu "Moja elektrownia wiatrowa" na drugi - trzeci kwartał 2024 roku. Będzie można otrzymać do 30 tys. zł dopłaty na zakup przydomowego wiatraka i do 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej.

Kredyt mieszkaniowy #naStart. Limity ceny metra kwadratowego – ile wyniosą, czy w ogóle mają sens? Jakie są obecne ceny rynkowe mieszkań?

Nadal nie wiadomo kiedy w ofercie banków pojawi się  „Kredyt mieszkaniowy #naStart”. Mając na uwadze ryzyko wzrostu cen mieszkań, rząd rozważa wprowadzenie limitów cenowych w przeliczeniu na metr kwadratowy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań w ofercie firm deweloperskich spełniłoby obecnie taki warunek.

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

REKLAMA