Zarządzanie nieruchomością wspólną we wspólnocie mieszkaniowej
REKLAMA
REKLAMA
Zarządzania wspólnotą mieszkaniową
REKLAMA
Właściciele lokali mogą zawrzeć umowę o ustanowienie odrębnej własności lokali, w której zostaną określone warunki zarządu nieruchomością wspólną. Przy tym należy mieć na uwadze fakt, że jeżeli nie określono sposobu zarządzania w tej umowie, to należy zawrzeć odrębna umowę w formie aktu notarialnego. Wszelkie zmiany trybu zarządzania nieruchomością wspólną mogą nastąpić na mocy uchwały właścicieli lokali, która została uprzednio zaprotokołowana przez notariusza. Zapadła uchwała jest przede wszystkim podstawą do dokonania wpisu do księgi wieczystej.
Zarządzanie małą wspólnota mieszkaniową
Wówczas, gdy wspólnota mieszkaniowa jest mała – czyli w budynku jest mniej niż 7 lokali mieszkalnych, a przy tym nie wybrano zarządcy (nie ma obowiązku ustanowienia zarządu w małej wspólnocie), wówczas do jej funkcjonowania należy stosować zarówno przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności, jak i przepisy kodeksu postępowania cywilnego. W małej wspólnocie każdy współwłaściciel zobowiązany jest zarządzać wspólnie z pozostałymi nieruchomością.
Zobacz serwis: Dom i działka
Jednakże w drodze wyjątku – czynności zarządu nad nieruchomością wspólną może wykonywać zarząd lub zarządca będący osobą fizyczną lub prawną, któremu powierza się wykonywanie takich czynności.
Zarządzanie dużą wspólnota mieszkaniową
W przypadku dużej wspólnoty mieszkaniowej – właściciele lokali mieszkaniowych zobowiązani są podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub wieloosobowego zarządu – odmiennie niż w przypadku małej wspólnoty. Podstawowym obowiązkiem zarządu jest kierowanie sprawami wspólnoty mieszkaniowej oraz działanie w jej imieniu poprzez reprezentowane jej zarówno na zewnątrz, jak i w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.
Zobacz także serwis: Wnętrza
Należy pamiętać o tym, że członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona. Ponadto zarówno zarząd, jak i poszczególni jego członkowie mogą być w każdym momencie na podstawie uchwały właścicieli lokali – zawieszeni albo odwołani w wykonywaniu tych czynności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.